Україна і світ

“Громадський бюджет” розвитку Києва перетворився на майданчик для професійних освоювачів коштів

"Громадський бюджет" розвитку Києва перетворився на майданчик для професійних освоювачів коштів

Джерело: 112.ua

Оригінал на сторінці Ігоря Ляшенка в Facebook

Почався етап голосування за проекти, що претендують на бюджетне фінансування в рамках “Громадського бюджету”.

У цьому році в Києві з міського бюджету виділено 160 мільйонів гривень на проекти “Громадського бюджету-2020”. Суть така – будь-який громадянин старше 16 років сам або з командою може підготувати проект в будь-якій суспільно-корисній ніші і подати на конкурс.

Грошей можна просити в діапазоні від 50 тисяч до 3 мільйонів гривень. Вже кілька років реалізується в місті ця програма. Суми, що виділяються, з кожним роком зростають, хоча за масштабами міського бюджету залишаються скромними.

Це здорово, що кожен киянин має можливість проявити ініціативу, фантазію, згуртувати навколо ідеї однодумців, і отримати від міста гроші на реалізацію свого проекту. І здорово, що влада дає городянам можливість самим вибрати, чого ж їм у суспільному житті не вистачає. Вибір може бути широкий – обмежень за тематикою проектів майже немає.

Загалом, ідея, безумовно, хороша. Але, як це часто у нас буває, реалізація викликає питання. Задуманий для фінансової підтримки громадянської активності “Громадський бюджет” фактично став способом затикання дірок у сферах, де не вистачило бюджетного фінансування. Принаймні в попередні роки так було.

Особливо – у школах і дитячих садах. Третина проектів подано у графі “освіта”. І це не якась позаурочна активність. Ні, це такі проекти, як “Спортивний майданчик”, “Мультимедійне забезпечення для школи”, “Придбання музичного обладнання”, – те, що буде служити потребам школи і має покриватися комунальним фінансуванням.

А є ще й просто ремонти шкільних спортзалів, санвузлів, класів. Будь-які прогалини можуть закриватися під прапором “громадських проектів”. Чому ні? Адже полагодити туалет у школі – це дуже важливо.

А багато таких проектів ще й тому, що за шкільні або дитсадкові проекти легко організувати голосування. Батьки раді віддати голос, щоб їх школі перепало побільше грошей.

Досить багато проектів, які передбачають закупівлю обладнання для медичних установ (аж до встановлення ліфта в лікарні). Багато по комунальному господарству, тобто в тій сфері, яка повинна фінансуватися з бюджету або жителями у вигляді оплати комунальних послуг.

Це все, звичайно, треба робити, ніхто не сперечається? Але чи завдання це “Громадського бюджету”?

А ще освоєння “Громадського бюджету” стає майданчиком для професійних освоювачів грошей. Було таке, що якась організація подала 216 проектів, 135 з яких отримали фінансування на 31 мільйонів гривень.

Це вже важко назвати громадянською активністю на місцях – це повністю системний професійний підхід, не здивуюся, якщо з метою отримання прибутку.

А ось реально “громадських” проектів зовсім не багато. Хоча потреба в них величезна.

Наведу кілька прикладів, де програма “Громадський бюджет” допомогла б. Наприклад, це облаштування громадських просторів, які неможливо профінансувати безпосередньо з бюджету.

Є майданчик, який цілком міг би стати сквером місцевого значення. Але зараз це нереально, оскільки він є прибудинковою територією будинку-ОСББ. Відповідно, місто бюджетні гроші витрачати на територію ОСББ не бажає.

А мешканці будинку не бажають облаштовувати простір, яким будуть користуватися не тільки вони. Ось в цьому випадку і допоміг би “Громадський бюджет”.

Біля ще одного будинку-ОСББ вже склалася невелика прогулянкова зона. Там були обладнані лавочки, посаджені дерева. Те, що треба для бетонних джунглів київських мікрорайонів – популярне місце.

Але лавочки за роки експлуатації зламали. Встановлювати нові або лагодити ніхто не поспішає.

Територія ОСББ, причому з тильного боку будинку. Міські комунальні служби усуваються – це не наше. Теж застосування “Громадського бюджету” було б доречно.

Приклади з інших сфер: фінансова підтримка аматорського хору. Не музичної школи, яка і без того повинна повністю фінансуватися з міського бюджету, а співаків-аматорів, часто це ветерани.

Доречна підтримка спортивних команд: дитячих, дорослих, ветеранських. У нас підтримка спорту йде тільки на рівні спортивних шкіл, а більшість людей – це просто любителі, які грають по суботах. Так само проведення турнірів і змагань – хороший громадський проект.

Підтримка аматорських театрів та труп, влаштування виставок і культурних заходів, освітні проекти (але не ремонти шкіл), екологічні, – все те, що покращує суспільне середовище, повинно бути в сфері застосування “Громадського бюджету”.

Ігор Ляшенко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику “Думка”, ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]


Джерело: www.112.ua