Україна і світ

Чому в Україні сьогодні неможливо запровадити загальне декларування доходів

Чому в Україні сьогодні неможливо запровадити загальне декларування доходів

Джерело: 112.ua

Оригінал на сторінці Олексія Дорошенка у Facebook

Куратор економічного блоку команди Володимира Зеленського Данило Гетманцев почав відкривати завісу над економічною політикою новообраного президента. І одним з пунктів йде загальне декларування доходів українців.

Оскільки ми йдемо в руслі Угоди про асоціацію Україна – ЄС, то держава повинна мати всю фінансову інформацію щодо своїх громадян, щоб зробити сплату податків прозорою та невідворотною.

А крім того, можна буде рахувати, скільки та в якій формі людина отримує від місцевих органів влади та держави у вигляді грошей, путівок, проїзду тощо. Тобто можна буде зробити баланс відносин між кожною людиною та бюджетами всіх рівнів.

Але є багато але… Ставити коня попереду возу – не по-господарськи. Щоб прийти до загального декларування доходів та витрат, яке працює, треба пройти довгий шлях. Представимо, що ми ухвалили відповідний закон, який покладе такий обов’язок на кожного громадянина та передбачить великі штрафи за неподання декларації. В указаний строк декларації подадуть 15 млн українців.

Державна фіскальна служба повинна буде оштрафувати всіх інших. Не говорю про те, що як людських, так і технічних ресурсів у податковій службі для цього немає, і тому необхідно розбивати це на великі етапи для окремих верст населення, кожен з яких передбачає хоча б рік.

Але головне питання, яке постає перед службовцями: скільки людей у нашій країні та чи є конкретні люди? Ми живемо в уявах про 42 млн населення України, якого вже давно немає. Державна служба статистики тільки в 2020 році здійснить перший перепис населення з 2001 року.

Швидше за все, ми отримаємо дані щодо 32-36 млн громадян усіх вікових категорій – від новонароджених до пенсіонерів. Оброблення даних перепису триватиме довго, і ми можемо отримати повноцінну достовірну інформацію щодо кожного громадянина та всіх загалом лише у 2021 році.

Хочу нагади, що коли на нашу землю приходили завойовники, або прийшли представники Московського царства, то перше, що вони робили, – це був перепис населення, будинків та скоту.

Тепер кожна державна та муніципальна структура спирається на власну базу даних: Пенсійний фонд, Держстат, Державна прикордонна служба, Міністерство юстиції, Служба соцзахисту, Центральна виборча комісія. Але бачимо за останніми виборами, що якщо мертвих душ у реєстрі виборців майже не було, то багато живих не знайшли себе.

Тобто повну картину можна отримати тільки після загальнонаціонального перепису населення та подальшого співставлення даних із кожною державною структурою, яка фіксує окремі дії громадян. Тобто маємо у кращому разі 2022 рік.

У процесі оброблення даних щодо населення країни необхідно передбачити окремі умови для тих громадян України, які постійно проживають на окупованих територіях Криму, Донбасу та Луганської області й не мають можливості та необхідності декларувати свою власність, доходи і витрати.

І відокремити таких громадян також є складним завданням. Окремо окреслю складність заповнення декларацій та багато слизьких моментів. Як людина, яка декілька років заповнює декларацію, можу сказати, що справа не з легких, навіть якщо щодня працюєш з юридичними документами.

Довелося багато консультуватись із вузькими спеціалістами, читати багато роз’яснень та отримувати спеціалізовану літературу. Або потрібно наймати податкових консультантів, які будуть заповнювати тобі декларації з твоєю участю. Якщо хочемо здійснити справжнє декларування, а не накласти шалені штрафи за неподання чи за невідповідність даних, то до цього кроку треба ретельно готуватись.

Від команди нового президента ми бачимо ініціативу щодо скасування штрафів для ФОПів. Після зміни системи сплати податків фізичними особами-підприємцями багато з них не закрилися і заборгували державі 7 млрд грн. Ми не можемо вкотре ускакувати в халепу, коли люди не встигають за зміною законодавства та потрапляють до боргової ями.

Підсумовуючи все, скажу, що загальне декларування – це завдання, яке можна почати реалізовувати через 3-4 роки. І ставити його тепер не тільки не варто, а й неможливо.

Олексій Дорошенко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику “Думка”, ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]


Джерело: www.112.ua