Чи можуть мобілізувати під час розгляду заяви на відстрочку: консультація юриста

Наша постійна рубрика: задай питання юристу.
Час від часу на сторінках нашого сайту ми публікуємо розмови з ніжинськими фахівцями – психологами та юристами.
До редакції MYNIZHYN.com неодноразово звертаються читачі з різними питаннями, які хотіли б уточнити у юриста: спадщину під час війни, кредити, відстрочка від призову на військову службу, сімейні справи, тощо.
До прикладу – ось одне із них: ” Доброго дня. Підкажіть – чи можуть мобілізувати під час розгляду заяви на відстрочку?”
Раніше ми писали: Питання – відповідь: борги під час війни після смерті людини
Дане питання коментує кандидат юридичних наук, доцент кафедри політології, права та філософії НДУ імені М.Гоголя, доцент – Марина Ларченко
Згідно чинній редакції Постанови КМУ №560 від 16.05.2024 року, відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов’язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов’язані СБУ чи розвідувальних органів – голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку.
Під час подання заяви військовозобов’язаний пред’являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації в день її подання.
За наявності технічної можливості відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період може оформлятися та надаватися автоматично у разі створення запиту на її оформлення військовозобов’язаним через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних, які підтверджують, що військовозобов’язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. Відповідна функція є в додатку «Резерв+».
У разі виявлення шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних відсутності у військовозобов’язаного законних підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, оформлену автоматично, така відстрочка підлягає автоматичному скасуванню.
Комісія зобов’язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
У разі коли комісія надіслала відповідні запити до органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, строк розгляду заяви та документів, що підтверджують право військовозобов’язаного на відстрочку, не перевищує 15 календарних днів.
Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов’язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв’язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов’язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за встановленою формою.
Про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний НЕ підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Чи може ТЦК та СП мобілізувати військовозобовʼязаного під час процедури судового оскарження відмови в наданні відстрочки?
Варто знати, що процес оскарження відмови НЕ зупиняє мобілізації. Втім, зазвичай коли йдеться про звернення до суду з позовною заявою, ТЦК та СП не здійснює заходи щодо мобілізації таких осіб, але це не означає, що ТЦК та СП не може в процесі розгляду судової справи спробувати мобілізувати військовозобов’язаного.
Важливо, що оформити відстрочку може тільки той ТЦК та СП, у якому особа перебуває на обліку, а мобілізувати може будь-який ТЦК та СП, якщо військовозобов’язаний не звертався, маючи підстави для відстрочки, до свого ТЦК та СП, та не реалізовував своє право на відстрочку.
Юристи радять подавати разом з позовною заявою до суду ще клопотання про забезпечення позовної заяви, у якому просити суд заборонити ТЦК та СП вживати заходів, які спрямовані на мобілізацію і переміщення військовозобов’язаного до навчального центру до моменту, поки суд не прийме остаточне рішення в справі щодо скасування відмови в оформленні відстрочки.
На практиці суди дуже рідко приймають ухвали які забороняють ТЦК та СП мобілізовувати осіб на період розгляду справи в суді. Але якщо суд все ж прийме ухвалу про забезпечення позову, чи означає це, що особу не мобілізує інший ТЦК, бо суд може заборонити мобілізовувати особу на час розгляду справи у суді тільки конкретно тому ТЦК та СП, який відмовив в оформленні відстрочки. Аргументи суддів зводяться до того, що позивачем не доведено та документально не підтверджено обставини, які б вказували на очевидну небезпеку заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача.
Додатково можна порадити у випадку оскарження відмови в наданні відстрочки завжди мати з собою повний пакет документів на відстрочку, щоб подати цю заяву у випадку спроби мобілізації – і тим самим виграти час, щоб встигнути скористатись юридичною допомогою.
Від редакції:
Нагадуємо, аби озвучити своє питання і отримати на нього безкоштовну відповідь наших експертів – пишіть нам на пошту: mynizhyn.com@gmail.com
За бажанням читачів, ми можемо не озвучувати ваші прізвища та імена.
Наші експерти:
кандидат психологічних наук, доцент НДУ ім.М. Гоголя; практичний психолог Олександр Пісоцький
кандидат юридичних наук, доцент кафедри політології, права та філософії НДУ імені М.Гоголя, фахівець з кібербезпеки, доцент – Марина Ларченко.
Вас може зацікавити: Зміна контракту в ЗСУ: розмова з юристом
Viber
Youtube
Джерело: mynizhyn.com
2025-04-11 17:01:29