Будівельні матеріали м.Ніжин
Місто і регіон

КП “ВУКГ” 105 років: подорож сторінками історії підприємства

Нажаль не збереглися жодні фото тих часів. Проте, у архівах ми знайшли перші згадки про підприємство, які датуються 23 листопада 1919 року.

23 листопада 1919 року  за розпорядженням Ніжинського повітового військово-революційного комітету був створений відділ комунального господарства при ревкомі. Саме тому ця дата є офіційно зафіксованою точкою створення комунального господарства.

Починаючи з 1919-го року відділ комунального господарства складався з декількох підрозділів:

1. Підрозділ благоустрою або ремонтно-будівельний – до обов’язків якого входили проведення ремонтно-будівельних робіт, видача дозволів та відведення місць на кладовищах для поховань померлих, керування покрівельною, столярною та ковальсько-слюсарною майстернями, транспортним та асенізаційним обозами.

2. Підрозділ комунальних підприємств – управляв електричною станцією, водонапірною баштою, бійнею, вузькоколійною койно-залізницею.

3. Житловий підрозділ – займався питаннями націоналізації будинків, вів облік комунальних квартир громадян міста, займався питаннями розподілу конфіскованих меблів.

4. Господарсько-заготівельний підрозділ займався заготівлею будівельних матеріалів, фуражу для коней пожежного, робочого та асенізаційного обозів.

5. Пожежний підрозділ – організація пожежної справи у місті.

6. Земельний підрозділ – виділення земельних ділянок для державного та індивідуального будівництва.

7. Фінансовий підрозділ – відав питаннями фінансування комунальних підприємств.

Дворічна громадянська війна залишила місцевому господарству дуже тяжку спадщину. Так, у пожежному обозі, що складався з 8 бочок, 4 машин і 8 рукавів по 25 аршин (давня міра довжини, 0,74 м) кожен не було коней, так як всіх коней забрали денікінці. Багато будівель було занедбано, через антисанітарний стан міста лютували епідемічні хвороби. Санітарний огляд   міста Ніжина в 1920 році свідчив, що в місті була відсутня доброякісна вода, вкрай поганий стан асенізаційного обозу, забрудненість дворів, вулиць, колодязів, зруйновані будівлі та зіпсовані тратуари. Для пожежного обозу доводилося позичати коней у міського населення.

Ніжинські комунальні працівники приймали участь у ліквідації безробіття, причиною якого став наплив біженців із голодних районів. Радянська влада боролася з безробіттям шляхом організації суспільних робіт, будівництва доріг, осушення боліт.

У 1923 році силами залучених до громадських робіт безробітних був побудований вантажний автомобіль “Комунальник”, який возив вантажі та пасажирів з вокзалу до центру міста.

На 1 січня 1926 р. у Ніжині було дві електростанції: центральна та районна . Притому перша подавала світло лише з настанням сутінків до I години ночі. Лише 10% населення міста (приблизно 3,7 тис.) користувалися електроенергією. Тому гостро постало питання про будівництво нової електростанції. Була відкрита нова електростанція, потужність -161,6 квт.годин електроенергії.

У поганому санітарному стані знаходився Ніжинський ринок, приведення його в порядок, знадобилося 150 тисяч рублів –  сума на той час величезна.

Про те в якому стані знаходилася базарна площа (16 гектарів) свідчить наступний акт від 21 червня 1921 року

“Базарна площа страшно забруднена; сміття, гній, фекалії і різний бруд так і впадає в око; лавки містяться в жахливому бруді, не всі продавці мають халати, столики на яких лежить м’ясо, брудні, забруднені також колоди, на яких рубають м’ясо. Старі речі, лахміття разом з чистими речами і це є підґрунтям  для поширення епідемічних хвороб.

Стан ніжинських вулиць був нічим не кращим за базарну площу.

У 1928 році було споруджено водопровід, його протяжність становила в перші роки лише 5228,5 метрів. Обслуговувала головним чином центральні вулиці. Незважаючи на такий мізер, спорудження водопроводу було великим досягненням у сфері благ-Ніжина.

Кінець 20-х років в галузі роботи комунгоспу відзначався  ліквідацією кінно-залізної вузькоколійної залізниці.

Звичайно, і в довоєнні роки комунальники намагалися перетворити Ніжин на зразкове соціалістичне місто. У ЗО-і роки було замощено близько  35 км вулиць, протягнуто 9 км. водопроводу, збільшені витрати на благоустрій міста.

1 вересня 1941 року захоплення Ніжина гітлерівцями призвело до занепаду комунального господарства.

Після звільнення Ніжина від німецько-фашистських окупантів розпочалися відновлювальні роботи з благоустрою міста. Активну допомогу комунальному господарству надавало населення. Було створено 50 комсомольсько-молодіжних бригад. Юнаки та дівчата відпрацювали на благоустрій міста 95 тисяч людино-днів.

Людино-деньодиниця обліку робочого часу, що враховує вихід робітника на роботу та його участь у виробництві протягом дня, незалежно від кількості фактично відпрацьованих годин.

У середині 50-х років покращився благоустрій міста; розширено вуличну мережу електроосвітлення на 2 км., всього було встановлено 275 точок, силами громадськості в 1956 р. посаджено 13761 фруктових дерев.

3 1963 р. були засфальтовані такі вулиці: Гоголя (1056), Шевченка (3101м), сквер Гоголя (230м).

1971-1981 роки у Ніжині було збудовано два мости через річку Остер, готель на 104 місця, банно-пральний комбінат.

На долю підприємства припало багато випробувань.

У 2014 році одне з самих провідних комунальних підприємств було на межі банкрутства, працівники 10 місяців не отримували заробітної плати, рахунки були заарештовані, техніка знаходилася у податковій заставі. У Ніжині виникла ситуація з розряду надзвичайних, коли місто просто потопало у смітті, коли по два тижні взагалі не вивозилося сміття, а просто гнило в контейнерах, і нікого це не обходило. На самому КП «ВУКГ», не те що палива, техніки не було аби вивезти сміття. 

Були страйки під міськвиконкомом, люди у відчаї готові були йти до самого президента, шукали справедливості в судах. Була суцільна темрява і безвихідь. Це були кінець 2014, початок 2015 років. Підприємство мало колосальні борги. Вся техніка, а це 4 сміттєвози, потребували капітального ремонту. Тоді більш-менш «в строю» був лише один сміттєвоз і той ламався через день, інші три – стояли на території підприємства мертвим «вантажем».

11 листопада 2014 року Рішенням Ніжинської міської ради було надано дозвіл на звернення КП «ВУКГ» до Господарського суду Чернігівської області з заявою, метою якої було укладання мирової угоди та проведення процедури санації (оздоровлення) підприємства.

Завдяки виваженій кадровій політиці та фінансовій підтримці міської влади, депутатського корпусу протягом 5 років відбувалось «лікування» КП «ВУКГ» від глибоких боргових ран. Комунальне підприємство провело процедуру санації і знайшло кошти для початку «реанімаційних» заходів.

ПІДПРИЄМСТВО БУЛО ПІДНЯТО З КОЛІН. І не просто підняте. Вже з 2016 року підприємство є стабільно прибутковим. КП «ВУКГ» заробляє собі на обладнання та техніку, сплачує колосальні податки до всіх рівнів бюджету.

У 2022 році, на початку повномаштабної війни та нападу росії на  Україну, працівники КП «ВУКГ» допомагали облаштовувати блокпости. Тонни піску, тисячі мішків, бетонні плити – було віддано все, що зберігалося на подвір’ї підприємства.

Блокпости, протитанкові рови, фортифікаційні споруди – працівники КП «ВУКГ» були задіяні 24/7. Працювали без вихідних, вдома майже не з’являлися.

Підприємство з перших днів і дотепер постійно підтримує і допомогає нашим військовим. Чимало нашого транспорту було передано захисникам, значну частину нами відремонтовано, багато разів військові зверталися за запчастинами, підприємство допомогало чим могло.  Також від КП “ВУКГ” чимало чоловіків мобілізовано до лав ЗСУ, велика шана їм за те, що нині вони мужньо боронять нашу країну!

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

За  роки свого існування комунальна служба міста пройшла складний шлях розвалу економіки, боргів, санації, війни – усе це вставало на шляху самовідданої роботи комунальників.

105 років напруженої праці дали свої результати, із захаращеного та брудного Ніжин перетворився у впорядковане та чисте місто.

Unenizh.org.ua