Гроссі та Галущенко розповіли про проблеми
На окупованій Росією Запорізькій АЕС кількість працівників скоротилася на половину. Крім того, на станції закінчується термін експлуатації ядерного палива і це може серйозно повпливати на ядерну безпеку.
Про це на спільній пресконференції заявили гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі та міністр енергетики України Герман Галущенко.
– Ми піднімаємо питання достатньої кількості персоналу на майданчику. Порівнюючи з нормальною кількістю персоналу, що має бути на станції — це понад 10 тисяч, зараз ми спостерігаємо суттєве скорочення, на половину, — говорить Гроссі.
Ситуація на Запорізькій АЕС
Після нестачі персоналу на атомній електростанції не менш важливим залишається питання блекаутів на ЗАЕС.
Зараз дивляться
– Ще одне питання, яке нас турбує, це Каховська гребля. Минулого літа був її підрив, що спричинив зниження рівня води у річках і це впливає на рівень води у ставках для охолодження. Я спілкувався з керівництвом станції, як вони розв’язуватимуть цю проблему. Вони викопали вже 12 криниць, які повністю готують для компенсації води, якої не вистачає. Якщо розкласти всі ці аспекти, ви побачите, що немає ніякої впевненості щодо стабільності, — сказав він.
За словами гендиректора МАГАТЕ, були моменти, коли представників Агентства не допускали на певні зони ЗАЕС.
– Але ми постійно наполягаємо і нам був наданий дозвіл на відвідування певних частин. Так, є певні зони для нас закриті, але ми постійно працюємо в цьому напрямку. Наполягаємо в наданні доступу, — сказав він.
Ще одним важливим питанням є технічний стан ЗАЕС і завершення терміну експлуатації ядерного палива.
– Я б описав стан станції, як технічний досить делікатний баланс — дуже крихкий стан. По різних аспектах пройдемося. Щодо технічних робіт. Ми ще не зіштовхувалися з такою ситуацією, щоб АЕС була так надовго зупинена, тому дуже багато технічних питань і ми в процесі їх опрацювання, – сказав директор МАГАТЕ.
Галущенко зазначив, що термін експлуатації палива на ЗАЕС спливає.
– Термін експлуатації збігає. Що далі робити? Бо 6 років — це проєктний термін його експлуатації. На сьогодні таких прецедентів не існувало і не існує. Тому треба ухвалювати рішення, які суттєво впливатимуть на ядерну безпеку, — сказав міністр.
Як він зауважив, питання палива важливе, бо світ ще з таким не стикався.
– Це термін експлуатації, який вийшов, надалі виробник має сказати, чи можливо експлуатувати поза межами. Це складне питання, бо ми говоримо про двох виробників, — наголосив директор МАГАТЕ.
Гроссі зазначтв, що завдання місії МАГАТЕ — якісно оцінити технічний стан ЗАЕС і ситуацію на станції.
Нагадаємо, що генеральний директор Міжнародного агентства з ядерної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі 6 лютого прибув до Києва та вже зустрівся з очільниками Міненерго, Держатомрегулювання та Енергоатому.
Фото: Енергоатом
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-02-06 17:31:29