Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Білий дім назвав недалекоглядною відмову України від угоди про надра – АР

Фото: Офіс президента

Президент Володимир Зеленський вирішив не погоджувати запропоновану угоду про доступ США до рідкоземельних корисних копалин в Україні, оскільки вона не передбачала жодних суттєвих гарантій безпеки натомість.

Білий дім висловив невдоволення цим рішенням, назвавши його недалекоглядним, пише AР.

США запропонували угоду без безпекових гарантій

За словами одного з чинних і одного з колишніх українських високопосадовців, пропозиція Вашингтона не містила конкретних зобов’язань щодо оборонної підтримки України.

Зараз дивляться

– Я не дозволив міністрам підписати відповідну угоду, тому що, на мою думку, вона не готова захистити нас, наші інтереси, – заявив Зеленський вчора під час Мюнхенської конференції з безпеки.

Реакція Білого дому

Речник Ради національної безпеки США Брайан Г’юз висловив незгоду з рішенням українського лідера, наголосивши, що Україна втратила вигідну можливість співпраці, яку запропонувала адміністрація Дональда Трампа.

Г’юз зазначив, що домовленість дала б змогу американським платникам податків повернути інвестовані в Україну кошти та водночас посприяла б зростанню української економіки.

За його словами, Вашингтон вважає, що поглиблення економічних зв’язків зі США є найкращою гарантією безпеки та запорукою довготривалого миру.

– США розуміють це, Росія розуміє це, і українці також повинні це усвідомити, – заявив Г’юз.

Переговори між Україною та США

Як повідомляє AP, під час зустрічі на Мюнхенській конференції президент Зеленський та віцепрезидент США Джей Ді Венс не обговорювали деталі американської пропозиції.

За словами джерела, зустріч пройшла у конструктивному руслі, а Венс наголосив, що їхня з Трампом головна мета – досягнення стійкого миру.

Зеленський у відповідь підкреслив, що справжній мир вимагає сильної позиції України на початку переговорів. Він наголосив, що американські представники повинні приїхати до Києва для безпосереднього обговорення деталей угоди.

Крім того, український лідер наголосив, що перемовини з Росією мають проходити за участю США, України та Європи.

Передумови угоди

Як писало NBC News з посиланням на американських посадовців, адміністрація Трампа запропонувала Україні передати США 50% власності на рідкоземельні корисні копалини, однак Зеленський відмовився підписувати цей документ.

13 лютого до Києва прибув міністр фінансів США Скотт Бессент, щоб обговорити економічне партнерство між двома країнами. Тоді Зеленський повідомив, що Вашингтон передав Києву перший проєкт “угоди про партнерство”, яка передбачала інвестиції у видобуток українських копалин в обмін на подальшу допомогу США.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Наступного дня під час Мюнхенської конференції була перенесена зустріч Зеленського та Венса. Це рішення було ухвалене для того, щоб дати Вашингтону час на перегляд і доопрацювання меморандуму про співпрацю, який Україна передала американській стороні.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-02-16 17:13:00