Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Експерти про телемедицину в Україні: як скористатися послугою і кому вона може допомогти

За офіційними даними, які оприлюднила заступниця Міністра охорони здоров’я Марія Карчевич, минулого року в Україні провели майже 10 млн консультацій засобами телемедицини.

Для пацієнта ця послуга безоплатна, адже більшість пакетів державної Програми медичних гарантій передбачають можливість віддаленого консультування.

Що таке телемедицина

Телемедицина — відносно новий напрям медицини, завдяки якому пацієнти можуть отримувати консультації дистанційно.

Зараз дивляться

В Україні вона почала розвиватися під час пандемії Covid-19, а з початком повномасштабної війни дистанційні консультації все частіше практикуються для мешканців віддалених та прифронтових територій.

Для лікарів це також можливість отримати думку свого колеги чи іноземного фахівця стосовно складного випадку.

Як отримати дистанційну консультацію

Більшість з нас легко уявляє візит до лікаря. Отримуєш направлення і приходиш до потрібного кабінету у визначений час. А як відбуваються онлайн-консультації?

Ось, власне, детальне пояснення.

Перш за все, треба зв’язатися зі своїм лікарем та в дрібницях описати йому свій запит. Лікар визначить, чи можна провести консультацію дистанційно, чи все ж потрібен особистий огляд.

Якщо можна дистанційно, то узгоджуєте з лікарем час та формат консультації – відео, аудіо чи текстова.

Під час консультації лікар збере анамнез, інформацію щодо стану хворого та симптомів, на які той скаржиться.

За потреби створить електронне направлення на додаткові обстеження, лабораторні дослідження або ж на огляд до іншого спеціаліста.

Після всього лікар призначить лікування на основі отриманих даних.

Проте, трапляється, що він все ж запросить пацієнта на огляд до лікарні. Але вже не доведеться витрачати час на збір анамнезу чи опис симптомів.

Треба розуміти, що часто виникають клінічні випадки, коли розібратися з проблемою може допомогти винятково особистий огляд. Його необхідність визначає лікар, до якого варто прислухатися.

Під час онлайн-консультацій зберігається лікарська таємниця, як і при звичайних візитах до медзакладу.

Марія Карчевич зазначає, що лікарі нині мають змогу використовувати телемедичних роботів. Це спеціальні пристрої, які передають зображення високої якості та звук через захищені канали.

Здебільшого роботів застосовують для консультацій між лікарями.

Не дивуйтеся, часто у лікарів виникає потреба проконсультуватися з колегами, провести своєрідний консиліум — обговорити той чи інший медичний випадок, порадитися щодо лікування хворого, можливо, почути альтернативну думку.

Ось як це робиться в Одесі

У 2019 році в Одесі створили перший в Україні обласний центр телемедицини.

За словами його керівника Ігоря Тітора, нині у закладі працює 200 телеметричних мобільних діагностичних комплексів.

– Наші лікарі консультують спеціалістів у віддалених районах Одеської області. Ми під’єднали до центру 106 закладів охорони здоров’я – центральні районні лікарні, ФАПи, амбулаторії, — розказує Тітор.

Консультативну телемедичну допомогу надають 152 лікарі за 21 спеціальністю. За день, фахівці проводять до пів сотні консультацій.

Ось як це відбувається. Місцевий лікар або фельдшер виїжджає до пацієнта. З собою має спірограф, тонометр тощо.

Медик проводить діагностику, вносить інформацію у планшет, звідти дані автоматично відправляються у систему Центру.

Оператори на основі цих даних викликають спеціаліста, консультація якого потрібна. Якщо це складний випадок, є можливість замовити відеоконсультацію або дзвінок.

– Одночасно можна вирішити, чи потрібно транспортувати пацієнта до обласної лікарні для термінової операції, чи наш лікар має під’їхати до нього на швидкій, — говорить Тітор.

Реабілітація онлайн

Цієї весни Уряд ухвалив постанову про використання телемедицини в реабілітації.

Як приклад успішного впровадження телереабілітації заступниця міністра наводить систему Rehabilitation Gaming System (RGS), яка працює нині в Україні.

RGS  доступна в близько 200 медзакладах країни.

Це сучасна інтерактивна платформа, яка допомагає людям з травмами та порушеннями мозкової діяльності. Зокрема, з атаксією, розсіяним склерозом, хворобами Альцгеймера та Паркінсона, різними видами травм, інсультами, а також пацієнтам з контузіями та мінно-вибуховими пораненнями.

Фото: МОЗ

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-08-10 16:07:07