Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Частина філософії РФ: чому частішають страти українських бійців на фронті

В Офісі генерального прокурора України володіють інформацією про страту 93 українських військовослужбовців саме на полі бою, станом на ранок 5 жовтня. З них близько 80% відбулося у 2024 році.

Факти ICTV вирішили дізнатися, чому частішають випадки страти українських захисників на фронті, які цілі переслідує Москва та чи можна говорити про прямий наказ вищого керівництва армії Росії.

Частина воєнної стратегії Росії

Речниця Офісу генерального прокурора Надія Максимець розповіла Фактам ICTV, що ці факти відбувалися й на початку повномасштабного вторгнення. Але з листопада 2023 року фіксують значне збільшення вчинення таких злочинів.

– Станом на сьогодні вже 93 українські захисники були вбиті саме на лінії фронту. Це не рахуючи масове вбивство наших українських військовополонених в Оленівці. Тобто це тоді, коли українські військові склали зброю, тож у цей час на них вже поширюється захист Женевської конвенції. З цього моменту вони вже є військовополоненими, – пояснила вона.

Такі факти зафіксовані на всій лінії фронту, тому не йдеться про якусь окрему бригаду чи російських військових, які самовільно розправилися з українськими захисниками, говорить Надія Максимець.

– Ми спостерігаємо таку тенденцію, і вважаємо, що йдеться саме про частину воєнної стратегії Російської Федерації – не брати в полон. І поширення таких відео має на меті деморалізувати українське суспільство і наших захисників такими жахливими стратами, – вважає речниця Офісу генпрокурора.

Координаторка Медійної ініціативи за права людини Тетяна Катриченко сказала Фактам ICTV, що не може говорити про частішання випадків страт українських захисників російськими військовими на полі бою.

– Я гадаю, що Офіс генерального прокурора не одразу звертав увагу на такі випадки у 2022 році, коли не було часу систематизувати все. Можливо, це одна з причин. Ми не можемо говорити, що зараз почастішали випадки, коли російські військові страчують українських військових на полі бою. Ще з 2022-го ми знаємо про такі випадки, як організація, яка документує воєнні злочини, зокрема про військовослужбовців, пов’язаних із полоном. І такі ж випадки були ще до повномасштабного вторгнення, – сказала вона.

Тетяна Катриченко пригадала страту захисника Донецького аеропорту Ігоря Брановицького у 2015 році. На її думку, це практика російської армії з метою впливу на українців.

– РФ зацікавлена в тому, щоби впливати на українську армію та суспільство. Ми бачимо страти на полі бою, коли військовий опиняється фактично в полоні ворога. Беззбройний військовослужбовець, який не чинить опору, вважається військовополоненим. РФ фіксує це частіше на відео, щоб впливати на українську армію та суспільство. Мовляв, дивіться, якщо ви підете служити – з вами буде таке, – вважає координаторка МІПЛ.

Слабкість міжнародного правосуддя

Військовий експерт Інституту євроатлантичного співробітництва Ігор Козій заявив Фактам ICTV, що російські окупанти завжди вбивали. На його думку, це слабкість міжнародного правосуддя, яке наразі не готове засудити російського диктатора Володимира Путіна.

– Це порушення всіх міжнародних конвенцій. Фактично Росія просто ставить це питання, як і завжди. Тут нового нічого немає. Візьміть будь-яку війну, де задіяна Російська Федерація, СРСР, Російська імперія, Московія. Ви скрізь це побачите. Тобто завжди вони вбивали. У них перед цим немає жодної перестороги.

Я вважаю, як у будь-якому суспільстві, це основна слабкість міжнародного правосуддя. Наскільки сьогодні міжнародне правосуддя готово засудити Путіна? Аж ні наскільки. Воно нічого не може зробити, розумієте?

Страти відбувалися не з мовчазної згоди, а після прямого наказу

– В окремих кримінальних провадженнях вже є докази того, що це відбувалося не лише з мовчазної згоди керівників військових служб, а й після їхньої безпосередньої команди. Це відбувається в усіх областях, на всій лінії фронту. Ми вважаємо, що це спланована політика РФ для ведення війни, – сказала речниця Офісу генпрокурора.

Військовий експерт Ігор Козій пояснив, чому Росія страчує українських захисників. Однією з причин, на його думку, є економічна ситуація та нестача коштів для фінансування війни.

– Чому економічна ситуація? Дуже просто. Скільки ми витрачаємо на сьогодні на військовополонених РФ? Росія абсолютно нічого не хоче витрачати. У неї немає цих коштів, вони йдуть на війну. Раніше, за старими підручниками, скажімо так, з цим повинні були займатися так звані бригади охорони тилу. Я не думаю, що вони є та розгорнуті.

Чому завезли мобільний крематорій? Щоб спалювати свої тіла. Ви хочете, щоб вони зберігали тіла наших людей? Ні. Відсутність моралі, помножена на економічну відсталість, і зневажання міжнародного законодавства. І цим заражається все суспільство, – сказав він.

За словами координаторки Медійної ініціативи за права людини, за свідченнями деяких колишніх військовополонених, особливо тих, які потрапляли до найманців Вагнера, відомо про те, що діяв наказ – не брати в полон на полі бою.

– Це означає, що їх розстрілюють, наприклад, або в інший спосіб страчують. Тобто можна припускати, що є загальний наказ – у полон живцем не брати, – зазначила Тетяна Катриченко.

Що відомо про кількість страт

Речниця Офісу генпрокурора стверджує, що Росія вчиняє міжнародний злочин. Після того як військовий склад не чинить опору зброєю, на нього поширюється захист Женевської конвенції.

Начальник Департаменту війни Офісу генерального прокурора Юрій Бєлоусов розповів, що вже відомо про страту 93 українських військових саме на полі бою, з яких 80% – у 2024 році.

– Станом на ранок (4 жовтня, – Ред.) було ще 92, а потім з’явилося відео ще в російських Telegram-каналах зі стратою, ймовірно, українського захисника. За цим фактом вже теж розпочато кримінальне провадження. І до цих випадків убивства українських військовополонених входять і шість фактів, які були вчинені з особливою жорстокістю. Йдеться про розчленування тіл.

На жаль, відео з цими жахливими злочинами також було поширено переважно російськими пабліками з метою деморалізації українців. На цей час зафіксовано 93 таких випадків, і 38 кримінальних проваджень, – розповіла Надія Максимець.

Військовий експерт Ігор Козій зазначив, що трапляється, коли командири не хочуть цього робити, проте на певному етапі все одно відбувається певна фільтрація через в’язницю окупантів в Оленівці чи інших.

– Не забувайте, що є так звані загороджувальні загони з чеченців, які теж використовують релігійне неприйняття, знищують інших. Але те, що це дозволяє вище керівництво РФ, я навіть не сумніваюся.

За радянські часи, коли ворог підходив, то знищували людец, які перебували в тюрмах. Це було у Львові, згадайте, коли Німеччина почала заходити. Всіх, хто перебував у політичних чи кримінальних тюрмах у Львові, знищували. Це частина культури та татаро-монгольської філософії, яку успадкувала спочатку Московія, а потім – Російська імперія, – сказав він.

Правозахисниця Тетяна Катриченко зазначила, що складно мислити як ворог. Хоча завжди треба це спробувати зробити, щоби вирахувати його дії на кілька кроків вперед, зазначила координаторка МІПЛ.

– Я гадаю, що кількість зафільмованих страт на полі бою збільшується через те, що коли вони потрапляють у відкритий доступ, то впливають на українське суспільство. З одного боку, суспільство сприймає це як злочин і засуджує його. З іншого – це наганяє певний страх.

Те ж саме стосується українського війська. Психологічний стан військовослужбовців може бути різним, і на них це також є певним впливом. Тому зростає кількість інформації про такі випадки, – наголосила вона.

Вдень 5 жовтня Харківська обласна прокуратура повідомила, що розпочато досудове розслідування за фактом порушення законів і звичаїв війни, пов’язаних з умисним вбивством чотирьох українських військовополонених.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Йдеться про військовослужбовців Збройних сил України, яких російські окупанти стратили у Вовчанську на території агрегатного заводу за наказом командування РФ влітку 2024 року.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-10-05 18:25:01