Що робити, якщо на пошту прийшла платіжка за електроенергію окупованого житла: відповідь юристів
Війна внесла значні зміни в життя мільйонів українців, змусивши багатьох людей покинути свої домівки та опинитися в складних умовах. Одним із найважливіших питань, що турбує людей, які перебувають в окупації та на територіях активних бойових дій, є оплата комунальних послуг.
Ми розпитали юристів безоплатної правничої допомоги, що робити, якщо на пошту прийшла платіжка за електроенергію окупованого житла, та чи варто сплачувати ці послуги.
Що робити, якщо на електронну адресу прийшла платіжка за електроенергію окупованого житла
Відповідно до закону України № 2456-IX, на період дії воєнного стану призупиняється виконання рішень судів та інших органів (крім рішень про стягнення заробітної плати, грошового забезпечення військовослужбовців та заборгованості за житлово-комунальні послуги у визначених випадках) щодо підприємств оборонно-промислового комплексу, органів військового управління, з’єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, установ та організацій, що входять до складу Збройних сил України, а також щодо фізичних осіб, які проживають у територіальних громадах, що розташовані в районах проведення воєнних (бойових) дій або перебували в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), за умови, що стягнення за житлово-комунальні послуги здійснюється щодо нерухомого майна, яке є місцем постійного проживання такої фізичної особи і було знищено або пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій.
Перелік таких територіальних громад затверджується наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
Однак окупаційна влада навряд бере до уваги закони України та може погрожувати конфіскацією майна за несплати платіжок. Юристи зазначили, що, на жаль, у такому разі позитивного розв’язання питання не буде.
– Тут існують два варіанти: це знайти когось, хто там залишився мешкати, і сплачувати через знайомих гроші за комунальні послуги, що надаються окупаційною владою. Або ж чекати деокупації, коли все відновиться, – говорять юристи.
Чи варто сплачувати комунальні послуги, якщо житло зруйноване чи розташоване в зоні бойових дій
Якщо ж мова йде про території, на яких ведуться бойові дії, які контролює Україна, або житло непридатне до проживання, то в такому разі кошти за електроенергію не нараховуються.
Юристи зазначають, що в такому разі потрібно повідомити підприємство, яке надає послуги, що на території ведуться бойові дії, а в житловому будинку ви не проживаєте або помешкання є непридатним для проживання.
– Варто написати заяву на електронну пошту підприємства, від якого приходять платіжки, та обов’язково вказати адресу розташування будинку, особовий рахунок, а також підтвердити той факт, що житло зруйноване або непридатне для проживання, – порадили юристи.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-14 16:41:00