Україна і світ

Чорнобильська катастрофа: 9 фільмів про аварію на АЕС

33 річниця: перший документальний фільм, фільм-лауреат Оскара, екранізація книги Світлани Алексієвич та голлівудський фільм жахів – Факти ICTV публікують добірку стрічок про Чорнобильську катастрофу.

Чорнобильська катастрофа: 9 фільмів про аварію на АЕС

Аварія на Чорнобильській атомній станції, яка сталась 26 квітня 1986 року, змінила хід історії. Ця подія потрясла весь світ, змінила і зруйнувала тисячі життів та завдала болю Україні та її жителям. З того моменту пройшло 33 роки, а відлуння катастрофи відчутне й досі.

За цей час на телеекрани вийшло десятки документальних кінокартин. В них намагались пояснити причини катастрофи, відтворити події того дня, з’ясувати хто винен, а також показати страшні наслідки вибуху. В художніх стрічках масштаб катастрофи  розкривається крізь історії життя звичайних людей, яких спіткала жорстока доля.

Битва за Чорнобиль, 2006

Спецпроект каналу Discovery вважається одним з найбільш масштабних документальних фільмів про Чорнобильську трагедію.

Сюжет

В картині зібрана величезна кількість не публікованих архівних документів, унікальних фото- і відеоматеріалів. За допомогою комп’ютерної графіки вдалось реконструювати події тієї ночі. Режисери зібрали інформацію про те, як радянська влада замовчувала факт катастрофи, дослідили рівень радіації, яку отримали місцеві та розказали, як ліквідатори робили все можливе, аби не допустити другого вибуху.

Факти

 • В фільми демонструють ексклюзивні фотознімки українського фотографа Ігоря Костіна. Він одним з перших прибув на місце катастрофи та став єдиним, хто зняв зруйнований реактор з висоти.
 • Знімальній групі вдалось поспілкуватись з президентом СРСР Михайлом Горбачовим, який поділився своїми спогадами і думками.

Дзвін Чорнобиля, 1987

Перший документальний фільм, який показали після аварії.  Фільм українського режисера Роллана Сергієнка, зйомки якого почались через місяць після трагедії, розповідає про героїчний труд ліквідаторів та наслідки аварії на Чорнобильській АЕС.

Сюжет

Автори не ставили за мету показати причини виникнення аварії, натомість вони зробили акцент на подіях після вибуху, зокрема розказали історії постраждалих, а також показали інтерв’ю з солдатами, яких відправляли на місця подій.

Факти

 • Стрічка була занесена у книгу рекордів Гіннеса як фільм, який показали у всіх країнах, де є телебачення.
 • Фільм довгий час був заборонений для показу на території СРСР.
 • Зйомки документального фільму почались через місяць після аварії – 28 травня і тривали до 26 червня 1986 року. Деякі фрагменти довелось дознімати в вересні.

Метелики, 2013

Драматичний міні-серіал, знятий режисером Віталієм Воробйовим, заснований на реальних подіях. Прем’єра відбулась 27 квітня 2013 року. Картина приурочена до 27-ї річниці Чорнобильської трагедії.

Сюжет

Головна героїня фільму – київська школярка Аля, яка разом з старшою сестрою поїхала на вихідні до родичів в Прип’ять. Там вона закохується в Павла. Він – рядовий радянської армії, який став одним з ліквідатором аварії. Історія їхнього кохання розгортається на фоні страшної трагедії на ЧАЕС.

Факти

 • Для того, аби все в фільмі виглядало реалістично, знімальна команда піднімала архіви в музеях, проводила опитування свідків подій та зверталась за допомогою до консультантів. Так, позивні військових частин – цілком реальні. Форма військових та ліквідаторів також справжня.

Читайте:

Кого годує Чорнобиль? На кого полюють і де продають здобич

Собаки Чорнобиля зацікавили іноземних журналістів

Таємниці Чорнобиля: чи є у зоні відчуження звірі-мутанти

 • Аби досягли історичної правдоподібності жовті Ікаруси, на яких евакуювали жителів Прип’яті, звезли з усієї України. Більшість з них були несправні. Військову техніку – гвинтокрили,  бронетранспортери – фарбували в аутентичний зелений камуфляж, типовий для тих часів.
 • В стрічці немає жодної павільйонної сцени. Основна частина фільму знімалась в Києві та Славутичі (Київська обл.). На фасад палацу культури в Славутичі прикріпили напис Енергетик, аби місто виглядало як Прип’ять.

В суботу, 2011

Художній фільм спільного виробництва України, Німеччини та Росії. Режисер – Олександр Міндадзе.

Сюжет

Головний герой – звичайний радянський громадянин Валерій. Він випадково стає свідком аварії та дізнається від керівництва, що прийняте рішення не розголошувати деталі трагедії аби не сіяти паніку. З одного боку Валерій – відданий державі, а з іншого – в його руках опиняється доля людей.  Адже в суботу зранку жителі Прип’яті навіть не здогадувались, що місто накрило смертельною невидимою хвилею радіації.

Факти

 • Всі події фільму відбуваються протягом одного дня. Також місце та час подій прямо не називаються, але з контексту стає зрозуміло, що мова йде про аварію на Чорнобильській АЕС.
 • Режисер стверджує, що деякі елементи сценарію написані по щоденникам очевидців Чорнобильської трагедії.  Так, в день аварії на ЧАЕС у Прип’яті було зіграно 16 весіль.
 • Картина отримала нагороду за кращий фільм на кінофестивалі Золотий Ірис у Брюсселі.
 • Зйомки картини проходили в Світлодарську Донецької області. Місто обрали через те, що його вулиці схожі на радянські. Відповідно, кадри Чорнобильської станції знімали на Углегірській ТЕС (Світлодарськ).

Серце Чорнобиля, 2003

Стрічка побачила світ у 2003 році у США.  Режисер фільму Меріен ДеЛело мала за мету довести, що наслідки катастрофи відчутні й досі.

Сюжет

У фільмі показана історія дітей України та Білорусі, які постраждали внаслідок радіації. Діти, які народились після 1986 року, мали серйозні проблеми зі здоров’ям, зокрема з серцем. Детально показується як працювали лікарі в рамках міжнародного проекту Діти Чорнобиля.

Факти

 • Кінокартина отримала премію Оскар у 2004 році у номінації Кращий документальний короткометражний фільм.
 • Консультантом стрічки виступила засновниця міжнародного фонду допомоги Чорнобильським дітям ірландка Аді Роше.

Земля Забуття, 2011

Художній фільм спільного виробництва України і Франції. Стрічка вийшла в 2011 році і була приурочена до 25-річчя трагедії на Чорнобильській АЕС.

Сюжет

В картині присутні декілька сюжетних ліній. 26 квітня 1986 сталась аварія на ЧАЕС. А для головної героїні цей день мав стати найщасливішим у її житті. Однак її новоспеченого чоловіка викликати гасити пожежу, звідти він і не повернувся. Через багато років Анна повернеться у зону відчуження аби знайти відповіді на свої питання та вгамувати біль втрати. Інший герой Валерій разом з батьком, інженером електростанції, хотів посадити яблуню. А для лісничого Миколи 26 квітня був звичайним днем, коли він робив обхід по території біля станції. Цей день змінив життя кожного з них.

Факти

 • Актор Микита Ємшанов, який грав одну з головний ролей, загинув в серпні 2011 року. Тому фільм присвячений не тільки трагедії, а й пам’ятні актора.
 • Знімальній групі вдалось домовитись про роботу на території зони відчуження. Зйомки проходили під наглядом МНС. В кадри попали вулиці Світлодарська, Славутича, Слов’янська (Донецької області), а також інших міст – Одеси та Києва.

Чорнобиль 3828, 2011

3828 ліквідаторів було залучено до очищення найнебезпечнішої зони станції. Український документальний фільм режисера Сергія Заболотного знятий до 25-річчя з дня трагедії на ЧАЕС.

Сюжет

У вересні 1986 року, коли робототехніка відмовила, на урядовому рівні було прийнято рішення залучити до операції з очищення покрівель біля самого епіцентру вибуху солдат строкової служби та курсантів військових училищ. В основу документальної стрічки лягли спогади розвідника-дозиметриста Валерія Стародумова. Він – безпосередній учасник подій. Валерій сам виходив та виводив людей на покрівлі у зону М – найнебезпечнішу частину странції.

Факти

 • Творці фільму – Хем Салганік, Ігор Кобрин, Юрій Бордаков, Лесь Зоценко – лауреати Державної премії Україні імені Т.Г. Шевченка.

Голоси Чорнобиля, 2016

Історична драма знята по книзі лауреатки Нобелівської премії Світлани Алексієвич Чорнобильська молитва. Прем’єра фільму люксембурзького режисера Пола Крухтена відбулась на Трієстському кінофестивалі в Італії у 2016 році.

.

Сюжет

В кінокартині зібрані історії очевидців та жертв катастрофи – ліквідаторів та їх близьких, вимушених переселенців, яким довелося покинути свої будинки, виїхавши із зараженої зони, матерів, чиї народилися інвалідами.

Факти

 • Ідея зняти фільм по книзі Чорнобильська молитва виникла у режисера як тільки він прочитав книгу. Дозвіл на зйомки дала сама автор книги Світлана Алексієвич.
 • Картину висували на премію Оскар від Люксембургу в номінації Кращий фільм іноземною мовою.
 • На міжнародному кінофестивалі у Міннеаполісі драма отримала нагороду за кращий документальний фільм.

Заборонена Зона, 2012

Міста-привиди – улюблене місце подій фільмів жахів, отож американці не могли обійти стороною зону відчуження в Україні. Заборонена зона – американський фільм жахів, дебютна режисерська робота Бредлі Паркера. В ролі продюсера виступив Орен Пелі, який займався зйомкою картин Астрал та Паранормальне явище.

Сюжет

Група американський туристів, яка подорожуючи Європою, вирішує відправитись в покинуте місто Прип’ять в Україні. При загадкових обставинах виявляється, що вони тут не самі. Друзі один за одним починають пропадати.

Факти

 • Ходили чутки, що фільм знімали в Прип’яті, але після його виходу в прокат режисер спростував їх. Зйомки проходили в Сербії та в Угорщині. Так, відоме всім колесо огляду в Прип’яті знаходиться посеред парку, а поряд з ним немає жилих будинків як в кадрах кінокартини.
 • У стрічці також є “кіноляпи”, які помітні лише українцям або колишнім громадянам СРСР. Наприклад, коли туристи проходять КПП, їх перевіряють солдати з шевронами Беркут. На парковці у Прип’яті стоять машини, випускати які почали тільки через п’ять років після трагедії. Також в районі Прип’яті не водяться ведмеді, найближче місце їх проживання – Білорусь.

Лілія Ященко

Читайте новини на нашій Facebook-сторінці  та приєднуйтесь до нашої  Facebook-групи

Джерело ФАКТИ. ICTV
26.04.2019

Close