Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Читають, їздять на конях, займаються спортом: у новому центрі незрячих вчать жити звичайним життям

У Києві відкрили безбар’єрний соціально-освітній простір – Трініті ХАБ, який було створено згідно з ухваленою Національною стратегією зі створення безбар’єрного простору в Україні та відповідно до Указу Президента Про забезпечення створення безбар’єрного простору в Україні.

Тут надають допомогу як цивільним, так і військовим із втратою та зниженням зору.

Трініті ХАБ ставить за мету навчити незрячих людей жити нормальним життям. Тут безплатно надають послуги з профорієнтацїі, орієнтації на місцевості тощо.

Зараз дивляться

За даними НСЗУ, від лютого 2022 до липня 2023 року включно 38 870 українцям було вперше поставлено діагноз, пов’язаний із втратою та зниженням зору. Це складає 28% від загальної кількості травм, спричинених війною.

Що це таке – Трініті ХАБ

– Ми орієнтуємося на те, що реабілітація повинна закінчитися працевлаштуванням. Перше наше завдання – адаптувати людину до життя, – сказав керівник Трініті ХАБу Іван Лукасевич.

Команда центру надає комплексну програму реабілітації, соціалізації та (в деяких випадках) адаптації незрячих людей до нових для них умов.

Цьому сприяє й те, що у закладі працюють фахівці, які теж мають порушення зору. Серед них – психологи, тренери з орієнтації в просторі та спеціалісти з інформаційних технологій.

Читають, їздять на конях, займаються спортом: у новому центрі незрячих вчать жити звичайним життям / 9 зображень

Площа центру становить 750 кв. м. На цій території розміщено відділи розвитку зорового сприйняття, орієнтування та мобільності, відновлювальної терапії, рекреації та профорієнтації, танцювально-рухової терапії, життєвих компетенцій, освітніх технологій підтримки та супроводу родин, психологічної реабілітації.

У Трініті ХАБі є унікальне обладнання, яке допомагає людям, що втратили зір, вивчити шрифт Брайля.

– Вони за тиждень вже знали 11 літер, а через 21 день – почали читати, – розповідає фахівець з освітніх технологій Тетяна Гребенюк.

У закладі можна скористатися єдиним в Україні приладом тактономом, який дає змогу читати графіку за допомогою дотику та голосового супроводу – він озвучує те, що знаходиться на картинці.

Спорт та верхова їзда для незрячих

Окремою частиною центру є спортивна зона та конюшня з манежом. Люди з порушеннями зору мають змогу зайнятися іпотерапією (верховою їздою). Спортивні коні спеціально адаптовані для роботи з реабілітантами.

– Кожен має змогу двічі на тиждень по годині займатися верховою їздою з тренером, – розповідає Вікторія Орлова, директорка по реабілітації з конями.

Фахівці центру кажуть, що саме іпотерапія є улюбленим заняттям відвідувачів.

Також для незрячих людей доступні заняття з бадмінтону, дартсу, падболу, піклболу, шахів, шашок, голболу, дзюдо, армреслінгу та скелелазіння.

Всі тренажери повністю адаптовані для незрячих реабілітантів, вони обладнанні спеціальним акустичним супроводом, а також описані шрифтом Брайля.

У Трініті ХАБі активно проводяться заняття з танцювальної реабілітації.

Фахівець з танцювально-рухової терапії Володимир Батіщев пояснює, що танці допомагають зробити пересування безпечним та зменшити травматизм у людей з вадами зору.

– Це, як додаткова складова навчання з орієнтування та мобільності, – зазначає Володимир.

Профорієнтація та працевлаштування

Коли реабілітанти завершують роботу з психологом, навчання з мобільності та соціально-побутового орієнтування, вони мають змогу навчитися професії у сфері інформаційних технологій.

Зараз у центрі спільно з українськими університетами намагаються створити можливості для навчання незрячих людей.

– Ми також хочемо змінити політику працевлаштування людей із вадами зору, – ділиться Іван Лукасевич.

У Трініті ХАБі планують разом із відповідними державними органами запровадити Шведську систему для влаштування на роботу незрячих людей.

– Це – коли людині із порушеннями зору підбирають підходяще місце у сфері, яку вона обрала, – зазначає Іван Лукасевич.

Історія військового Андрія

Одним із успішних реабілітантів центру є військовий Андрій Смоленський. Захисник отримав важкі поранення поблизу Роботиного на Запоріжжі – втратив зір та руки.

У бійця не було можливості користуватися тростиною для незрячих через відсутність верхніх кінцівок. Однак фахівці центру допомогли йому стати більш мобільним та навчитися орієнтуватися у просторі.

– Після реабілітації я абсолютно спокійно самостійно проходив коридор лікарні завдовжки 400 м, – ділиться Андрій.

Як почати реабілітацію у Трініті ХАБі

Щоби безкоштовно отримати допомогу фахівців у Трініті ХАБ, можна звернутися за номером телефону 067-298-99-80 або написати у приватні повідомлення на сторінках центру в соціальних мережах: Instagram, facebook.

Центр знаходиться у Києві за адресою вул. Кіото 25, за необхідності, є супровід реабілітантів від станції метро Лісова.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.


Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-04-12 16:23:36