Купити літаки Boeing: ЗМІ дізналися, що Росія просить у США на переговорах

Росія звернулася до США із проханням дозволити їй купити літаки компанії Boeing за гроші з мільярдів доларів заморожених російських державних активів після припинення вогню в Україні.
Про це пише Bloomberg із посиланням на джерело в Москві, яке знайоме з цим питанням.
Росія просить США придбати літаки Boeing
І хоч ця вимога не є умовою згоди на перемир’я, Росія розуміє, що заморожені кошти не можуть бути використані для купівлі літаків без припинення вогню, повідомило джерело, яке попросило про анонімність, оскільки вона обговорює внутрішні питання.
Угода, яка дозволить придбати літаки, може стати частиною послаблення санкцій у разі припинення бойових дій.
– США не обговорюватимуть жодних економічних зобов’язань, поки не буде досягнуто припинення вогню, – заявив речник Ради національної безпеки Брайан Г’юз у відповідь на прохання прокоментувати, чи прагне Росія купити літаки Boeing.
Акції Boeing впали після того, як агентство Bloomberg News повідомило про російський запит до США.
За оцінками американських законодавців, російські активи в США становлять близько $5 млрд. Загалом США та їхні союзники заморозили близько $280 млрд резервів російського центрального банку, причому понад дві третини з них заблоковані в Європейському Союзі.
Проблеми із цивільною авіацією РФ через санкції
Росія публічно звернулася до США з проханням зняти санкції з її флагманської авіакомпанії ПАТ Аерофлот і дозволити відновити пряме авіасполучення між двома країнами. США публічно не відреагували на цю пропозицію.
Компанія Boeing припинила свою діяльність в Росії, включаючи великий інженерний центр, після вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року.
Перспектива потенційного відновлення продажів літаків Boeing до Росії актуалізувалась, оскільки американський авіабудівник відчуває проблеми на інших ринках через глобальну тарифну війну, розпочату президентом США Дональдом Трампом.
Як повідомило у вівторок агентство Bloomberg News, Китай наказав своїм авіакомпаніям припинити приймати літаки американського виробництва, а Ryanair Holdings Plc заявила, що може затримати поставки літаків Boeing пізніше цього року, якщо вони стануть об’єктом мит.
Аерофлот та інші російські авіакомпанії були позбавлені доступу до повітряного простору США та ЄС, а також можливості купувати літаки Boeing і Airbus SE, запчастини та необхідне технічне обслуговування в рамках санкцій, запроваджених у відповідь на війну.
Маючи флот, який значною мірою покладається на іноземні літаки в країні, що охоплює 11 часових поясів, російські авіакомпанії були змушені спочатку знімати деталі зі своїх літаків і шукати інші шляхи постачання компонентів і обслуговування, що потенційно ставило під загрозу стандарти безпеки польотів.
Після початку вторгнення Росія захопила 400 іноземних літаків, які були орендовані її авіакомпаніями. Російський Фонд національного добробуту виділив 300 млрд рублів ($3,7 млрд) на купівлю літаків у міжнародних лізингових компаній для врегулювання претензій власників.
Станом на початок минулого року російські авіакомпанії придбали 165 літаків Boeing і Airbus, або близько 40% всього російського авіапарку, писали російські медіа.
Росія не йде на припинення вогню
Хоча Росія прямо не пов’язувала припинення війни в Україні зі зняттям санкцій з боку США та їхніх союзників по Великій сімці, президент Володимир Путін та інші російські високопосадовці заявили, що мирна угода вимагатиме зняття західних каральних заходів.
Перший віцепрем’єр-міністр РФ Денис Мантуров у лютому заявив, що Москва готова відновити співпрацю з компанією Boeing, яка до вторгнення в Україну була основним покупцем російського титану.
Переговори про припинення вогню зайшли в глухий кут після того, як Путін висунув вимогу припинити всі іноземні поставки зброї як попередню умову. Росія і Україна звинуватили одна одну в порушенні більш обмеженої угоди про призупинення атак на енергетичні об’єкти на 30 днів, в той час як Кремль відмовився виконувати перемир’я в Чорному морі, якщо не будуть зняті обмеження з одного з найбільших державних банків.
Намагаючись відновити переговори, Путін направив свого посланця Кирила Дмитрієва до Вашингтона на початку цього місяця і зустрівся зі спеціальним посланцем Трампа Стівом Віткоффом для більш ніж чотиригодинних переговорів у Санкт-Петербурзі в п’ятницю.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-04-16 19:01:00