Гарантії безпеки дадуть змогу Україні зафіксувати позаблоковий статус – Чалий

Договір про гарантії безпеки для України може стати дипломатичним форматом закінчення повномасштабної війни в нашій державі. В обмін на гарантії ним пропонується зафіксувати позаблоковий статус України.
Про це розповів за підсумками переговорів із російською делегацією в Стамбулі (Туреччина) колишній заступник міністра закордонних справ України, дипломат, член української делегації Олександр Чалий.
– Договір про гарантії безпеки – це можливий дипломатичний формат закінчення війни. Це можливість відновити дипломатичними засобами територіальну цілісність і безпеку України, – зазначив він.
Чалий пояснив, що ключова вимога, яку ставить українська сторона до цього договору, – це чіткі гарантії безпеки для України, які повинні мати юридично зобов’язуючу силу. Ці гарантії будуть аналогічними статті 5 статуту НАТО.
– Це чіткі юридично зобов’язуючі гарантії безпеки для України, які за своїм змістом і формою повинні бути аналогічними статті 5 НАТО. Тобто якщо Україна буде об’єктом будь-якої агресії, чи будь-якого військового нападу, чи будь-якої військової операції, ми маємо право впродовж трьох днів вимагати негайних консультацій. І якщо ці консультації не призведуть до дипломатичного вирішення проблеми, країни-гаранти повинні надати нам військову допомогу, озброєння і навіть закрити повітряний простір над Україною. Зробити все можливе, щоб відновити безпеку України. І це є ключовою нашою вимогою, – наголосив Чалий.
Україна ж готова взяти на себе зобов’язання:
• не розміщувати іноземні військові бази, військові контингенти інших держав на своїй території;
• не вступати у військово-політичні союзи (тобто фактично відмовляється від членства в НАТО);
• проведення військових навчань на території України відбуватиметься за згоди країн-гарантів.
– Якщо нам вдасться закріпити ці ключові положення, то Україна фактично зафіксує свій сьогоднішній статус позаблокової і без’ядерної держави в формі постійного нейтралітету. Що історично вже зафіксовано в нашій Декларації про суверенітет, ухваленій 16 липня 1990 року, – пояснив Чалий.
Він додав, що ще один принциповий пункт українських пропозицій полягає в тому, що в майбутньому договорі не заперечуватиметься право на вступ України до Євросоюзу. І країни-гаранти повинні взяти на себе зобов’язання сприяти цим процесам.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2022-03-29 18:59:01