Будівельні матеріали м.Ніжин
Місто і регіон

На Чернігівщині росте реліктова рослина, яка схожа на кропиву, але не жалить

У лісах Чернігівщини можна зустріти унікальну реліктову рослину — кадило сарматське, яке збереглося ще з дольодовикової епохи. Попри зовнішню схожість із кропивою, ця рослина не жалить, а під час цвітіння наповнює ліс солодким медовим ароматом, розповідає Чернігівщина туристична.

Кадило сарматське належить до реліктів третинного періоду й існує на Землі ще з часів, що передували льодовиковому періоду, який завершився близько 1,8 мільйона років тому.

Рослина має й інші народні назви — кадельник, кадило пахуче, пчільник, добрівник, ладан лісовий та інші. Її латинська назва — Melittis melissophyllum. Вона походить від грецьких слів, пов’язаних із бджолами та медом, адже квіти кадила дуже приваблюють запилювачів.

Після завершення цвітіння на місці біло-рожевих квіток утворюються невеликі плоди з насінням, а зелений кущ легко можна сплутати зі звичайною кропивою.

Кадило сарматське цінується не лише за аромат. У народній медицині його використовували для приготування чаїв і настоянок завдяки ранозагоювальним та дезінфікувальним властивостям. Також рослину іноді застосовують для ароматизації напоїв.

Саме через масове збирання в минулому природні популяції значно скоротилися. Сьогодні кадило сарматське занесене до Червоної книги України, тому зривати його в дикій природі заборонено.

Водночас рослину вже успішно культивують. Вона добре росте в затінених місцях, невибаглива у догляді та може вирощуватися з насіння.

Як повідомляв MYNIZHYN, у Художньому музеї Ніжинського краєзнавчого музею імені Івана Спаського відкрилася персональна виставка «ALITA. Восьмирічний шлях». Її авторка — ніжинська художниця Алла Кощієнко, яка працює під творчим псевдонімом ALITA.

Джерело: mynizhyn.com
2026-07-26 17:41:55

Back to top button