Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Чому деякі люди в деталях пам’ятають усі події свого життя: вчені розкрили таємницю феномена


Учені Ірвайнського центру нейробіології навчання та пам’яті Університету Каліфорнії дослідили феномен так званої, автобіографічної пам’яті, у медичній термінології це називається гіпертимезією.

Що таке гіпертимезія

Більшість людей навряд чи згадає, не гортаючи щоденник або не порпаючись у своєму архіві, як вони провели той чи інший день свого життя. Але люди з гіпертимезією легко можуть згадати найдрібніші деталі з майже неймовірним ступенем точності, використовуючи лише свої спогади.

Причому, дослідження показують, що вражаюча здатність не поширюється за межі власного життя, людини пам’ятає лише те, що пережила сама.

Таких людей насправді небагато – в США від 60 до майже 100 осіб. Люди з автобіографічною пам’яттю витрачають багато часу на роздуми про своє минуле.

Це явище було вперше офіційно описано в 2006 році – хоча, можливо, феномени зустрічалися і раніше.

Пам’ятають все, що відбувалося з ними щодня у будь-який рік

Так, ще в 1871 році 35-річна жінка зв’язалася з нейробіологом Каліфорнійського університету в Ірвайні доктором Джеймсом Макго, сподіваючись краще зрозуміти, що відбувається з її пам’яттю.

Вона могла детально розповісти, що з нею трапилося в будь-який день, названий довільно за будь-який рік.

Люди з такою пам’яттю, за їхніми власними твердженнями, бачать своє минуле у вигляді дошки з певними кольоровими квадратами, що представляють різні місяці, а тижні представлені в цих квадратах у вигляді кругової діаграми.

Що стосується нейронауки, то вона все ще з’ясовує, як і чому це відбувається.

Вивченні феномену допоможе в лікуванні амнезії

З’ясувати, як працює феномен автобіографічної пам’яті – це не просто питання наукової цікавості чи допомога тим, хто має гіпертимезію.

Дослідження може дати суттєву інформацію про те, як мозок може оптимізувати або покращити обробку спогадів.

Ці знання, вважають учені, можна буде використати для зворотного проектування процесу, тобто, для запобігання або лікування розладів пам’яті, зокрема, амнезії.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Джерело: IFL Science

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-11 13:34:00