Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Авіабомби JSOW: характеристики, модифікації та дальність польоту

Фото: Depositphotos

Президент України Володимир Зеленський повідомив про надання США Україні пакету оборонної допомоги. Вартість цього пакету $7,9 млрд. Серед численного озброєння також є і авіабомби JSOW.

Факти ICTV дізнавалися, що це за боєприпаси та чим далекобійні авіабомби JSOW допоможуть Україні.

Головне призначення цієї бомби в тому, що вона може вражати широкий спектр стаціонарних або рухомих цілей, які розташовуються за межами дії роботи ППО. Дальність цих боєприпасів становить до 130 км (вдосконалена версія). Головним носієм цих авіабомб вважається літак F-16.

Авіаційні бомби JSOW: що відомо

Технічне завдання на розробку JSOW передбачало створення недорогого, боєприпасу з малою вагою та мінімальною дальністю прямого ураження 9 км за пусків із низьких висот. Бажаною опцією була можливість автономного наведення після пуску, що дало б змогу носію виходити із зони ураження. Крім того, висувалася вимога до безшумного запуску, тобто активація рухової установки мала відбуватися через певний час після відділення від носія. З огляду на багатоцільове призначення, боєприпас мав бути модульним, здатним нести різні типи боєголовок.

Для вирішення поставлених завдань компанія Texas Instruments розробила плануючу бомбу з GPS/ІНС системою наведення. Перші випробування з керованим скиданням AGM-154A відбулися в грудні 1994 року, а в лютому 1997 року ВМС США розпочали його оперативну оцінку. Розроблення та випробування завершилися в 1999 році, тоді й розпочалося серійне виробництво AGM-154A.

Авіаційні бомби JSOW: характеристики

Є кілька модифікацій цих бомб. Вони відрізняються начинкою боєприпасів та конструкцією.

AGM-154A JSOW – це високоточний боєприпас, який використовує аеродинамічні поверхні, такі як відкидні крила та хрестоподібне оперення, для стабілізації та маневрування під час польоту. Залежно від висоти запуску, бомба здатна подолати відстань від 28 до 74 кілометрів. Для наведення використовується сучасна система GPS/ІНС, що забезпечує точність попадання в межах 3 метрів від заданої точки. Бойова частина AGM-154A складається з касетного бомбового дозатора, який розсіює 145 суббоєприпасів BLU-97/B. Ці суббоєприпаси мають комбіновану дію і ефективні проти широкого спектра наземних цілей, зокрема легкоброньованої техніки та живої сили.

Технічні характеристики керованої авіабомби AGM-154А:

  • Довжина – 4,26 м
  • Розмах крил – 2,69 м
  • Ширина – 33,8 см
  • Вага – 483 кг
  • Швидкість – дозвукова
  • Дальність – 74 км (для висотних запусків)

Боєголовка:

  • AGM-154A/D: 145 суббоєприпасів BLU-97/B
  • AGM-154B: 6 суббоєприпасів BLU-108/B
  • AGM-154C/E: проникна бойова частина

AGM-154B був розроблений як більш просунутий варіант JSOW, спеціалізований на протитанкових завданнях. Його бойова частина містила 6 контейнерів, кожен із яких міг випустити по 4 самонавідні протитанкові боєприпаси. Хоча розроблення було близьке до завершення, програму було скасовано через фінансові обмеження та конкуренцію з іншими, більш ефективними системами, такими як CBU-115/B, яка могла нести більше протитанкових боєприпасів.

AGM-154C був розроблений спеціально для ВМС США і відрізнявся від попередніх версій більш потужною боєголовкою BROACH, яка давала змогу ефективно вражати броньовані цілі. Крім того, бомба була оснащена системою автоматичного наведення, яка давала змогу їй самостійно знаходити й атакувати цілі без втручання оператора. Ця функція значно підвищила ефективність і автономність боєприпасу. Після успішних випробувань AGM-154C був прийнятий на озброєння.

Інфографіка: авіабомби JSOW

Авіабомби JSOW: ціна

Вартість JSOW на початку 2000-х становила від 250 до 500 тисяч доларів.

Defense Express зазначає, що раніше разом із літаками F-16 фігурувала крилата ракета AGM-158 JASSM. Але наразі мова йде про AGM-154 JSOW, яка не є ракетою, а являє собою авіабомбу. Вага цієї бомби майже 500 кг і вона має невелику дальність польоту. Якщо крилата ракета може летіти на відстань кілька сотень кілометрів, то авіабомба, в разі висотного польоту, може вражати цілі, які розташовані до 130 км.

Як можна використовувати авіабомби JSOW у війні з Росією

Завдяки своїй дальності, JSOW даю змогу завдавати ударів по цілях противника з безпечної відстані, зменшуючи ризик втрат власної авіації. Проте для ураження глибоко тилових об’єктів необхідні інші засоби ураження. Може використовуватися для ударів по місцях зберігання зброї та знищення техніки противника на невеликій відстані.

Наразі Повітряні сили України рідко використовують висотні польоти через роботу далекобійних ЗРК та перевагу в наявності винищувачів. Саме тому більшість плануючих бомб використовується повітряними силами України з невеликої висоти, що зменшує дальність ураження цілей.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Джерело: Defense Express , designation-systems

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-09-26 21:06:56