Будівельні матеріали м.Ніжин Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Імітація ліків: чому ефект плацебо всього лише міф

Багато людей із захопленням прийняли ідею про те, що прийом плацебо, наприклад, таблетки без активного компоненту, може мати сильний лікувальний вплив на організм. Однак, на думку лікарів і вчених, насправді все виглядає інакше.

Плацебо призначене для того, щоб на вигляд, смак і запах виглядати як справжні ліки. Але при цьому воно не містить активного інгредієнта. Це може бути цукрова пігулка, солона вода (фізіологічний розчин) або імітація хірургічної процедури.

Читайте також:

В Україні заборонили продавати ліки дітям до 14 років

Плацебо увійшли в масову культуру. Хорошим прикладом є знаменитий епізод телесеріалу MASH, в якому лікарі дають пацієнтам капсули плацебо, наповнені цукром, зіскобленим з пончиків, коли закінчується морфін.

– Враховуючи недавню пропаганду клінічного використання плацебо, настав час розглянути докази, що підтримують ці твердження, – заявив директор Інституту здоров’я опорно-рухового апарату Сіднейського університету професор Крістофер Махер.

Він і його колеги вивчили аргументи на користь плацебо і прокоментували кожен з них з точки зору наукової доказової бази.

Посил: плацебо забезпечують важливі лікувальні ефекти. Відповідь вчених: огляди, які належним чином вимірюють ефект плацебо, показують, що плацебо зазвичай мають лише помірні ефекти;

Посил: колір і форма таблетки плацебо впливає на силу ефекту плацебо. Відповідь вчених: ця ідея в основному прийшла з досліджень, в яких учасники не мали проблем зі здоров’ям і навіть не приймали таблетку плацебо. Там просто запитували людей, які таблетки на їхню думку можуть працювати найкраще. Але навіть ці помилкові дослідження дали суперечливі результати;

Посил: плацебо, навіть якщо його чесно назвати інертним, створює важливі клінічні ефекти. Відповідь вчених: ці твердження засновані на сумнівних наукових даних. Наприклад, одне дослідження, яке нібито підтримує цю ідею, повністю ігнорувало дані контрольної групи.

Посил: плацебо з часом стають більш ефективними. Відповідь вчених: неможливо керувати часом у клінічних випробуваннях, тому це твердження не має підстав.

– Аналізуючи дані клінічних випробувань ми розуміємо, що плацебо дає невеликий ефект, але реальне лікування зазвичай показує кращі результати, – резюмує професор Махер.

На його думку, було б краще відмовитися від плацебо і замість цього лікувати пацієнтів за допомогою реальних методів, заснованих на переконливих доказах.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2021-09-20 16:30:05

Магазин Автозапчастин м.Ніжин