Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Чи наважиться РФ вдарити по українських ГЕС та які це матиме наслідки

Росія готує новий масштабний удар. І цього разу планує задіяти зовсім не бомби чи ракети, а те, що більшість із нас використовує щодня – це вода з найбільшої річкової артерії України.

Про таємні плани Кремля на велику воду та чому це може призвести до техногенної катастрофи, якої світ іще не бачив – читайте далі у матеріалі.

Усі пам’ятають довжелезні черги на заправках, так само, як і блекаути. Росія не полишає надій зруйнувати критичну інфраструктуру України.

Зараз дивляться

Спочатку це були нафтопереробні заводи та теплоелектростанції. Тепер під ударом можуть опинитися найбільші греблі країни.

– Ці плани були вперше озвучені ще в жовтні 2022 року. Тоді, власне, з’явилася інформація про можливість нанесення ударів по гідроенергетичних об’єктах і створення штучних техногенних катастроф, – зазначив військово-політичний експерт Дмитро Снєгирьов.

І це не просто пересторога. Російські війська протягом осені та зими вже били по низці гідротехнічних об’єктів України, є втрати.

У середині вересня минулого року російські ракети зруйнували греблю Карачунівського водосховища в Кривому Розі.

Як наслідок, суттєве підняття рівня води в річці Інгулець. Через це затопило деякі домогосподарства в місті.

– Це цілеспрямоване руйнування інфраструктури для того, щоб завдати якомога більше збитків, – сказав Михайло Яцюк, директор Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук.

Та це може бути лише розвідка боєм. Підготовка перед потужнішим ударом. Йдеться про найбільшу греблю України – ДніпроГЕС у Запоріжжі.

– Критична межа – середина квітня і, відповідно, травень. Ці два місяці будуть критичними для реалізації можливих сценаріїв створення штучних техногенних катастроф, – сказав Дмитро Снєгирьов.

Сама ГЕС розташована всього в 50 кілометрах від лінії фронту. Це означає, що російські війська можуть бити по ній ракетами С-300, запаси яких у РФ просто величезні.

У грудні ДніпроГЕС вже витримала масований удар Росії. Гребля встояла. А вже в лютому противник знову вдарив – по машинній залі.

– На сьогодні понад 30 ракетних ударів було здійснено по наших об’єктах, – сказав Ігор Сирота, генеральний директор Укргідроенерго.

ДніпроГЕС  – це не просто об’єкт енергогенерації. Гребля в Запоріжжі стримує тисячі тонн води. І в разі прориву дамби величезний потік може затопити десятки населених пунктів нижче по Дніпру.

За даними Запорізької районної держадміністрації, підйом води в деяких місцях може сягнути 8-12 метрів. Це висота 4-5 поверхів. І утримуватися велика вода буде від 4 до 7 годин .

– Основне, чого намагається досягти Російська Федерація такими техногенними катастрофами – це ефект доміно. Тобто, каскад ГЕС, які розташовані на Дніпрі, фактично буде зметено водою. Спочатку ДніпроГЕС, доходить до іншої – і пішло, пішло, пішло. Як доміно складаються. Головна мета – паралізувати енергетичний сектор України. Друге, я вже казав, завдання максимальної шкоди цивільному населенню. Плюс – затоплення величезних територій української землі, – пояснив Дмитро Снєгирьов.

Таке вже було в історії Запоріжжя. У 1941-му радянські війська, з відмашки Сталіна, таємно підірвали ДніпроГЕС.

– Там бурилися спеціальні шурфи, туди закладалися сотні тон вибухівки. Але результат вийшов лише частковий, – сказав Михайло Гончар, президент Центру глобалістики Стратегія XXI.

Пролом у греблі був завдовжки із футбольне поле. Та цього вистачило, аби руйнівна хвиля накрила південні райони Запоріжжя та навколишні села.

– У російського диктатора є тяжіння до історичних паралелей. Тоді, за різними даними й за оцінками істориків, загинуло від 20 до 100 тис. цивільного населення. Тобто вони прекрасно розуміють, про що йдеться. До всього, були затоплені величезні території України, – зазначив Снєгирьов.

Та є одне але: щоб повністю прорвати таку греблю, потрібно неймовірна кількість вибухівки.

– Ця станція розрахована витримати ядерний удар, – зауважив Ігор Сирота.

Тож навіть прильоти десятків ракет не зруйнують ГЕС, запевняють в Укргідроенерго.

– Щоб знищити греблю, потрібно в рази, в десятки, сотні разів більше потужності, і це влучання в одне місце десятками, сотнями ракет. Не думаю, що хтось буде цим займатися. Тут стоїть питання зовсім інше, щоби максимально завдати шкоди обладнанню, яке дає електроенергію для населення, – пояснив Сирота.

Щоправда є в Україні одна ГЕС, яка вже перебуває в незадовільному стані та яку Росія може використати для техногенної катастрофи. Йдеться йде про Каховську гідроелектростанцію, захоплену РФ рік тому.

– Наразі саме Каховську ГЕС розглядають як одну з найбільш небезпечних у моменті створення штучної катастрофи, – зауважив Дмитро Снєгирьов.

Росія вже втілює підступний сценарій. Тихий, але не менш руйнівний. Там спеціально відкрили затвори греблі та спускають воду з Каховського водосховища.

– Минуло 4 місяці, як весь персонал нашої станції вивели за межі станції. І на сьогодні станція управляється виключно військовими людьми. Станція не працює, тому вони відкрили затвори, – сказав Ігор Сирота.

 Скидання води біля Каховки вплине на увесь Дніпровський каскад.

– Загалом Каховське водосховище побудоване для цілей зрошення. І воно було основним джерелом води для всього Півдня України. Зокрема, для автономної республіки Крим, для Херсонської, Запорізької областей. РФ хоче зробити так, щоби нас посунути з ринків, зруйнувати всю нашу інфраструктуру й економіку, – сказав Михайло Яцюк.

Вже зараз дефіцит води відчувають у прибережних селах Херсонщини. І Росія робить на це ставку.

– Дві третини населення України, як ми знаємо, користується ресурсами Дніпра. Це стосується і тих регіонів, які є маловодними, – сказав Яцюк.

Понад те, падіння рівня в Каховському водосховищі несе вже ядерну небезпеку. Йдеться про Запорізьку атомну електростанцію.

– Системи охолодження Запорізької атомної живляться саме з Каховського водосховища. Якщо бракуватиме води для системи охолодження реакторів, то виникне критична ситуація, – зауважив Михайло Гончар.

Втім, Росія може піти на куди радикальніші кроки – підірвати Каховську греблю.

За такого сценарію затопить прибережні населені пункти. Ширина розливу може сягнути 5 кілометрів. Рівень води підніматиметься поступово, протягом 14 годин. Під водою опиняться величезні території.

– Якщо, не дай Боже, будуть реалізовані злочинні плани щодо створення техногенної катастрофи на Каховській ГЕС, у зоні затоплення опиняються 80 населених пунктів. 80! Значні території. Ще раз зауважу, висота дамби становить 16 метрів, – наголосив Дмитро Снєгирьов.

Піти на це Росію може змусити одна, цілком конкретна причина.

– Вони розглядають це, щоб унеможливити контрнаступ Збройних сил України. Затоплені території уповільнять просування ЗСУ і не дадуть можливості для реалізації задумів щодо деокупації Запорізької області й, відповідно, Херсонської області. Тобто сценарії прораховуються, зокрема з використанням об’єктів підвищенної критичної небезпеки, – пояснив Снєгирьов.

Це може призвести до серйозних наслідків. Хоча на вітчизняні ГЕС і припадає незначна частка генерації електроенергії, у піковий час навантаження саме гідроелектростанції стабілізують систему.

– Коли є руйнація ГЕС, то, відповідно, енергосистема може взагалі зруйнуватися. Тобто те, що ми й так пережили – багато відключень, вони можуть ще посилитися, – зауважив Михайло Яцюк.

Це несе за собою і економічні збитки. Південь може залишитися без сільського господарства.

– Без питної води залишиться не тільки населення, а й усі галузі економіки. Відповідно, інфраструктура буде зруйнована. Ми матимемо збитки для всіх об’єктів, які прив’язані до водосховищ. Очікувані великі загрози для сільського господарства, оскільки не буде води для зрошення, – пояснив Яцюк.

Але греблі – це все ж таки добре захищені та надміцні споруди. Експерти кажуть: максимум, на що здатна Росія – це підірвати не усю греблю, а деякі затвори водоскидів.

Проте навіть у такому випадку їхнє відновлення та усунення наслідків від удару, будуть швидкими й ефективними.

– Ми навчилися працювати дуже швидко у військовий час. Це все можна швидко, ну, протягом тижня, ліквідувати. Скажімо, закрити ті всі вразливі місця, а потім вже відновлювати до проєктного рішення станцію, – вважає Ігор Сирота.

Як би там не було, Росія готує новий план із дестабілізації України.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Тож вкрай важливо, щоб міжнародні партнери превентивно відреагували та протидіяли Кремлю в контексті й цієї загрози. Важливо якнайшвидше повернути найбільші гідроспоруди під контроль України.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-03-22 17:57:54