Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Чому буває хронічна втома: причини і лікування фіброміалгії

Лікар-ревматолог Катерина Заїчко на майданчику популярного онлайн-ресурсу Бережи себе розповіла про одну з причин хронічної втоми — фіброміалгії, а також про симптоми, причини та лікування хвороби.

– Назва хвороби походить від латинського “fibro” – сполучна тканина, грецького “myo” – м’яз і “algos” – біль. Тобто дослівно означає “біль м’язів і сполучної тканини”, – пояснює медик.

За її словами, захворювання може маскувати перебіг інших ревматологічних станів – анкілозуючого спондиліту, ревматоїдного артриту та інших. Його основою є феномен центральної сенситизації – явище, коли тіло людини реагує болем на подразники, які зазвичай його не викликали.

Зараз дивляться

Фіброміалгія (ФМ) – це розлад, який характеризується поширеним м’язово-скелетним болем і супроводжується перевтомою, порушеннями сну, пам’яті та настрою.

– Хороша новина в тому, що, незважаючи на болі, внутрішні органи і системи не страждають. Так що специфічних змін, які можна зафіксувати лабораторно або інструментально, не буде, – каже ревматолог.

Причини фіброміалгії

За словами Катерини Заїчко, конкретна причина, чому розвивається хвороба, поки невідома. По суті ФМ є захворюванням центральної нервової системи, хоча вторинні фактори, такі як інфекції або сильний стрес, можуть спровокувати або включити центральні механізми.

Фактори ризику розвитку фіброміалгії:

  • генетична схильність;
  • стрес;
  • аутоімунні захворювання.

Жінки страждають на захворювання значно частіше.

Існує два підходи до лікування фіброміалгії:

  • немедикаментозний: масаж, йога, плавання, пілатес, когнітивно-поведінкова терапія;
  • медикаментозне лікування. Конкретні ліки може призначити виключно професійний лікар. Звичайні нестероїдні протизапальні препарати (НПЗЗ) тут не завжди ефективні.

Часто ефективно поєднання методів. Не менш важливо пам’ятати, що ФМ може виникати на тлі ревматологічної хвороби, яку теж слід лікувати.

Полегшити симптоми допоможуть йога, вправи на розтягнення м’язів, дихальні техніки, тепла ванна або гарячий душ. Також допомагають зміна способу життя, поєднання певних фізичних вправ та когнітивно-поведінкова терапія.

Джерело: Бережи себе

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-03-30 10:44:57