Місто і регіон

чи своя сорочка ближча до тіла? – ПравдаТУТ Ніжин

Чи є люди, які не люблять учителів, не люблять тих, хто їх навчав жити? А чи можливо, щоб учитель учителя не поважав?

Якщо в першому випадку якась імовірність є, то в другому – здається просто неможливо.

Але це, мабуть, не для Ніжина. Бо, як з`ясувалось, у місті класиків літератури, винахідників та вчених зі світовим іменем, знайшовся таки вчитель, що вчителів не поважає. Можливо, це виняток, і, знаєте, мабуть, він проявляється тільки тоді, коли вчитель не працює вчителем і ніколи ним не працював.

Здогадались..? Мова йде, дійсно, про міського голову Ніжина Анатолія Лінника. Безумовно, у душу не заглянеш, а от діями своїми він повністю підтверджує вище сказане. Ясна річ, що цього мер в очі освітянам шкіл сам не скаже, навпаки, демонструючи свою «любов» до них, намагається показати весь асортимент красномовності та правил гарного тону. Як завжди, дякує педагогам за роботу та висловлює побажання міцного здоров`я й творчої наснаги.

Усе, що говорить, дійсно, чудово і, беззаперечно, заслужено до працівників освіти. Та що ж на ділі?

Демонструючи піклування про майбутнє держави, уряд здійснює реалізацію заходів щодо реформування освіти та ствердження ролі вчителя в суспільстві. Так, із метою підвищення престижності праці педагогічних працівників, Кабінет Міністрів України вніс зміни до своєї Постанови від 23 березня 2011 року, №373, прийнявши нову Постанову від 11.01.2018 року, №23, якою встановив надбавки до заробітної плати вчителів та керівників закладів освіти в розмірі до 30% з 1 січня 2018 року.

Зраділи педагоги, адже це вагоме доповнення до їхньої зарплати, та й встановлюється надбавка на весь обсяг навчального навантаження, що виконується працівником.

Та сподівання й їхня радість виявились передчасними. Анатолій Лінник замість організації виконання положень зазначеної постанови зібрав керівників навчальних закладів, давши вказівку взагалі зняти надбавку з усіх вчителів. На цей час виплачувалась надбавка в розмірі 20%. Згадану нараду він проводив на початку червня 2018 року, уже коли педагогічним працівникам потрібно було встановлювати доплату в межах від 20 до 30 відсотків.

Але, мабуть, міського керманича це не дуже цікавило, йому потрібно було знайти кошти в бюджеті для інших цілей.

Виконуючи вказівки міського голови, Управління освіти й директори шкіл швиденько видали накази на зменшення надбавок своїм підлеглим аж до 5 %. Ці п`ять відсотків їм вдалось все ж таки відстояти в процесі дискусії з Анатолієм Лінником, щоб уникнути абсолютного ігнорування урядового документу. Як з`ясувалось пізніше, школи № 7, №9, №10, №15 отримали право не зменшувати надбавки. Кажуть, що ці заклади набули статусу рентабельних. А ще ходять чутки, що вони найбільш «лояльні» до керівника міста.
Та все одно картина вималювалась невтішна, оскільки освітяни втратили доплати, а ще їх розділили на престижних і непрестижних, як говорять вони самі.

У те, що вчиняти такі дії міську владу змусила відсутність коштів у бюджеті, можна було б повірити, якби не наступні обставини.

По – перше, згідно контрольних показників, доведених Міністерством фінансів України для м. Ніжин, видатки на оплату праці працівникам освіти на 2018 рік було збільшено на 3, 26 млн. грн проти фактичних видатків по цій статті за 2017 рік. Це означає, що протягом 2017 року всім освітянам виплачувалась заробітна плата з надбавкою в 20 %, і заборгованості по цих виплатах на початок 2018 року не було. Збільшуючи асигнування для освіти міста на 2018 рік, у бюджеті закладались кошти як на виплату заробітної плати, так і для виплати надбавок.

По – друге, поточний аналіз місцевого бюджету Ніжина за перше півріччя 2018 року показує, що вказані надбавки в розмірі 20 % виплачувались, і кредиторської заборгованості по цих виплатах не було. Враховуючи те, що бюджетом міста за 6 місяців було отримано додаткові (понадпланові) надходження, то проблем із продовженням оплати праці освітянам із надбавками до кінця 2018 року не виникало. Цю проблему було створено штучно.

Незважаючи на те, що рішенням сесії Ніжинської міської ради «Про міський бюджет м. Ніжина на 2018 рік» було затверджено перелік захищених статей видатків загального фонду бюджету, де першочерговим платежем було визначено зарплату «бюджетникам». Із подачі міського голови зазначений порядок було порушено. Із загального фонду видатків (із нього здійснюється виплата заробітної плати працівникам бюджетних установ) було вилучено лише по Управлінню освіти станом на 31 жовтня 2018 року 6,71 млн. грн, а в цілому, із усього загального фонду, на вказану дату було передано до спеціального фонду бюджету 30,12 млн. гривень.

При такій ситуації як головний розпорядник коштів міського бюджету Анатолій Лінник повинен був прорахувати потрібний фінансовий ресурс для здійснення необхідних виплат працівникам освіти і не допустити вилучень, як цього вимагають ЗУ «Про державний бюджет України на 2018 рік» та власні рішення сесії міської ради. У разі недостатності коштів на виплату надбавок учителям, згідно урядових документів та роз’яснень Міністра освіти Лілії Гриневич, керівник території на підставі розрахунків повинен винести згадане вище питання на розгляд місцевих депутатів, а в випадку його невирішення – звернутись до Обласної державної адміністрації та Міністерства фінансів із проханням виділити додаткове фінансування.

Як показують дослідження, перед прийняттям рішення про зменшення виплат освітянам міста мер Ніжина ніяких звернень не подавав ні на сесію міськради, ні до інших інстанцій. Слід також додати, що й сесія міськради в цей період не приймала рішень щодо зменшення розміру надбавок педагогічним працівникам міста.

Ось такі реалії і така «любов та вдячність за добросовісне служіння обраній справі, невтомний творчий пошук, самовідданість, високий професіоналізм та життєву мудрість…», як написав Анатолій Лінник у привітанні освітянам з нагоди їх професійного свята 7 жовтня 2018 року на своїй сторінці в Фейсбук.

По – третє, що не менш важливо, на наш погляд. Спонукаючи освітян відмовитись від надбавок за престижність професії, міський голова принизив їхній авторитет як людей, у чиїх руках майбутнє країни – діти. Крик його душі через відсутність грошей в міському бюджеті розчулив педагогів, і багато хто з них у це повірив. Вчителі знають, що брехати не можна, адже цьому вони щодня вчать і своїх учнів.

Ще й чорнило не встигло висохти на червневих розпорядженнях керівників місцевої освіти про зменшення надбавок учителям міста, як міський голова взявся за виконання іншої Постанови Кабінету Міністру України № 363 від 10 травня 2018 року. Ця постанова стосується визначення порядку оплати праці працівникам органів місцевого самоврядування і надає право керівникам (у цьому випадку А. Ліннику) у межах затвердженого фонду оплату праці встановити нові оклади посадовим особам місцевого самоврядування.

Зрозуміло, що мова йде про їх збільшення. Усе це, як уже зазначалось, дозволялось робити при наявності фінансового ресурсу та при проведенні заходів, спрямованих на економію фонду оплати праці, упорядкування та оптимізацію структури управлінського апарату (п.2, п.8 вказаної постанови).

Звісно, що ніяких заходів міським головою на виконання вказаних пунктів здійснено не було, як і не було лімітів (грошей) на підвищення собі та своїм підлеглим заробітної плати в кошторисі виконавчого комітету.

Згідно інформації фінансового управління Ніжинської міської ради, дефіцит коштів на оплату праці по виконавчому комітету на 2018 рік становив 2,11 млн. грн, і це до моменту прийняття рішення мером Ніжина про збільшення окладів для себе й свого апарату.

Але, мабуть слушно сказано: «Коли сильно хочеться – то зможеться…». І рішення потрібне прийняли, і кошти віднайшли. Одразу після зняття надбавок за престижність із учителів було подане міським головою та проголосоване депутатами рішення сесії міської ради №3-42/2018 від 28.08 2018 року, яким не тільки частково покрили наявний дефіцит, а й збільшили видатки на виплату зарплати місцевим чиновникам, уже по підвищених окладах. Збільшення видатків із міського бюджету на заробітну плату для працівників виконкому проводилось і рішеннями наступних сесій: №14 – 44/2018 від 31.10 2018 р., № 16-45/2018 від 19.11.2018 р., № 4-46/2018 р. від 30.11.2018 р. та № 11-48/2018 р. від 26.12.2018 р. При цьому з великим «співчуттям» Анатолій Лінник сльозився, що не можуть знайти кошти для освітян, яких він дуже цінує…

Та й навіщо їх шукати? Усі змирились, усе стихло. Профспілка теж начебто «задрімала», хоча гарно знає про галузеву угоду, якою схвалено встановлювати надбавки педагогам на максимальному рівні в разі наявності відповідних постанов уряду. А це на сьогоднішній день для всіх працівників освіти – 30 %.

Та що ж зробиш, коли «немає» грошей…А потрібно ж і на премії собі знайти, крім щомісячних, ще й з нагоди державних свят. Як приклад, до Дня місцевого самоврядування, згідно розпорядження міського голови № 508-к від 03 грудня 2018 року, для себе та працівників виконкому була виплачена премія в розмірі однієї середньомісячної заробітної плати. Виходить, собі все є.

А начальник міського Управління освіти Станіслав Крапив’янський сидить і думає напевно, що ж йому робити з рішенням сесії Ніжинської міської ради № 44 від 31.10.2018 року, яким йому рекомендовано встановити надбавку освітянам міста за престижність професії на рівні 20% з 1 січня 2019 року !? Адже Станіславу Миколайовичу знову говорить міський голова, що грошей і зараз немає.
Ось така вона управлінська політика подвійних стандартів міської влади.

Автор: Громадська організація “Правозахист Плюс”


Джерело: nizhyn.pravdatut.ua