Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Фесенко пояснив, чому обговорюється заміна Верещук та Курбакова

Відставки в уряді України планувались ще у 2022 році, але можливі кадрові ротації, які були анонсовані народними депутатами у п’ятницю, 19 квітня, є частиною плану президента Володимира Зеленського щодо часткового перезавантаження керівництва держави.

Про це у коментарі Фактам ICTV розповів політолог Володимир Фесенко.

Парад відставок за власним бажанням

Народні депутати Ярослав Железняк та Олексій Гончаренко, від фракцій Голос та Європейська солідарність відповідно, 19 квітня анонсували низку кадрових рішень, які назвали “парадом відставок за власним бажанням”.

Зараз дивляться

Серед імен і відомств, які озвучили народні депутати, кадрові ротації можуть стосуватись:

  • очільниці МінТОТ та віцепрем’єрки Ірини Верещук;
  • очільника Мінінфраструктури та віцепрем’єра Олександра Курбакова;
  • генпрокурора Андрія Костіна;
  • міністра освіти і науки Оксена Лісового
  • та ліквідації Мінкульту.

Втім, політолог Фесенко застеріг, що далеко не всі прогнози народних депутатів щодо конкретних імен справджуються.

– Можу сказати одразу, (кадрові, – Ред.) зміни будуть, це очевидно. Але по прізвищах ясності ще немає. Більшість прізвищ, які називають, скажімо так, вони в зоні ризику, але цей список прізвищ більший, – каже він.

За словами політолога Володимира Фесенка, президент України ще у лютому анонсував частково перезавантаження влади, частина з кадрових ротацій якої припала перші місяці 2024 року.

– Зараз в уряді будуть лише часткові зміни, але президент вже тоді анонсував зміни в уряді. Щодо генпрокурора питання тоді ще взагалі не стояло, зараз воно виникло, – каже він.

Водночас політолог відкинув пояснення відставок впливом керівника Офісу президента Андрія Єрмака, вказуючи, що у президента Зеленського є свої причини робити кадрові ротації.

– Я думаю, що саме рішення звільняти чи не звільняти, за президентом. Тільки президент може ухвалювати рішення щодо таких фігур, – каже Фесенко.

Крім того, політолог нагадує, що зміни в уряді планувались ще у 2022 році, що передбачало скорочення уряду та кількості міністерств.

Можлива відставка Ірини Верещук

Щодо можливої відставки Ірини Верещук з посади очільниці Міністерства реінтеграції тимчасово окупованих територій, то тут, вважає Фесенко, слід звернути увагу на обмеженість функціонала її відомства.

– Рівень і обсяг завдань, яка вона має вирішувати, не відповідає посаді віцепрем’єра. Щодо статусу міністерства теж є запитання. Раніше МінТОТ було пов’язано із підготовкою реалізації Мінських угод, коли ж зараз – ситуація зовсім інакше. В перспективі, коли розпочнеться деокупація окупованих територій, потрібно буде готувати відповідні державні програми, активно займатися цим питанням, але на сьогодні це не актуально, – вважає експерт.

На думку Фесенка, навряд чи є якісь конкретні претензії до особи Верещук, і, ймовірно, їм можуть запропонувати якісь інші високі посади.

Можлив відставка Олександра Кубракова

Щодо Олександра Курбакова, політолог вказує, що цей міністр є досить професійним менеджером, але у цього урядовця є противники як серед числа політичної опозиції, так і серед правлячих політсил.

– У владі хтось незадоволений, що Курбаков занадто самостійний і не завжди виконує настанови, які йому дають, – каже політолог.

За словами Фесенка, міністр Курбаков був одним з “фаворитів президента”, але “як свідчить досвід, статус фаворита президента в більшості випадків тимчасовий”.

Разом з тим, політолог вважає, що навряд чи відбудеться скорочення Мінінфраструктури, оскільки воно вкрай важливе для держави.

– Розділити його (міністерство, – Ред.) можна, але скоротити неможливо, – вказує він.

Можлива відставка Оксена Лісового

Щодо вказаного нардепами імені Оксена Лісового, який очолює Міністерство освіти і науки, то тут, каже політолог, він був здивований, хоча і припускає, що обговорення його відставки може бути пов’язано із скандалом з дисертацією, де був знайдений плагіат.

– Важко сказати (щодо відставки Лісового, – Ред.). Можливо хтось знайшов іншу кандидатуру на цю посаду, – додає він.

Водночас він вказує, що це міністерство залишається стратегічно важливим для держави, оскільки питання освіти, зокрема, в дошкільних навчальних закладах, особливо під час війни, досі стоїть гостро через питання безпеки.

Можлива відставка генпрокурора Костіна

Щодо можливої відставки Андрія Костіна з посади генерального прокурора України, то Фесенко вказує, що тут можливим чинником може бути скандал щодо частих закордонних відряджень посадовця.

– Щодо генпрокурора (відставка, – Ред.) не планувалась, але Зеленського дуже дратує, коли люди на високих посадах зловживають своїм статусом, зокрема для закордонних відряджень. Один з керівників генпрокуратури вже, скажімо так, став жертвою такого зловживання, – пояснює Фесенко, вказуючи на звільнення заступника генпрокурора Олексія Симоненка у січні 2023 року.

Тому, додає політолог, тут йдеться не про ефективність генпрокурора на посаді, а скоріш про зловживання владою. Експерт припускає, що Костін, в разі відставки, може почати обіймати посаду в дипломатичному корпусі, можливо навіть на рівні посла.

Скорочення міністерств

Паралельно із цим Володимир Фесенко прокоментував інформацію нардепа Гончаренка про можливу ліквідацію Міністерства культури та інформполітики.

– Якщо зараз буде ліквідоване Міністерство культури, то багато хто цього не зрозуміє. Це викличе величезну хвилю критики, величезну. Можливо і є люди, які пропонують таке, посилаючись на досвід США, але ми не США. Тому, якщо і є такий проєкт, то це буде помилка, – вважає політолог.

Водночас експерт припускає, що під ліквідацію чи злиття з іншими відомствами можуть потрапити МінТОТ, Мінмолодьспорту, Мінекології та Мінветеранів.

Хоча, додає він, Міністерство ветеранів є важливим відомством в умовах країни, яка веде війну, оскільки робота з ветеранами триває як зараз, так і в майбутньому, але ця діяльність також частково підпадає під функціонал Мінсоцполітики.

Коли ж Мінекології можуть приєднати до Міністерства енергетики.

Загалом, резюмує політолог, щодо кожного міністерства “є свої за і проти”, при чому всі ці аргументи експерт називає вагомими.

Перезавантаження влади України

Ще на початку лютого 2024 року президент анонсував перезавантаження керівництва держави.

Вже незабаром свою посаду залишила очільниця Мінветеранів Юлія Лапутіна, а згодом і головком ЗСУ Валерій Залужний, якого змінив Олександр Сирський.

Вже наприкінці березня з посади першого помічника президента був звільнений Сергій Шефір та низка інших радників глави держави.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-04-19 23:56:57