Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Фронт, диверсії на Олімпіаді, обмін між РФ і Заходом, удари по Оленьї: головні події тижня

Фото: Факти ICTV

За останній тиждень відбулося багато важливих подій в Україні та світі. Ситуація на фронті залишається складною, особливо на Покровському напрямку, де російські війська концентрують зусилля.

Під час Олімпійських ігор-2024 були зафіксовані диверсійні дії. Зокрема, зловмисники здійснили напад на системи зв’язку та залізницю. Франція планує посилити захист залізничної мережі, збільшити кількість нічних перевірок та патрулювання.

У США та Європейському Союзі ведуть переговори, щоб запобігти війні на Близькому Сході після вбивства лідера палестинського угруповання ХАМАС Ісмаїла Ганії в Ірані та атаки на одного з командирів Хезболли Фуада Шукра в Лівані.

Зараз дивляться

Відбувся великий обмін ув’язненими між Росією та Білоруссю з одного боку, а США, Німеччиною, Словенією та Великою Британією – з іншого. Росія передала 16 політв’язнів, а Захід, зокрема, кілера Вадима Красіков, який був близьким до диктатора Володимира Путіна.

Які події відбулися за тиждень та як вони впливають на Україну – Факти ICTV поговорили з главою правління Центру прикладних політичних досліджень Пента Володимиром Фесенком і політичним аналітиком Олегом Пономарем.

Ситуація на фронті

В Україні ситуація на фронті залишається дуже складною. Воїни ЗСУ на різних напрямках стримують наступ російських окупантів, які продовжують руйнувати мирні міста і села авіаударами або артилерією.

Як повідомляють у Генеральному штабі ЗСУ, кількість бойових зіткнень зросла до 72. Найгарячіше зараз на Покровському напрямку.

Зокрема, У районах Калинового, Воздвиженки, Новоолександрівки, Іванівки, Желанного, Сергіївки, Новоселівки Першої та Яснобродівки точаться запеклі бої. Армія РФ здійснила 25 спроб штурмувати українські позиції.

За даними Генштабу ЗСУ, минулої доби по всьому фронту зафіксовано 127 бойових зіткнень. Третина з них – на Покровському напрямку.

Як зазначив у президент України Володимир Зеленський після заслуханої доповіді головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, там незмінно найбільш жорсткі бої, а Покровський напрямок потребує наших найбільш посилених відповідей окупантам.

– Кожна бригада і підрозділ на Покровському напрямку – всі воїни, які зберігають стійкість там і захищають наші позиції, попри російські штурми, багато в чому тримають основу захисту і на всьому Сході України. Водночас ми не зменшуємо уваги до всіх інших напрямків на фронті – на Донеччині, а також на Харківщині та у південних областях, – заявив Володимир Зеленський.

Диверсії під час Олімпійських ігор-2024

У Франції після пошкодження інфраструктури на залізничних лініях у перший день Олімпійських ігор невідомі вивели з ладу обладнання операторів зв’язку.

Постачальник телекомунікацій для Олімпійських ігор 2024 не постраждав від атаки. Але це спричинило локальні наслідки для клієнтів, що користуються оптоволоконним інтернетом, мобільним зв’язком і стаціонарними телефонами.

Фото: Depositphotos

Глава правління Центру прикладних політичних досліджень Пента Володимир Фесенко зазначив у коментарі Фактам ICTV, що Росія зараз працює проти Заходу в форматі гібридної війни шляхом вбивств і створення диверсій.

– Росія вже воює з Заходом. Те, що відбувається під час Олімпійських ігор, диверсії, які були у Франції, – це теж стилістика гібридної війни. По всій Європі диверсії замовляють російські спецслужби. Заходу зараз треба трохи отямитися та починати активну контрдію, – вважає Володимир Фесенко.

Вбивство лідера ХАМАС і атаки на командира Хезболли

Дипломати США та ЄС проводять термінові дискусії, щоб запобігти війні на Близькому Сході після вбивства лідера палестинського угруповання ХАМАС Ісмаїла Ганії в Ірані та атаки на одного з командирів Хезболли Фуада Шукра в Лівані.

Політичний аналітик Олег Пономар заявив Фактам ICTV, що нікому не потрібна велика регіональна війна в цьому регіоні, крім Росії. На його думку, РФ було б вигідно відвернути ресурси США від України, хоча у Сполучених Штатів Америки їх вистачить на всіх.

– Як би Росія не піджучувала ХАМАС, Іран, Хезболлу, хуситів, велика війна не розгорається і навряд чи розгориться. Ірану війна не потрібна, оскільки в них з’явився більш поміркований президент, який хотів би хоч трохи відновити стосунки із Заходом. США війна не потрібна, оскільки у них вибори на носі, – вважає Олег Пономар.

Водночас він зазначив, що Ізраїль настільки сильний настільки, що може воювати на кілька фронтів, тому для нього немає великої різниці.

Фото: Getty Images

– Звичайно, Іран відповість на вбивство своїх лідерів і лідерів Хамас на своїй території. Ізраїль таємними каналами говорить Ірану – дайте відповідь, щоб зберегти обличчя, ми все одно всі ракети зіб’ємо. Але добре подумайте, перш ніж починати війну по-справжньому. Інакше ви пошкодуєте, як пошкодував ХАМАС, – стверджує аналітик.

Олег Пономар припустив, що якби Іран хотів почати велику війну, то почав би її, а не вимагав скликати засідання Ліги мусульманських держав.


Масштабний обмін між Росією і країнами Заходу

На початку серпня відбувся масштабний обмін в’язнями між Росією та країнами Заходу. Під час обміну більше десятка ув’язнених Кремлем були обміняні на росіян, утримуваних в США та Європі.

Глава правління Центру прикладних політичних досліджень Пента Володимир Фесенко заявив Фактам ICTV, що обмін між країнами Заходу та Російською Федерацією ніяк не пов’язаний з війною проти України.

– Жодним чином не пов’язані, крім одного аспекту – це участь Туреччини як посередника в цьому обміні. Враховуючи те, що Туреччина виконувала таку ж роль у першому великому обміні полоненими між Україною та Росією. Зараз схожа роль, плюс участь у зерновій угоді.

Це посилює можливість того, що Туреччина може стати таким посередником у перспективі в якомусь мирному процесі чи переговорах про завершення війни між Росією та Україною. В інших аспектах жодного впливу на якісь потенційні переговори між Україною і РФ цей обмін не має, – вважає він.

На думку аналітика, ці переговори не свідчать про “потепління”. Він порівняв цей характер цього обміну з відображенням того, що відбувалося в часи холодної війни між США та СРСР.

– Скажу більше: те, як це відбувалося, враховуючи переговори, які тривали, за моїми оцінками, більше півтора року, хоча Reuters пише про два роки, декілька разів зривалися і зараз домовилися, але кожна сторона отримала своє, – ці переговори не про потепління. Вони в стилістиці холодної війни. І характер обміну, кого на кого обміняли, це відображення того, що було в ту холодну війну.

І як зустрічали – це був суто пропагандистський підхід. Ніякого потепління немає. Є скоріше практика, яка існувала в холодну війну. Навіть те, що порівнювали, що це, я цитую: найбільш масштабний обмін з часів холодної війни. Правильно, тому що холодна війна повернулася. Ніяких ознак інших переговорів, ніяких ознак потепління не було, – переконаний він.

На думку аналітика, одна з причин, чому ці переговори відбулися і досягли успіху, полягає в тому, їх проводили не політики, а спецслужби. У російському обміні саме інтерес спецслужб домінував, і був визначальним. Зокрема, інтерес диктатора Володимира Путіна як керівника цих спецслужб.

– Чому Путін пішов на ці переговори? Тому що Путін з самого початку вимагав головний приз: повернення Красікова. По-перше: чому так довго не могли домовитися? Путін вимагав Красікова. Красіков був у німецькій в’язниці, а це вже Німеччина, а не Сполучені Штати.

І німці достатньо довго не погоджувалися. Наскільки мені відомо, зараз у Німеччині достатньо велике обурення щодо того, що випустили людину, яка відбувала пожиттєве ув’язнення за замовне вбивство. Це було завданням російських спецслужб. Те, що його Путін зустрічав – це теж показово. Це стилістика роботи російських спецслужб. Це на Заході мають зрозуміти, – зазначив він.

Фото: Getty Images

Володимир Фесенко додав, що переговори про масштабний обмін тривали з 2022 та були дуже складними, оскільки декілька разів зривалися, зокрема, останній раз у зв’язку зі смертю опозиціонера Олексія Навального.

– США хотіли звільнити своїх громадян і російських політв’язнів. І то, питання про російських політв’язнів виникло спочатку через Навального, а після його смерті навіть виникнув комплекс провини. Тому почали домовлятися про звільнення Яшина, Кара-Мурзи. Кара-Мурзи зараз у важкому стані перебуває. Це вже гуманітарний фактор, – сказав політолог.

Водночас росіянам потрібно було звільнити професійного кілера, працівника спецслужб, особистого знайомого Путіна ще з ленінградських часів. Також вони прагнули звільнити цілу групу російських шпигунів, і тих, хто працював на спецслужби РФ, переконаний аналітик.

– Це теж ознака холодної війни. Саме так відбувалися обміни в часи, коли Радянський Союз віддавав дисидентів, а в обмін отримував своїх шпигунів або лідера компартії. Це достатньо прагматично, в чомусь особливо з боку Росії та частково Заходу – цинічно, тому що випущено професійного вбивцю, – заявив Володимир Фесенко.

Політолог абсолютно не поділяє думку, що є якісь за лаштунками домовленості, про те, що це “потепління”. На його думку, не буде жодних переговорів і домовленостей у найближчі місяці, поки не завершаться президентські вибори у США, а тим паче про мир в Україні.

– Перші спроби домовитися про те, в якому форматі та як вести переговори про завершення війни в Україні, будуть не раніше кінця року, тільки після президентських виборів у США. А самі переговори, думаю, розпочнуться не раніше наступного року, – спрогнозував Володимир Фесенко.


Удари по аеродрому Оленья

Під час атаки дронів на військовий аеродром Оленья в Мурманській області Росії пошкоджень зазнали два стратегічних бомбардувальники Ту-22М3, заявив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов. Їхні бортові номери – №33 та №31.

За даними української розвідки, борт №33 отримав пробоїни верхньої частини фюзеляжу, а борт №31 – має певні пошкодження. Росіянам може знадобитися щонайменше кілька місяців для ремонту цих літаків.

– Якісь хороші люди використовували якісь хороші безпілотники, – відповів представник ГУР на запитання про те, як саме відбулася ця операція.

Удари по російському аеродрому Оленья, де базувалися бомбардувальники, були дуже відчутні для окупантів. Борти швидко забрали на ремонтні роботи.

За словами Андрія Юсова, ці літаки використовували для атак по Україні. Росіяни намагаються вжити додаткових заходів для захисту бортів на аеродромі. Зокрема, вони використовують підручні засоби, наприклад, покришки.

– Є інформація про запит на посилення ППО, зокрема, йдеться про Панцир, якщо ми говоримо про Оленья. Активно використовуються інші засоби, гумові пристрої для захисту винищувачів і стратегічної авіації. Йдеться про покришки. І в принципі, збираються нарощувати підручні засоби, тому що це те, що можна робити без сучасних технологій, – підсумував представник ГУР.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-08-02 21:38:08