Україна і світ

Дим, не нікотин: у чому реальна небезпека для курців

Під час куріння більш небезпечним є дим, а не нікотин. Тому в розвинутих країнах все частіше використовують альтернативу звичайним сигаретам – електронні системи доставки нікотину.

Дим, не нікотин: у чому реальна небезпека для курців

Нікотин, а точніше нікотинова залежність – основна причина, через яку люди не можуть відмовитися від куріння. Тому багато хто гадає, що нікотин впливає на розвиток пов’язаних із курінням захворювань – серцево-судинних, респіраторних, онкологічних тощо.

Але попри свою поширеність, ця думка – помилкова. Численні дослідження показали, у чому полягає реальна небезпека куріння та чому нікотин може використовуватися для відмови від звички.

– Нікотин – вирішення проблеми куріння, – до такого висновку дійшли вчені, дослідники та громадські активісти в рамках щорічного Глобального форуму з нікотину (GFN) цього року.

Переосмислення ролі нікотину пов’язане з тим, що найбільш шкідливим у курінні є сигаретний дим. Він містить 7 тис. хімічних речовин, декілька сотень яких – канцерогени. Серед них: аміак, свинець, арсен, метопрен.

Споживання нікотину не є безпечним, але порівняно з іншими речовинами у складі сигарет, менш шкідливе. Нікотин – природний алкалоїд, який продукують рослини з родини пасльонових. Він є також в організмі людини – виробляється печінкою та необхідний для обміну речовин.

Дим, не нікотин: у чому реальна небезпека для курців

Нікотин використовується в медичній промисловості та під час правильного застосування дає низку терапевтичних ефектів. Нікотин має протизапальні властивості, може бути використаний для загоєння ран і лікування судинних порушень у хворих на цукровий діабет. Нікотин прискорює мислення і підвищує працездатність.

Потрапляючи до організму з викурюванням сигарети, нікотин швидко розповсюджується у крові та дає відчуття насичення. Через деякий час організм звикає отримувати нікотин ззовні та поступово припиняє виробляти його самостійно – цей процес є основою нікотинової залежності.

Тому відмова від звички тісно пов’язана зі швидкістю доставки нікотину до крові та поступовим зменшенням його дози. Так, у рамках дослідження нікотинозамісної терапії було доведено, що курці, які використовують вищі дози нікотину, кидають курити частіше, ніж ті, хто використовує низькі дози.

У рамках доповідей на GFN розглядалася відмова від куріння шляхом заміщення сигарет альтернативними продуктами, що містять нікотин: жувальним тютюном, пластирами, нікотиновими жуйками, електронними системами доставки нікотину (ЕСДН). Останні, згідно з дослідженнями, є найбільш ефективними. Вони дозволяють отримувати нікотин зі збереженням звичного ритуалу та рівня насичення.

ЕДСН поділяються на електронні сигарети та системи нагрівання тютюну та входять до категорії продуктів зниженого ризику. Завдяки тому, що тютюн не згорає, а нагрівається, аерозоль містить на 90-95% менше шкідливих речовин порівняно з димом сигарети та не передбачає пасивного куріння.

Електронні системи доставки нікотину встигли довести свою ефективність у розвинутих країнах. Так, у 2018 році у Великій Британії розповсюдженість куріння знизилася до рекордного показника – 14,4%. Завдяки використанню альтернативних продуктів рівень куріння знизився майже на чверть за п’ять років, що значно скоротило захворюваність і державні витрати на лікування.

Продумана державна політика, за якої електронні сигарети використовуються як засіб для відмови від куріння, вивела Велику Британію у чемпіони щодо боротьби з курінням порівняно з іншими країнами, де альтернативи прирівнюють до сигарет.

До слова, на Гаваях заборонять продаж сигарет особам молодше 100 років.

Джерело ФАКТИ. ICTV
19.07.2019