Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Глава Енергоатома розповів, чим небезпечний перезапуск ЗАЕС під контролем РФ

Відновлення роботи окупованої Росією Запорізької атомної станції буде небезпечним, а Україні знадобиться до двох років у мирний час, якщо вона поверне собі контроль над нею.

Про це заявив глава Енергоатому Петро Котін в інтерв’ю The Guardian.

Для відновлення ЗАЕС у мирний час знадобиться 2 роки

За його словами, необхідно розв’язати “серйозні проблеми”, включно з нестачею охолоджувальної води, персоналу і вхідного електропостачання, перш ніж АЕС зможе знову почати безпечно виробляти електроенергію.

Зараз дивляться

Майбутнє Запорізької АЕС, найбільшого в Європі ядерного реактора, є важливим аспектом будь-яких переговорів про припинення війни в Україні. Минулого року Росія заявила, що має намір і далі окупувати стратегічний об’єкт і знову включити його в роботу, не уточнивши, коли саме. Олексій Лихачов, голова російської атомної компанії Росатом, заявив у лютому, що вона буде перезапущена, коли “дозволять військові та політичні умови”.

Тим часом, президент США Дональд Трамп висловив зацікавленість у тому, щоб узяти станцію під американський контроль, хоч така можливість вважається досить малоймовірною.

Петро Котін заявив в інтерв’ю, що Енергоатом готовий перезапустити станцію, але для цього потрібно вивести російські війська, розмінувати і демілітаризувати територію.

За його словами, такий перезапуск із боку України триватиме “від двох місяців до двох років” за умов “відсутності будь-яких загроз із боку військових”, тоді як перезапуск із боку Росії у воєнний час “буде неможливим навіть для одного блоку (реактора, – Ред.)”.

Котін сказав, що шість реакторів можуть бути запущені тільки після завершення 27 програм із забезпечення безпеки, узгоджених з українським ядерним регулятором, включно з перевіркою ядерного палива в активній зоні реакторів, оскільки воно перевищило шестирічний “проєктний термін”.

Це ставить питання про те, чи зможе Росія перезапустити станцію після припинення вогню, не наражаючи себе на значний ризик.

За словами Котіна, атомна станція і так була небезпечною, оскільки використовувалася як “військова база з присутністю військової техніки”, і там “імовірно, була якась зброя і вибухові матеріали”.

Росія раніше визнавала, що встановила міни між внутрішнім і зовнішнім периметром станції “для стримування потенційних українських диверсантів”, а інспектори з ядерного відомства МАГАТЕ повідомили, що на об’єкті присутні збройні війська і військовий персонал.

Минулого місяця Міністерство енергетики США заявило, що Запорізька АЕС експлуатується “неадекватним і недостатньо навченим персоналом”, а чисельність персоналу становить менше третини від довоєнного рівня.

На брифінгу в США йшлося про те, що українські реактори, хоча й були спочатку радянської конструкції ВВЕР, “розвивалися інакше”, ніж їхні російські побратими, і “особливо системи безпеки”. Навчені в Росії фахівці, які замінюють український персонал, були “недосвідчені” в експлуатації українських варіантів, йдеться в повідомленні.

За словами Котіна, спроба Росії перезапустити станцію майже напевно не буде прийнята або підтримана Україною. За його словами, для цього знадобиться перепідключення трьох додаткових високовольтних ліній 750 кВ, які мають прийти на станцію.

Для повсякденної роботи ядерного реактора потрібна значна кількість електроенергії, а три з чотирьох високовольтних ліній проходять територіями, які зараз перебувають під російською окупацією.

– Вони самі зруйнували ці лінії, – сказав Котін, а потім, у міру продовження війни, Росія виявила, що інженери не можуть їх відновити, додав він.

Для підтримки об’єкта в холодному стані залишилося тільки дві лінії: лінія 750 кВ, що йде з України, і ще одна лінія 330 кВ – хоча у восьми випадках обстріли порушували їхнє енергопостачання, змушуючи завод покладатися на резервні генератори.

Експерти кажуть, що на місці станції необхідно побудувати насосну станцію, оскільки охолоджувальної води недостатньо. Руйнування російськими солдатами в червні 2023 року Каховської греблі, розташованої нижче за течією, позбавило Дніпро можливості безперешкодно отримувати необхідну воду з річки.

Переговори про припинення вогню в Україні

За повідомленнями, у неділю внаслідок російських ракетних ударів загинуло двоє мирних жителів, зокрема один унаслідок удару балістичною ракетою по одному з районів Києва.

Президент Володимир Зеленський заявив, що за останній тиждень Росія випустила понад 1460 керованих авіабомб, приблизно 670 ударних безпілотників і понад 30 ракет.

Переговори про припинення вогню, що проводяться за посередництва США, поки що досягли лише обмежених результатів. Обидві сторони погодилися припинити атаки на енергетичні об’єкти, хоча кожна з них звинувачує іншу в порушеннях, а припинення вогню на морі, на яке погодилася Україна, не було прийнято Росією.

Російський чиновник, який бере участь у переговорах, заявив у неділю, що дипломатичні контакти між Росією і США можуть відновитися вже наступного тижня.

Фото: Енергоатом

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-04-06 21:28:00