Місто і регіон
“Про рівень майстерності наших випускників можна говорити багато”: розмова з Карпенком Віталієм Васильовичем, художнім керівником та диригентом зразкового дитячого духового оркестру «Ніжинські сурми»
“Про рівень майстерності наших випускників можна говорити багато”: розмова з Карпенком Віталієм Васильовичем, художнім керівником та диригентом зразкового дитячого духового оркестру «Ніжинські сурми»
Багато хто з нас слухав на вулицях нашого міста виступи дитячого духового оркестру. Відразу ж помічаємо легкість і професійність їх гри, де кожен виконавець майстерно виконує свою партію, і всі вони зливаються у колоритне співзвуччя. Як стати таким музикантом? Які анатомічні особливості впливають на вибір духового музичного інструмента? Невже гра на духових інструментах може лікувати? На ці та багато інших питань дасть відповідь гість рубрики #Обличчя_громади_Ніжина Карпенко Віталій Васильович, художній керівник та диригент зразкового дитячого духового оркестру «Ніжинські сурми» Ніжинської музичної школи.
Вам як керівнику і диригенту такого чудового оркестру є чим пишатися.
Відділ духових інструментів Ніжинської музичної школи має давні традиції і високий рівень викладання. А про рівень майстерності наших випускників можна говорити багато… Серед них і педагоги, і талановиті музиканти. До прикладу, наші вихованці були диригентами військових оркестрів у Чернігові, вони грають у відомому квартеті Юрія Василевича, у симфонічних оркестрах та джазових колективах, викладають у музичних навчальних закладах. І саме випускники нашого відділу є тим джерелом, яке дає талановитих учасників багатьох військових оркестрів по всій Україні.
Як охочим потрапити до складу оркестру?
Перший крок – бажання дитини і її розуміння, на якому інструменті вона хоче грати. Якщо у неї це є, то запрошуємо до духового відділу музичної школи. Наступний крок – оцінка фізичних особливостей дитини з точки зору можливості займатися на певному інструменті. Якщо вона хоче грати на трубі, саксофоні, баритоні, кларнеті, флейті, тромбоні, треба знати: у них подача повітря відбувається через мундштук малого або великого розміру. А це вимагає певних анатомічних даних: правильного прикусу й широких (вузьких) губ. Якщо прикус неправильний і верхні зуби нависають над нижніми, рекомендуємо флейту, кларнет, саксофон, якщо рівний – трубу, тромбон, баритон, тубу. Якщо в учня-початківця хороше почуття ритму, то пропонуємо ударні інструменти.
Також на це рішення може впливати ще одне питання – фінансове, тобто необхідність купити для своєї дитини обраний музичний інструмент. Потрібно знати, що вона рік-два, поки ще маленька, займатиметься на інструменті, який надаватиме музична школа. Але потім треба буде купити свій, адже шкільний переходить до нових вихованців. Батьки повинні відразу ж розуміти таку необхідність і усвідомити: ви купуєте цей інструмент не викладачу, а своїй дитині з перспективою професійно займатися музикою. Його висока якість – це легкість гри, красивий якісний звук, можливість виконувати музичні твори на високому рівні. А все це підтримує бажання дитини розвиватися далі у плані професійного володіння інструментом і може стати поштовхом для вибору професії музиканта. І таких прикладів серед наших дітей досить багато.
«Ніжинські сурми» – зразковий дитячий духовий оркестр. Яким був шлях до такого успіху? Що є запорукою майстерної гри його учасників?
Я – фаготист, але викладаю духові й ударні інструменти. Навчався у Чернігівському музичному училищі ім. Левка Ревуцького (зараз це музичний коледж) та Ніжинському педагогічному інституті ім. М. Гоголя на музичному факультеті. Керівником оркестру духових інструментів я став у 1998 році, коли доля привела мене до Ніжинської музичної школи. Це був гарний оркестр зі своїми традиціями, який грав класичну музику. Я поставив собі за мету осучаснити його репертуар, виконувати мелодії інших напрямів і музичних жанрів. А це передбачало оновлення й розширення діапазону музичних інструментів.
Завдяки зусиллям колишнього директора музичної школи Сергія Олександровича Голуба ми майже щороку купували 2–4 якісні інструменти. І я упевнений, що на сьогодні інструментарій духового відділу Ніжинської музичної школи є найкращим у Чернігівській області. Маємо флейти, кларнети, сімейство саксофонів: тенор, альт, сопрано, а ще труби, баритони, валторни, альти, туби, тромбони, і багато з них професійних, виробництва «YAMAHA», «Getzen» та ін. Також ми придбали дитячу версію ударної установки виробництва «ТАМА» – одного з найкращих виробників у цій сфері. Маємо навіть є сузафон – мідний духовий музичний інструмент, якого немає у складі інших дитячих духових оркестрів України. Наші вихованці беруть ці інструменти для виступів на обласних, всеукраїнських і міжнародних конкурсах, адже вони допомагають якнайповніше виявляти їх здібності.
Але найголовніше – усім нашим учням дуже подобається оркестр, вони із запалом і великим бажанням беруть участь у репетиціях. А як наші учні люблять виступати! Сцена їх змінює, додає упевненості й віри у свої можливості. Є випускники, які давно закінчили музичну школу, отримали освіту і працюють кожен у свій сфері, але й досі грають у нашому оркестрі. Пригадався випадок, коли до мене звернувся 23-річний хлопець із проханням навчитися грати на трубі. Він отримав цю можливість, навчався у музичній школі і досі (а це вже більше десяти років після закінчення навчання) ходить на оркестр. Це стає любов’ю і захопленням на все життя.
Звичайно, і ми, викладачі, докладаємо максимум зусиль до того, аби учні полюбили цю справу. На духовому відділі працюють чотири викладачі: я, завідувач відділу, Березовий Дмитро Олександрович (до речі, мій учень), Ігнатов Сергій Вадимович і Олійник Кирило Павлович.
«Ніжинські сурми» є переможцем багатьох конкурсів міжнародного, всеукраїнського і обласного рівнів. А у 2017 році наш оркестр духових інструментів отримав звання зразкового, і це стало визнанням високої професійності його учасників. Ми не зупиняємося у своєму розвитку, щороку змінюємо репертуар і постійно працюємо над підвищенням умінь наших вихованців.
Міська влада і адміністрація музичної школи сприяють розвитку колективу. Ми продовжуємо поповнювати оркестр новими духовими інструментами, які фінансуються і зі спецрахунку школи, і з міського бюджету. На базі оркестру з’явилися малі форми ансамблів: ансамбль кларнетистів та саксофоністів, які також беруть участь у концертній діяльності міста.
Кілька слів про поетичну назву оркестру.
Оркестр тривалий час не мав назви. Ми виступали на конкурсах і перемагали, вже отримали звання «зразковий», але до назви справа не доходила. І тут для участі в одному з конкурсів потрібне було представлення нашого оркестру. Після тривалих роздумів мені спала на думку ця ідея – «Ніжинські сурми». Сурма − давній український дерев’яний нехроматичний інструмент, який уособлює всі духові інструменти. У давні часи він повідомляв про небезпеку і піднімав до бою козаків. Думаю, ця назва пасує нашому колективу.
Побутує думка, що заняття на духових інструментах сприяють покращенню стану здоров’я музикантів. Поділіться своїми спостереженнями.
Діткам, які мають проблеми зі здоров’ям, особливо з діагнозом «бронхіальна астма», лікарі рекомендують грати на духових інструментах. Зі свого досвіду скажу, що це їм дійсно допомагає, адже я і мої колеги навчали й навчають учнів з таким діагнозом. І їхні батьки в розмовах з нами діляться радістю: після початку навчання на духових інструментах кількість приступів суттєво зменшується, навіть взагалі до одного на рік.
Регулярна гра на духових інструментах збільшує обсяг легенів та зміцнює дихальні м’язи, а це знижує ризик захворювання легенів та дихальних шляхів. Також вона вимагає затримки дихання. Це робить музикантів схожими на жителів гір, котрі відчувають постійне кисневе голодування, а воно, як ми знаємо, позитивно впливає на загальний стан здоров’я. Зауважу, що правильне дихання – важливий елемент роботи музиканта. І якщо він братиме дихання непрофесійно, у нього може навіть статися запаморочення.
Ви художній керівник та диригент оркестру. А чи виступаєте разом з учнями на концертах?
Я перш за все диригент. Коли оркестр грає, потрібна людина, яка спрямовує гру кожного музиканта у загальний музичний потік. Оркестр без диригента – як автомобіль без керма. Але, якщо є потреба, я можу замінити деяких учнів, адже граю на всіх духових інструментах, які є в оркестрі: на деяких – на початковому рівні, а на інших – більш професійно. Робота в музичній школі й моє власне бажання зумовили те, що я вивчив і маю змогу грати та викладати гру на більшості духових і ударних інструментів. У будь-якій професії потрібна самоосвіта. Моя внутрішня потреба бути викладачем високого рівня і бажання розвивати оркестр стали стимулом до такої роботи над собою.
Як повномасштабне вторгнення вплинуло на творчу діяльність «Ніжинських сурм»?
До 2022 року Чернігівська область була однією з небагатьох, де конкурси духових оркестрів проходили щорічно. Ми завжди входили до числа переможців, перше або друге місця були наші. Участь у всеукраїнських і міжнародних конкурсах теж була активною, і там ми завжди були у трійці лідерів. Дітки у нас навчаються різні, але усі: і тихенькі, і хулігани – дуже люблять грати в оркестрі. Зараз усі ці конкурси перейшли в онлайн-формат, тепер ми записуємо виступ і надсилаємо для оцінювання журі. Але ж цей формат не може замінити емоції і досвід гри на сцені перед глядачами й журі, атмосферу спілкування з однолітками з інших регіонів, враження від пізнання нових місць… Це все можливе лише після нашої перемоги.
Учасники оркестру долучаються до усіх заходів, де збираються кошти на допомогу ЗСУ. Зокрема, своїми виступами на вулицях Ніжина та інших концертах міста у 2014 році ми зібрали більше 40 тис. грн, які передали на потреби захисників. На сьогодні виступаємо з оркестром рідко. І це не через брак репертуару чи відсутність бажання грати, а через необхідність дотримуватися заходів безпеки під час виступів нашого дитячого колективу.
Чи збулося те, що Ви планували у далекому 1998 році, і про що мрієте зараз?
Те, чого хотів, я досягнув: «Ніжинські сурми» стали яскравим, самобутнім і професійним колективом з яскравою історією і значними творчими здобутками. А щодо мрій у професії… Хочу, щоб у Ніжині був муніципальний оркестр. Його виступи стануть справжньою прикрасою усіх міських святкувань і урочистих заходів, адже духова музика подобається широкій аудиторії слухачів і дуже позитивно сприймається ними. Також важливим плюсом духового оркестру є те, що його музиканти не потребують спеціальної апаратури. Навіть без підсилювачів інструменти в руках музикантів звучать голосно і яскраво.
Звичайно, у нас постійно виникають нові плани, але їх будемо втілювати після перемоги, яка, звичайно, є найбільшою мрією кожного українця.