Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Чим відрізняються католики від православних – пояснюємо простими словами

Католицтво та православ’я досі не досягли консенсусу. Чим відрізняється католицька віра від православної, Факти ICTV дізнавалися в релігієзнавця, кандидата філософських наук Віталія Щепанського.

Чим католики відрізняються від православних – головні відмінності

Богословські аспекти

Перший момент відмінності між католиками та православними, про який мало хто знає серед православних і католицьких мирян, – це доктрина Філіокве. Вона стала основною причиною, “каменем спотикання” щодо єднання двох церков. В основі доктрини лежить те, що католики визнають походження Святого Духа не лише від Отця, як православні, а від Отця та Сина. Тобто ця проблема пов’язана з дуже глибинними теологічними суперечками.

– Це основна з причин, чому православні вважають або вважали раніше католиків “єретиками”, – наголошує Шептицький.

Також у богословські розбіжності можна додати вже відносно нові догми, які були запроваджені у 19 столітті, про непорочне зачаття Діви Марії, згідно з якими Богоматір була зачата від звичайних батьків, але на неї не перейшов первородний гріх. 

Зараз дивляться

Сюди ж входить непогрішність або безпомилковість Папи Римського. Тобто всі його енцикліки – основні папські документи з найважливіших соціально-політичних, релігійних і моральних питань – досі вважаються безпомилковими, якщо вони не були скасовані іншими Папами.

Структура формування церкви

Другий момент відмінності – це структура формування церкви. Православна церква має багато автокефальних помісних церков, їх кількість збільшується, наприклад, Православна церква України, нещодавно Македонська церква з’явилась. Тобто з часом може стати ще більше автокефальних помісних церков. 

А у католиків існує одна Вселенська церква, яку очолює Папа Римський. У православних немає якогось окремого єдиного ієрарха, який має безкомпромісні можливості щодо внутрішньої структури. Тобто є Вселенський патріарх, але він – “перший серед рівних”, тобто він визнається першим, але не може керувати помісними церквами.

Інші відмінності православних від католиків

Ще один момент, який дуже різко відрізняється – питання целібату священства. Священники в православному обряді можуть мати дружин і дітей, а у католиків такого бути не може.

Ще можна виділити мову богослужіння. У католиків довгий час застосовувалась єдина латинська мова для обрядів, а от у православних існує більше національних мов в обрядах.

В обрядах також є певні розбіжності. Наприклад, у католиків миряни причащаються лише хлібом, а хлібом та вином – лише священники та монахи. У православних хлібом та вином причащаються всі, зокрема й миряни. 

– Це основні моменти, які наразі є актуальними. Історично дуже сильний акцент робився, наприклад, на наявність чистилища у католиків, але зараз це вже не так, – додає експерт.

Раніше також було питання відмінності календарів, але зараз, із переходом нашої церкви на новоюліанський календар, ця розбіжність стає майже непомітною. 

– Саме щодо відмінності актуальне воно трохи в іншому контексті – вже в протистоянні УПЦ і ПЦУ, – резюмує Шептицький.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-12-10 17:02:38