Україна і світ

Дозвукова швидкість, дальність стрільби до 300 км: що таке ПКР Гарпун та її технічні параметри

Будівельні матеріали м.Ніжин

За інформацією ЗМІ США розглядають можливість надати Україні протикорабельні ракети Гарпун виробництва Boeing. Така поставка може відбутись безпосередньо від США, або через союзників в Європі.

Що собою являють ПКР Гарпун, які їхні технічні характеристики і приблизна вартість однієї одиниці?

Почнемо з того, що американська протикорабельна ракета Гарпун (Harpoon) вважається однією з найпоширеніших у світі. Вона розроблена компанією МакДоннелл-Дуглас, наразі випускається на підприємствах корпорації Боїнг.

Це малогабаритна ракета, яка має дозвукову швидкість польоту і осколково-фугасну бойову частину.

Максимальна дальність стрільби залежить від виду носія:

  • авіаційного базування – AGM-84;
  • корабельного (берегового) базування – RGM-84;
  • для запуску з підводних човнів – UGM-84.

Ракета пройшла кілька модернізацій. Вартість однієї одиниці становить $350-750 тис.

Основні характеристики ПКР Гарпун:

  • дальність стрільби – від 200 до 300 км;
  • довжина ракети – 4,57 або 5,23 м;
  • маса бойової частини – 225 кг.

Трохи історії

Розробку ракети з радіусом дії до 45 км, призначеної для ураження підводних човнів, що спливли, Сполучені Штати почали розробляти ще 1965 року. За асоціацією з китобійним промислом, ракета отримала умовну назву Harpoon.

Роботи просувалися порівняно повільно, оскільки ВМФ США не бачив особливої необхідності в спеціалізованій протикорабельній зброї, вважаючи, що палубна авіація з тактичними ядерними бомбами більш ефективна. Завдання ж самооборони кораблів передбачалося вирішувати за допомогою пристосованих для стрільби по надводних цілях модифікацій зенітних ракет.

Однак після потоплення ізраїльського есмінця Елайт ракетами П-1 Терміт з єгипетських катерів в 1967 році, ВМФ США, оцінивши потенціал спеціалізованої протикорабельної зброї, ухвалив рішення переорієнтувати програму Гарпун на боротьбу з надводними кораблями. Роботи над проєктом офіційно були розпочаті в 1968 році.

Спершу основними носіями нової зброї мали стати патрульні літаки. Але на початку 1970-х було вирішено розширити гаму можливих носіїв і запускати ракети також з підводних човнів.

Вже у жовтні 1972 року на льотні випробування були представлені перші прототипи ракети з твердопаливним ракетним двигуном.

Офіційно Гарпун був прийнятий на озброєння 1977 року в корабельному варіанті базування (RGM-84A). Авіаційний варіант AGM-84A прийняли для літаків P-3 в 1979 році, а варіант для підводних човнів – 1981 року.

Наведення ракети здійснюється в дві стадії. На першій ракета слідує за встановленим курсом на надмалій висоті в бік цілі. У розрахований момент часу ракета ініціалізує активну радіолокаційну головку самонаведення і починає пошук мети в секторі 45 градусів від напрямку польоту.

Максимальна дальність виявлення есмінця для сучасних ДБН становить, за наявними даними, 40 км, а катери – до 18 км.

Щойно мета виявлена, ракета наводиться на неї і здійснює атаку двома можливими способами:

  • атакує ціль горизонтально, рухаючись паралельно воді на висоті 2-4 м;
  • робить маневр “гірка”, піднімаючись на висоту до 1 800 м і пікіруючи на ціль – підводні човни, що сплили, і невеликі маневрені катери.

Вперше ПКР Гарпун у бойовій обстановці були застосовані іранським флотом 1980 року, під час ірано-іракської війни.

Найбільш масштабною битвою із застосуванням ПКР Гарпун була операція Богомол 18 квітня 1988 року. Під час цієї битви між американським і іранським флотом ПКР Гарпун застосовувалися обома сторонами.

Зазначимо також, що влада України зверталася до Сполучених Штатів з проханням про постачання ПКР Гарпун в 2021 році, коли США попередили колег ЄС про можливе вторгнення армії РФ в Україну, про що повідомили в агентстві Bloomberg.

Джерело: за матеріалами ЗМІ

Джерело ФАКТИ. ICTV
2022-05-23 22:33:07

Магазин Автозапчастин м.Ніжин