Україна і світ

“Антиконституційний переворот”: У чому суть скандалу в КСУ і як звільнення Шевчука пов’язано з інавгурацією Зеленського

Станіслав Шевчук йде з посади судді Конституційного суду України, залишаючи пост голови відповідного органу за своєю колегою Наталією Шапталою. Але робить це голосно, з образою і звинуваченнями, в тому числі у бік діючого президента України Петра Порошенка. Розповідаємо все, що про це відомо

Джерело: 112.ua

"Антиконституційний переворот": У чому суть скандалу в КСУ і як звільнення Шевчука пов'язано з інавгурацією Зеленського

Довго збиралися і нарешті зважилися. Судді Конституційного суду України (КСУ) проголосували за звільнення голови органу Станіслава Шевчука з посади судді, таким чином автоматично позбавивши його і керівного крісла.

Шевчук заявив про подію як антиконституційний переворот і прямо звинуватив у своїй відставці чинного главу держави Петра Порошенка, мовляв, той всіляко намагається відтягнути інавгурацію новообраного президента Володимира Зеленського.

Що ж, давайте розбиратися, у чому суть суддівського конфлікту і чи може він дійсно вплинути на складання присяги Зеленським.

Хто такий Станіслав Шевчук

Станіславу Володимировичу Шевчуку 49 років. Він народився 11 червня 1969 року в Харкові.

Після проходження строкової військової служби в 1987-1989 роках вступив і невдовзі закінчив Українську юридичну академію, а потім і аспірантуру цієї ж установи.

Наразі є:

 • доктором юридичних наук;
 • професором кафедри загальнотеоретичних та державно-правових наук правничого факультету Національного університету “Києво-Могилянська Академія”;
 • членом-кореспондентом Національної Академії правових наук України;
 • засновником Асоціації правників України;
 • членом Української асоціації міжнародного права, науково-консультативних рад при Верховному Суді України та Вищому адміністративному суді України, а також Науково-методичної ради Національної школи суддів України.

Раніше обіймав посаду судді Європейського суду з прав людини ad hoc від України (2009-2012 роки) і в цілому має значний міжнародний досвід роботи, в тому числі в якості експерта з правових питань Місії ООН в Республіці Таджикистан, Світового Банку та Координатора проектів ОБСЄ в Україні.

Його авторству належать понад 120 наукових публікацій з питань теорії держави і права, конституційного права та прав людини, серед яких 12 монографій.

У власності, згідно декларації, знаходиться квартира в Києві загальною площею 70,8 кв. м, а також автомобіль Toyota Corolla 2013 року випуску.

На посаду судді Конституційного Суду України Шевчук був призначений Верховною Радою 13 березня 2014 року, а 21 лютого 2018-го – судді КСУ обрали його своїм головою.

Його доходи за рік, за останніми даними, становлять 3,17 млн грн.

Що передувало звільненню Шевчука

Через рік після обрання головою Конституційного суду Станіслава Шевчука деякі з його колег прийшли до висновку, що здійснили фатальну помилку.

“Подальше перебування Станіслава Шевчука на посаді голови суду призведе до повного його розвалу і руйнування конституційного правосуддя в цілому”, – заявили в середині березня в листі до колег, викладеному на 30 сторінках, судді КСУ Микола Мельник, Сергій Сас та Ігор Сліденко і закликали до його звільнення.

Аргументами при цьому були в тому числі:

 • систематичні маніпуляції з справами, які перебувають на розгляді суду;
 • регулярні порушення встановленої законом процедури розгляду справ;
 • внесення на засідання суду питань, для розгляду яких відсутні правові (конституційні) основи;
 • службова бездіяльність і тривала відсутність на роботі;
 • порушення прав суддів, неправомірне втручання в їх діяльність;
 • перевищення посадових повноважень, спроби їх незаконного розширення;
 • видання незаконних розпоряджень;
 • спроба ввести паралельне управління судом і секретаріатом суду;
 • неприпустима політизація діяльності суду.

Наприклад, є інформація, що на кадрову політику Шевчука дуже впливав рідний брат Рулав Одд (раніше Денис Шевчук), фірма якого фігурує в розслідуванні кримінальної справи про корупцію.

Власне ось повний текст листа:

Розслідуванням зазначених порушень відразу зайнялася Постійна комісія Конституційного суду України з питань регламенту та етики і приблизно через місяць, 17 квітня, визнала підстави для звільнення Станіслава Шевчука з посади судді КСУ достатніми. Про що повідомила главу відомства 23 квітня.

Чому Шевчука звільнили як суддю

Напередодні, 14 травня, відбулися збори суддів Конституційного суду України, на яких вони спершу прийняли рішення про недовіру голові органу Станіславу Шевчуку, а потім постановили звільнити його з посади судді КСУ.

Підставою для цього став п. 3 ст. 21 закону України “Про Конституційний суд”.

"Антиконституційний переворот": У чому суть скандалу в КСУ і як звільнення Шевчука пов'язано з інавгурацією Зеленського

Нагадаємо, згідно з ним, суддю КСУ звільняють за вчинення ним істотного дисциплінарного проступку, грубе або систематичне нехтування своїми обов’язками, що несумісно зі статусом судді КС, або виявлення його невідповідності займаній посаді. Питання про звільнення судді з посади за таких підстав суд розглядає на спеціальному пленарному засіданні за наявності висновку постійної комісії з питань регламенту та етики суду.

Відповідну постанову підтримали 12 з 18 суддів Конституційного суду.

При цьому виникає питання, чому претензії до Шевчука у колег були як до голови, а звільнили його як суддю КСУ.

Справа в тому, що в законі “Про Конституційний суд” не прописана процедура звільнення голови КСУ, окрім як за власним бажанням.

За інформацією “Укрінформу”, добровільно піти з посади після висловлення недовіри колегами Шевчук не захотів, тому судді приступили до голосування про його відставку з посади судді, процедура якої в зазначеному законі є.

Таким чином, Шевчук втратив посаду судді КСУ і автоматично посаду його голови.

З чим пов’язує своє звільнення Шевчук

Після висловлення недовіри і звільнення з посади судді Конституційного суду Станіслав Шевчук своєї провини в численних порушеннях, пред’явлених колегами, не визнає.

За його словами, подія в КСУ ніщо інше як “антиконституційний переворот”.

“Судді головного конституційного органу держави, які присягали народу України, самі вчинили тяжкий кримінальний злочин, пов’язаний з поваленням конституційного ладу. Переворот стався в поспіху, з грубими і кричущими порушеннями Конституції України, закону України “Про Конституційний суд”, Регламенту Конституційного суду України”, – зазначив він на своїй сторінці в Facebook.

При цьому Шевчук підкреслив, що “за злочином” стоїть чинний глава держави Петро Порошенко, нібито той прикладає всі зусилля для утримання влади шляхом збереження контролю над головними державними установами.

"Антиконституційний переворот": У чому суть скандалу в КСУ і як звільнення Шевчука пов'язано з інавгурацією Зеленського

Йдеться, зокрема, про зволікання у питанні інавгурації новообраного президента Володимира Зеленського.

“Я не збираюся здаватися і… звернуся в суд і правоохоронні органи. Закликаю всіх відповідальних і небайдужих громадян України об’єднатися для захисту нашого вибору, новообраного президента і Конституції”, – додав Шевчук.

Раніше Шевчук заявляв, що здивований критикою з боку колег: “Вони постійно пишуть листи, вже п’ять років, попереднім головам суду, мені. Там є певна критика, певні, на їх погляд, порушення, але з цим ми розберемося всередині”.

Яке відношення звільнення Шевчука має до інавгурації

Підставою для розмов про можливий зрив інавгурації новообраного президента Володимира Зеленського стала ст. 108 Конституції України.

Згідно з нею, приведення новообраного глави держави до присяги українському народові здійснює голова Конституційного суду України.

Відповідно в ЗМІ з посиланням на власні джерела з’явилася інформація, що дострокове звільнення Шевчука пов’язано саме з нею.

“Якщо його не буде на момент церемонії, виникне колізія і вступ на посаду глави держави може бути зірвано на невизначений термін (поки не оберуть нового главу)”, – стверджували вони.

Потім цю думку підтримали деякі політологи і, як бачимо, сам Шевчук.

Чи варто хвилюватися за інавгурацію Зеленського

Ще в кінці квітня судді Конституційного суду запевнили громадськість, що ініціювання відставки голови органу Станіслава Шевчука не пов’язано зі складанням присяги народові новообраним президентом України Володимиром Зеленським.

“Висловлюючи глибоку стурбованість щодо поширення інформації про можливий зрив інавгурації новообраного президента та її маніпулятивного використання, судді Конституційного Суду відповідально заявляють, що з боку КСУ не виникне жодних перешкод у здійсненні процедури приведення новообраного президента України до присяги”, – наголошується в заяві суддів.

При цьому пояснюється, що Конституція не вказує конкретної людини, яка має привести до присяги новообраного главу держави, а визначає його посаду. Тобто, це може зробити як новий голова КСУ, так і виконуючий його обов’язки.

Зазначимо, на тому ж засіданні Конституційного суду 14 травня був призначений новий керівник органу. Ним стала суддя КСУ Наталія Шаптала.

Згідно з повідомленням суду, вона очолить КСУ лише на кілька місяців – до вересня 2019 року, оскільки саме тоді закінчується її каденція на посаді судді КСУ.

Команда Зеленського претензій до суду не має. За словами радника новообраного президента Руслана Рябошапки, КСУ продемонстрував зрілість і свідомість, так як не створив проблему для прийняття присяги шоумена.

Чим відома Наталія Шаптала

"Антиконституційний переворот": У чому суть скандалу в КСУ і як звільнення Шевчука пов'язано з інавгурацією Зеленського

Наталії Костянтинівні Шапталі 60 років. Вона народилася 18 квітня 1959 року в Донецьку.

Свою трудову діяльність розпочала в 1976 році на дослідно-експериментальної шахті Донецька.

Пізніше вступила на заочне відділення Алтайського державного університету, паралельно працюючи консультантом Донецького металургійного заводу імені Леніна.

Згодом шість років обіймала посаду прес-секретаря обласного прокурора, а потім стала суддею Ленінського районного суду Донецька.

У цілому до призначення суддею Конституційного суду в 2010-му році вона отримала 14 років досвіду, працюючи в судах рідної області.

Вважається фахівцем у галузі адміністративного та кримінального права.

В якості судді КСУ у 2010 році підтримала повернення до Конституції 1996 року. Це рішення скасовувало конституційну реформу 2004 року і повертало тодішньому президенту Віктору Януковичу максимальні повноваження.

Після Революції гідності Верховна Рада за це в тому числі рекомендувала главі держави та Раді суддів звільнити її в числі сімох суддів КС “за порушення присяги”, однак цього не зробили.

У лютому 2019 року Шаптала, як і Шевчук, була в числі суддів, які підтримали скасування статті Кримінального кодексу про незаконне збагачення. Після цього НАБУ було змушене закрити низку гучних розслідувань.

Її доходи за рік, за останньою інформацією, становлять 1,2 млн грн. При цьому на рахунках в банку значиться 152,3 тис. грн, 10 тис. дол. і 9,5 тис. євро.

Джерело: www.112.ua