«Гроші тануть, золото продають, борги ростуть»: російська економіка наближається до кризи під тягарем війни

Фонд нацдобробуту рф стрімко міліє, резерви тануть, а воєнні перевитрати за три місяці сягнули $5 млрд. Українська розвідка прогнозує кризу в економіці, енергетиці, ЖКГ та дефіцит кадрів уже до кінця року.
Про реальний стан російської економіки та її здатність фінансувати загарбницьку війну проти України в інтерв’ю «Укрінформу» розповів голова Служби зовнішньої розвідки України генерал-лейтенант Олег Іващенко.
Фінансовий «айсберг» для кремля: Резерви на межі
За словами очільника СЗРУ, економічна ситуація в росії далека від тієї оптимістичної картинки, яку малює кремлівська пропаганда.
«До початку повномасштабного вторгнення у 2022 році Фонд національного добробуту росії становив близько 150 млрд доларів. Зараз лишилося близько 38 млрд доларів. Гроші тануть», — повідомив генерал-лейтенант Іващенко. Він додав, що цінні папери, які є ще одними запасами рф, на сьогодні неліквідні і їх неможливо продати.
Золоті резерви також стрімко зменшуються: «Золота було 2300 тонн — уже 1700. Його продають». Аналогічна ситуація і з китайськими юанями: «Було 164 мільярди китайських юанів. Ці запаси теж поступово зменшуються».
«Загалом за три місяці цього року воєнні перевитрати росії сягають 5 млрд доларів. Для їхньої економіки це достатньо серйозні речі», — наголосив голова СЗРУ.
Коли чекати на кризу в російській економіці?
Відповідаючи на запитання, як довго росія зможе фінансувати війну, генерал Іващенко дав чіткий прогноз: «На кінець цього року ми очікуємо на серйозні проблеми в російській економіці, на проблеми з грошима і трудовими ресурсами. Відчутною може стати криза в енергетиці, ЖКГ, а також — дефіцит кадрів».
Мобілізація за гроші: «Приваблива», але збиткова схема
Цей дефіцит кадрів вже позначається на населенні росії. «На сьогодні у російській федерації хто хоче заробити, той поповнює армію. Підписав контракт — отримав 30-40 тисяч доларів у залежності від регіону. Новобранцям платять держава, місцева влада і бізнес. Іде заохочення людей», — пояснює очільник СЗРУ.
Проте ця, на перший погляд, приваблива для росіян схема виявляється збитковою для самої держави-агресорки. «За нашими даними, кремль намагається ухилятися від виплат, борги ростуть», — зазначив він.
Саме таким чином, за його словами, до російської армії потрапляють і іноземці, яким обіцяють громадянство, гроші та інші «блага». Місцева влада в регіонах рф, розуміючи проблеми з трудовими ресурсами, часто «краще візьме іноземців, яких багато, і поставить галочку, що такий-то регіон виконав план [з мобілізації]», зберігаючи таким чином своїх працівників на місцевих підприємствах.
Людський ресурс агресора: Скільки ще «гарматного м’яса»?
Щодо загального мобілізаційного потенціалу росії, Голова СЗРУ навів такі цифри:
- Населення росії: приблизно 145 мільйонів.
- Загальний мобілізаційний ресурс (особи з військово-обліковими або суміжними спеціальностями): 25 млн осіб. Це також трудові ресурси, що рухають економіку.
- Реально підготовлених до бойових дій: 3 млн осіб.
- З початку повномасштабної війни вже мобілізовано 1,3 млн осіб.
- Втрати (вбитими та пораненими) за цей же період: майже мільйон осіб.
Як повідомляла АрміяInform, невідомі дрони атакували Болховський завод напівпровідникових приладів в Орловській області росії. Завод стратегічний і тісно співпрацює з оборонними структурами росіян. Параліч його роботи може дорого коштувати рф.
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2025-05-26 19:13:00