Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Доцільність тестування вагітних одночасно на ВІЛ-інфекцію та сифіліс довів пілотний проєкт


В Україні успішно завершився пілотний проєкт, який оцінював доцільність використання подвійних швидких тестів для одночасного проведення діагностики ВІЛ-інфекції та сифілісу серед вагітних в жіночих консультаціях.

Починали з Києва, поширили на всю Україну

Проєкт втілювався на грант Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією.

Метою проєкту було не тільки оцінити, а й інтегрувати швидкі подвійні експрес-тести у практику акушерів-гінекологів в умовах воєнного стану, щоб знизити ризик передачі ВІЛ і сифілісу від матері до дитини.

Проєкт реалізували в Києві з травня 2021 року до вересня 2022 року за рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоровʼя.

Надалі він став основою для масштабного впровадження швидких тестів у 20 областях з листопада 2022 року до травня 2024 року.

Переваги подвійних експрес-тестів на ВІЛ і сифіліс

Комбінований швидкий (експрес) тест для виявлення антитіл до ВІЛ та сифілісу (ШТВС) проводиться з використанням імунохроматографічного аналізу.

Медичні працівники зазначили, що ШТВС доцільний, простий і зручний у застосуванні. Проведення такого тесту не створює суттєвого навантаження на персонал навіть у складних умовах воєнного часу.

Інші переваги використання ШТВС:

  • лише один прокол пальця для забору крові;
  • швидке отримання результатів для оперативного початку лікування.

Однак, медики уточнили, що позитивний результат тесту вимагає додаткових лабораторних досліджень для підтвердження діагнозу.

Швидше, зручніше та доступніше для вагітних

Але у будь-якому разі, впровадження такого подвійного тестування дозволить вагітним жінкам проходити діагностику ВІЛ-інфекції і сифілісу швидше, зручніше та доступніше.

Інтеграція тестування з використанням ШТВС в стандартні процедури першого візиту до жіночих консультацій зменшить необхідність додаткових звернень до медичних закладів.

Завдяки простішій процедурі тестування ВІЛ-позитивні вагітні після дообстеження зможуть швидше починати антиретровірусну терапію, що зменшить ризик передачі ВІЛ від матері до дитини.

Також експрес-тести дозволять швидше скеровувати вагітних із позитивним результатом на сифіліс до шкірно-венерологічного диспансеру та розпочинати лікування, зменшуючи ризики руйнівного впливу хвороби на матір і дитину.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Джерело: Центр горомадського здоров’я

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-14 14:13:00