Місто і регіон

“Доступні ліки” віддалились від пацієнтів. Надовго чи назавжди? – ПравдаТУТ Ніжин

З 1 квітня цього року ліки за урядовою програмою реімбурсації «Доступні ліки» стало можливим отримати тільки за електронним рецептом, виписаним сімейними лікарями, терапевтами та педіатрами через електронну систему охорони здоров’я.

Електронні рецепти вступили в дію лише два тижні тому, але вже викликали гострі дискусії та невдоволення. Адже тепер “Доступні ліки” стали недоступними для багатьох.

Механізм відшкодування вартості ліків (реімбурсації) поширюється на серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу та бронхіальну астму.

Пріоритетність надали лікуванню цих хвороб, оскільки саме вони найбільше впливають на показники смертності населення або суттєво знижують якість життя пацієнта та ефективно лікуються на амбулаторному рівні.

Смертність від серцево-судинних хвороб складає 65 % від загальної смертності населення в Україні. Відповідно до статистичних даних, на діабет ІІ типу страждає один мільйон людей. Це в 6 разів більше, ніж на діабет І типу (інсулінозалежний). Хворих на бронхіальну астму зареєстровано понад 210 тис. Здебільшого це діти та молодь. Такі дані наводять на сайті Міністерства охорони здоров’я.

У профільному Міністерстві запевняють, що пацієнт може обміняти рецепт на ліки у будь-якій аптеці в Україні, яка має договір з НСЗУ,  без прив’язки до місцевості, де цей рецепт був виданий. Варто лише знайти наліпку  “Доступні ліки”. На сайті показана й електронна карта аптек-учасників урядової програми реімбурсації “Доступні ліки” із адресами та телефонами. Однак людям від цього стало важче та дорожче отримувати свої життєво необхідні ліки.

“Сьогодні я займалась цією проблемою. У нас і в Ніжині ніде не працюють аптеки, які б відпускали ліки за електронними рецептами. Наша Лосинівська аптека підготувала документи, але відмовилась співпрацювати з Національною службою здоров’я. Не працює. Наша приватна лосинівська аптека відпускала попередні рецепти, у паперовому варіанті, за програмою “Доступні ліки”. А тепер вони відмовились, бо там за ці електронні рецепти аптеці треба буде платити певні податки. Сьогодні я зателефонувала на гарячу лінію, мені дали номери телефонів аптек, які будуть працювати за новими рецептами. Але я особисто зв’язувалась із цими аптеками, і мені сказали, що кошти не надходять та аптеки не відпускають електронні рецепти”, – розповіла сімейний лікар смт Лосинівка Тетяна Петрик.

Із кількома аптеками міста та однією з гарно відомих у країні аптечною мережею в телефонному режимі поспілкувались і журналісти нашого видання “ПравдаТУТ”. По той бік слухавки також говорили, що за електронними рецептами пацієнтів поки що не обслуговують, бо їм ще не надійшли кошти. Як тільки НСЗУ кошти перерахує, одразу видаватимуть ліки.

“Люди, які потребують ліків від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми, купують їх за свої кошти. Із цукровим діабетом та гіпертонією до нас звертається багато людей. І раніше, за програмою, вони отримували медикаменти безкоштовно чи з доплатою – тепер цього нема.

Коли в нас працювала система й були паперові рецепти, то багато людей цим користувались. У нас, у Лосинівці, при лікарні є аптека. Ми виписали рецепт, і людина одразу ж пішла взяти собі ліки. Це було дуже зручно. Люди широко користувались цією програмою, і вона зарекомендувала себе”, – пояснила Тетяна Миколаївна.

Читайте новини на нашій Facebook-сторінці  та приєднуйтесь до нашої  Facebook-групи

А потребує “доступних ліків” 7 млн. українців, які нині користуються державною програмою з відшкодування ціни препаратів. За цією програмою впродовж двох останніх років виписали понад 33 млн. рецептів на майже 2 млрд. гривень.


Джерело: nizhyn.pravdatut.ua

Close