Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Чому після індексації пенсій у березні 2023 року виплати підвищили не всім категоріям

З 1 березня 2023 року в Україні відбулася індексація пенсій для майже усіх категорій її отримувачів. Ще у лютому 2023 року передбачалось, що розмір пенсійних виплат в України збільшиться на 20%.

Проте в результаті березневої індексації розмір мінімальної пенсії та виплат підвищили лише окремим категоріям громадян.

Факти ICTV дізнавалися, чому після березневої індексації 2023 року не всім категоріям отримувачів підвищили пенсії та на скільки реально зросли пенсійні виплати в Україні.

Зараз дивляться

Чому пенсійні виплати проіндексували не всім категоріям громадян?

У березні 2023 року стало відомо, що умови перерахунку виплат відрізняються залежно від виду та дати призначеної особам пенсії.

Як повідомляють у Пенсійному фонді, розмір підвищення виплат кожному конкретному пенсіонеру визначено індивідуально з урахуванням його особистих показників, зокрема:

 • часу призначення;
 • тривалості страхового стажу;
 • величини заробітної плати;
 • закону, згідно з яким пенсію призначили;
 • належності до пенсіонерів, які не працюють, та до певної вікової категорії.

Наприклад, для півмільйона одержувачів пенсій, яким вони були призначені у 2020-2022 роках, виплати не індексували. Такі особи просто отримали підвищення у розмірі 100 грн.

У ПФУ пояснюють, що це пов’язано з тим, що починаючи з 2020 року пенсія обраховувалася з вищої, ніж у попередні роки, середньої заробітної плати.

– Для 0,9 млн пенсій, призначених від 1 січня 2020 до 31 грудня 2022 р., які не підвищилися від 1 березня 2023 р., встановлено щомісячну доплату у розмірі 100 гривень, – зазначають у ПФУ.

Тож люди, яким було призначено пенсію у 2020-2022 роках, вже отримують значно вищі виплати, ніж ті особи, що мають аналогічний стаж.

Також підвищення пенсійних виплат у березні 2023 року оминуло науковців, державних службовців, працівників органів місцевого самоврядування. Індексація їхніх пенсій на 19,7% відбудеться влітку, підвищення планується на 1 липня 2023 року.

Крім того, не проіндексували пенсії пенсіонерам, які продовжують працювати, хоча досягли пенсійного віку. На них чекає автоматичний перерахунок пенсій, запланований на 1 квітня 2023 року.

Загалом, індексація пенсій у березні 2023 року зачепила лише тих громадян, які отримують:

 • пенсію за віком;
 • мінімальну пенсію;
 • пенсію з інвалідності;
 • а також пенсіонерів-ліквідаторів аварії на ЧАЕС.

За словами експерта з пенсійних питань Сергія Коробкіна, багато скарг надходить від осіб з інвалідністю, яким виплати в березні не підвищили й залишили на мінімальному рівні.

– Йдеться про осіб з найменшими пенсіями розміром 2100 грн. Тобто це рівень мінімальної пенсії (прожиткового мінімуму) для осіб, які втратили працездатність, – каже Коробкін.

Експерт пояснює, що насправді є різні види пенсійних виплат, і коли йдеться про індексації, то це стосується закону України Про загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування, який передбачає, зокрема призначення пенсій за інвалідністю.

– Натомість є інші виплати, наприклад, щомісячна державна соціальна допомога для осіб з інвалідністю. Цей вид виплат передбачений зовсім іншим законом України Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсії, та особам з інвалідністю.

Фактично це не пенсії, а державна соціальна допомога. Її призначає не Пенсійний фонд, а орган соціального захисту населення. Відповідно, державна соціальна допомога з інвалідності (2093 грн) не індексується! – наголошує експерт.

Коробкін додає, що розмір соціальної допомоги для осіб з інвалідністю залежить від прожиткового мінімуму, який у 2023 році не збільшився. Відповідно, виплати теж залишаються без змін!

– Тобто особи, які не мають стажу та отримують соціальні виплати, на індексацію цієї допомоги можуть поки що не розраховувати. Цю допомогу називають Соціальною пенсією, але фактично вона має назву Державна соціальна допомога, не вважається пенсійною виплатою, відповідно, індексації не підлягає.

На скільки реально зросли пенсії після березневої індексації 2023?

Пенсійний фонд України опублікував результати березневої індексації пенсій.

– На виконання постанови Уряду від 24 лютого 2023 року № 168 проведено індексацію пенсій на 19,7%, підвищено розміри мінімальних пенсій та пенсійних виплат окремим категоріям пенсіонерів. Розміри збільшення пенсії – не менше за 100 гривень і не більше за 1500 гривень, – повідомили у ПФУ.

Отже, на коефіцієнт збільшення 1,197 проіндексовано пенсії, призначені відповідно до законів України:

 • Пенсії із солідарної системи – 9 млн пенсіонерів, середній розмір підвищення – 587, 41 грн.
 • Пенсії постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи – 0,1 млн пенсіонерів, середній розмір підвищення – 998, 54 грн.
 • Пенсії військовослужбовцям – 0,5 млн пенсіонерів, середній розмір підвищення – 1073, 56 грн.

Також було збільшено розмір мінімальної пенсії для:

 • 0,5 млн пенсіонерів, яким виповнилося 80+ років, які отримують пенсію із солідарної системи та мають страховий стаж не менше 20 років у жінок та не менше 25 років у чоловіків, — до 3120 грн.
 • 0,3 млн пенсіонерів віком від 70 до 80 років, які отримують пенсію із солідарної системи та мають страховий стаж не менше 30 років у жінок і не менше 35 років у чоловіків, — до 3000 грн.
 • 2,1 млн пенсіонерів віком до 70 років, які мають страховий стаж не менше 30 років у жінок і не менше 35 років у чоловіків, та особам з інвалідністю І групи, які отримують пенсії із солідарної системи, – до 2 760 грн.
 • 0,3 млн інших категорій пенсіонерів, що не працюють  – до 2520 грн.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Пенсійні виплати підвищились автоматично, починаючи з 4 березня у встановлені дати.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-03-16 16:22:53