Місто і регіон

І знову про паї – ПравдаТУТ Ніжин

– Я здаю в оренду земельну ділянку сільськогосподарського призначення (пай). Сума орендної плати дуже мізерна, а орендар говорить, що платити більшу не дозволяє закон.Роз’ясніть, чи так це?

– Розмір плати за здану в оренду земельну ділянку (пай) визначається договором оренди, але такий розмір має бути не меншим, ніж мінімальна сума орендного платежу, встановлена законодавством з питань оренди землі.

Зокрема, відповідно до Указу Президента України від 02.02.2002 року №92 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян – власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» запроваджено плату за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) у розмірі не менше 3 відсотків визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю) та поступове збільшення цієї плати залежно від результатів господарської діяльності та фінансово-економічного стану орендаря.

Базою для визначення мінімального розміру орендної плати за земельну частку (пай) є нормативна грошова оцінка земельної ділянки. Значення нормативної грошової оцінки земель щороку уточнюється на коефіцієнт індексації, який визначається відповідно до законодавства.

Що ж до максимально можливого розміру орендної плати, то її граничний розмір встановлений Податковим кодексом України лише для земель державної і комунальної власності, та згідно пп.288.5.2. ПКУ річна сума платежу не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (виключенням з даного правила є визначення орендаря на конкурентних засадах).

Законодавством України не передбачено граничні максимальні розміри орендної плати за договорами оренди земель приватної власності і орендар не повинен посилатись на обмеження розміру орендної плати законом. Сторони договору оренди земельної ділянки приватної власності за погодженням між собою можуть встановити будь-який розмір орендної плати.
За даними Департаменту агропромислового розвитку, розмір орендної плати в середньому по Чернігівській області за 2017-й рік склав 7,2% від нормативної грошової оцінки землі, за 2018 – 8,1 %.

В Україні вартість оренди землі коливається залежно від регіону. Середня вартість оренди 1 га землі сільськогосподарського призначення складає в Україні мінімум 50 $/рік.

Натомість, середня вартість оренди 1 га землі сільськогосподарського призначення в Європі – 200 $.

Сьогодні найвищі орендні ставки на землю встановлені в традиційних аграрних регіонах – Черкаській, Полтавській та Київській областях. Так, середня річна вартість оренди одного гектара на Черкащині – $84. На Полтавщині та Київщині – $80 та $62 відповідно. Найнижча середня річна вартість оренди одного гектара на Волині – $28, на Житомирщині – $31, на Луганщині та в Закарпатті – $33 та $35 відповідно.

Середня річна вартість оренди одного гектара землі на Чернігівщині – $36.

Найвища орендна плата за паї зафіксована у Черкаській (2961,8 грн/га), Полтавській (2553 грн/га), Харківській (2111 грн/га) та Сумській (2100,2 грн/га) областях. Найдешевше користування землею обходилося у Закарпатській (718,9 грн/га), Запорізькій (794,7 грн/га), Миколаївській (825,8 грн/га) та Херсонській (842,3 грн/га) областях. Загальна площа цієї категорії сільгоспземель, переданих в оренду за договорами, складає 16,9 млн гектарів.

Зростання вартості оренди приватних земель гальмують локальні монополії орендарів.
Наразі визначальним чинником вартості оренди землі в Україні є конкуренція. Саме вона позбавила ринок випадків затримок з оплатою і сприяє постійному зростанню орендної плати.

Юрист ГО «Асоціація власників та користувачів земельних паїв Ніжинщини»


Джерело: nizhyn.pravdatut.ua