Будівельні матеріали м.Ніжин
Місто і регіон

Про душу нації, ніжинські помилки, та день рідної мови: думки філолога та жителів Ніжина

21 лютого —  в Україні і світі святкують Міжнародний день рідної мови.

Рідна мова – це важливий носій цінностей, знань, які передаються від покоління до покоління. 

Мова є душею нації, її генетичним кодом, у її глибинах народилося багато з того, чим може пишатися наш народ. Як море починається з річки, так українське слово – з писемності. 

В наші гіркі часи сьогодення стала очевидна істина: мова має значення. Це та рушійна сила, яка об’єднала українців.

Нагадаємо, раніше на сторніках сайту MYNIZHYN ми запитували у ніжинців – чи переходите ви на українську мову? чи вважаєте, що мова має значення?

Що вони нам розповіли – читайте у матеріалі: Війна і мова: чи розмовляють ніжинці українською? (опитування)

Також ми запитали у філолога –  чи стали більше звертатися до вас, а також до ваших колег – як до фахівців, аби більш досконало вивчити українську мову а також чи побільшало охочих у Ніжинському університеті, аби здати іспит на знання державної?

Коментує кандидат філологічних наук, доцент Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя – Наталія Клипа.

Так, зараз більше людей цікавляться, як краще оволодіти українською мовою. Часто знайомі консультуються щодо окремих слів чи виразів,  які звикли вживати російською, але хочуть говорити українською мовою і тому вживають кальки на зразок “я рахую, що…” (рос.    я считаю, что…). Правильно – я вважаю, що…  Також часто звертаються і щодо складання іспитів на визначення рівня володіння державною мовою.

Також на сторінках нашого сайту ми повідомляли про те, що говорять філологи про таке спірне питання, як мова має значення? Чи варто нам зберегти лексику нашого регіону, чи все ж таки важливо переходити на українську літературну?
Як, наприклад, в побуті звучить наш відомий ніжинський «гурок», а не огірок?

Детальніше читайте про це у матеріалі: Про українську мову, помилки та ніжинський «гурок»: розмова з філологом

До теми:

Привітання з Днем рідної мови: в прозі та віршах

Моя Мова – найкраща в світі! Нею освідчувалися в коханні мої дідусі і бабусі, мої матуся і татусь. Моєю Рідною Мовою я сказав свої перші слова: Мама, Тато. Нею сказали свої перші слова мої діти. Моя Мова – одна з наймелодійніших і наймилозвучніших мов у світі… Моя Рідна Мова – найбагатша в світі! У словнику моєї Мови налічується більше 200 тисяч слів! Дорогі співвітчизники! Не будьмо байдужими, давайте разом захищати найбільше наше багатство – нашу Рідну Українську Мову!

***

Сьогодні, у міжнародний день рідної мови, свято української мови – одного з найцінніших надбань, які створили й залишили нам наші попередники. Мова є душею нації, її генетичним кодом, у її глибинах народилося багато з того, чим може пишатися наш народ. Як море починається з річки, так українське слово – з писемності. Наше слово набирало сили на пергаментах Нестора-Літописця, шліфувалося у творах Григорія Сковороди, Івана Мазепи, поглиблювалось під пером Івана Котляревського, особливо Тараса Шевченка, удосконалювалося пізніше І. Нечуєм-Левицьким, П. Мирним, М. Коцюбинським, Л. Українкою та багатьма іншими видатними українцями. Вітаю вас, дорогі друзі, з міжнародним днем рідної мови. Нехай материнське слово буде для всіх нас оберегом. Щастя вам, добра, нових здобутків в ім’я України!

Вітаю з Міжнародним днем рідної мови і щиро бажаю всім серцем і душею завжди любити свою країну, пишатися рідною мовою і прославляти свою культуру. Нехай мова завжди залишається сильним і потужним інструментом не тільки спілкування, а й розвитку.

І насамкінець

Як і раніше, очевидна істина: мова має значення. Це та рушійна сила, яка об’єднала українців і весь світ та веде до перемоги України. Ми могутні й міцні в своїй мові.

Наше слово – наша сила!

З Днем рідної мови!

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями:
Telegram
Viber
Facebook
Instagram
Youtube


Джерело: mynizhyn.com
2025-02-21 08:06:13