Україна і світ

Діти з інвалідністю з України: на яку допомогу можуть розраховувати у Польщі

Будівельні матеріали м.Ніжин

Рятуючись від війни з України виїжджали всі, хто міг, та більшість серед вимушених переселенців – мами з дітьми. Серед них багато таких, що виховують дітей з інвалідністю.  На чужині важко всім, а таким діткам особливо. Та мами шукають і знаходять для них умови.

Киянка Марія разом з 9-річним сином Назаром втікали від війни в України до Італії,  але змушені були і звідти поїхати. У хлопчика важка форма аутизму. Без сторонньої допомоги дитина не може. Відтак для розвитку потрібна спеціалізована школа. В Італії такої не знайшли. Тож, нині оселилися у польському містечку Катовіце.

– Я  знайшла школу через інтернет, зв’язалася із директором  і була дуже здивована і розчулена, що мені відповіли – так, будь ласка, приїжджайте, ми приймемо вашу дитину. Без  зайвих розмов, до мене гарно віднеслися.  І ми переїхали в Катовіце. Тут приймають різних особливих діток,- каже Марія Коваленко.

Сама жінка за фахом медичний психолог. Їй запропонували працювати у школі, де навчається Назар. Каже – таких діток троє. Їм окрім звичайної програми треба додаткові заняття – нейропсихологічна корекція, сенсорна інтеграція, заняття з психологами та фізична реабілітація.

– Окрім мене з  українськими дітками  займаються ще дві українки – вчителька  початкових класів та логопед. Їм також запропонували роботу. Насамперед, щоб не було мовного бар’єру. В цій школі нам дають змогу організувати для них те, чого не вистачає у навчанні, – розповідає Марія.

Навчається хлопчик у приватній школі. Для українців все безкоштовно. За них сплачує держава. Єдине – жінці необхідно було отримати направлення до закладу.

Оскільки дитина з аутизмом має психіатричні проблеми, психологічного характеру – ми брали направлення в місцевому закладі психологічної допомоги в Катовіце і з ним школа для нас безкоштовна. Безкоштовне і харчування. Є  заняття на конях, з собачками. Вони їздять в басейн раз на тиждень. І і це все також безкоштовно. Так само як і для польських діток, – ділиться Марія.

Документи на інвалідність, видані в Україні, жінка не підтверджувала. З українськими медичними виписками звернулася до центру психологічної допомоги. Щоправда, документи переклала на польську. Їх прийняли. Дитину оглянули і дали висновок польською мовою. Спеціальних додаткових виплат на дитину  поки що не оформляла.  Єдина проблема – з житлом. Бо такі дітки потребують особистого простору.

– Доволі важко жити, у тому житлі, яке можуть запропонувати безкоштовно. Оскільки діти бувають різні. Особливо  аутистичного спектру. Їм важко ужитися з іншими людьми. Наразі нам з дитиною пощастило.  Нас прихистили на певний час заможні і добрі поляки, але це тимчасово. У нас є своя окрема кімната, але я розумію, що ми заважаємо. Тому ми підшукали собі житло і з наступного місяця житимемо  в орендованому помешканні,- розповідає Марія

До інформації

Підтвердженням інвалідності займається медична комісія, яка функціонує при MOPS (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej).
Для звернення до цієї комісії знадобляться такі документи:

  • спрямування від лікаря (потрібно попередньо відвідати свого сімейного лікаря та отримати це спрямування). Цей документ діє 1 місяць від дня видачі.
  • довідка про інвалідність з України (із нотаріальним перекладом)
  • PESEL
  • свідоцтво про постійну реєстрацію місця проживання.
  • паспорт
  • заява (Wniosek) – бланк видають на місці.

Розгляд такого звернення триває 2-6 тижнів. Поштою надходить повідомлення про дату та час засідання комісії.

Проходження процедури визнання інвалідності. Потрібно з’явитися у вказаний кабінет, у встановлену дату та час із оригіналами документів. Лікарі проводять візуальний огляд, спілкуються із заявником. Їх завдання – підтвердити факт проблеми зі здоров’ям.

Довідка про інвалідність (orzeczenie o niepełnosprawności) оформлюється впродовж кількох днів та надсилається заявнику поштою рекомендованим листом.

Допомога на дітей з інвалідністю, яких виховують іноземці

В Польщі є виплати на дитину-інваліда, але вони оформлюються лише на громадян. Іноземці отримують виплати від своєї країни відповідно до її законів.

Проте, іноземці, у яких є карта побиту або ж біженці, які підтвердили інвалідність своєї дитини,  мають страховку, можуть в залежності від групи інвалідності отримати пільгові умови для:

  • реабілітації,
  • придбання ліків та медичних приладів.

Також є додаткові пільги, які встановлюють гміни.

Чи зможуть у польських школах навчатися діти з інвалідністю

Польські школи — інклюзивні, тож радо прийматимуть до класів і дітей з інвалідністю. Проблем з оформленням не виникне.

Більше інформації про допомогу дітям з інвалідністю з різними хворобами можна знайти за посиланням:

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/1992058

Матеріал підготовлений за підтримки Міжнародного фонду Відродження у рамках проекту Українці у Польщі. Матеріал відображає позицію авторів та не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду Відродження.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2022-05-20 16:26:40

Магазин Автозапчастин м.Ніжин