Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

У мене депресія: психіатр розповіла, як зрозуміти, коли це просто поганий настрій, а коли вже хвороба


Депресія сьогодні – це якась неймовірна туга за тим життям, яке відібрали у нас вороги. Декому депресія заважає жити, штовхає у прірву страшних думок, а дехто справляється з нею самотужки, знайшовши сили, опору та справу, яка не дає опускати руки.

Що ж таке депресія і як її можна подолати? З цими запитаннями Факти ICTV звернулися до нашої експертки лікарки-психіатра, психотерапевтки, кандидата медичних наук Світлани Нетрусової.

– Взагалі-то, депресія це – хвороба, але часто так називають тимчасову відсутність настрою, втому від надмірних фізичних чи емоційних навантажень, – каже пані Світлана.

Таке ситуативно трапляється в житті будь-якої людини. Але, за словами лікарки, підміна понять викликає певне викривлення сприйняття реальної картини депресії. Наче це не небезпечне та досить складне захворювання, а просто тимчасовий неприємний емоційний спад.

Які ж характерні прояви депресії вже як хвороби є приводом для консультації зі спеціалістом, а саме – лікарем-психіатром? Щоб розібратися, що є хворобою, а що – ні, Світлана Нетрусова розповідає про депресивну тріаду та її основні симптоми.

Депресивна тріада

– Депресія перекладається як “тиснути або пригнічувати”. Тобто сама назва дуже красномовно описує стан пацієнта з цим ментальним розладом, – зазначає Нетрусова.

Характерною є депресивна тріада:

1. Знижений настрій, який не минає протягом двох і більше тижнів.

2. Сповільнення темпу мислення, важко концентруватися, сприймати інформацію, погіршується пам’ять.

3. Знижена рухова активність. Людина нікуди не виходить, ні з ким не спілкується, часто усамітнюється у своїй кімнаті. Родичі та знайомі нерідко вважають, що це просто лінощі, уникання роботи тощо.

До цієї тріади варто додати ще шість симптомів:

  • людина не радіє нічому;
  • часто втомлюється;
  • у неї змінюється апетит (частіше – зникає);
  • погіршується сон, або, навпаки, з’являється сонливість, раннє пробудження та відчуття недосипання;
  • відзначаються песимізм, тривога, туга;
  • самозвинувачення та самоприниження, суїцидальні думки й наміри.

– Це ті червоні прапорці, що сигналізують про наявність депресивного розладу, – наголошує психіатр.

Причини виникнення депресії

Коли в близькому оточенні з’являється людина, яка потрапила до пастки цього розладу, буває, що нікому вчасно записати її на консультацію до психіатра, підтримати, простежити за прийомом виписаних медикаментів.

Натомість оточення ще більше пригнічує хворого звинуваченнями в лінощах, у слабкості характеру, безініціативності, байдужості…

Насправді ж депресія виникає через слабку активність таких нейромедіаторів, як серотонін, норадреналін і дофамін.

А за певних психічних розладів основне місце відіграє  генетична схильність до виникнення цього захворювання.

– Варто зазначити, що жінки хворіють на депресію удвічі частіше, ніж чоловіки, через наявність двох Х-хромосом, – зазначає лікарка.

За словами Нетрусової,  є чинники, що підвищують вірогідність появи депресії. Серед них – наявність психотравмувальних подій у житті, як-то важкі хвороби, загибель близьких, втрата житла.

Майже завжди призводять до депресивних розладів залежності – алкогольна чи наркотична.

Лікування депресії

– Діагностувати та призначати медикаментозну терапію у випадку депресії може лише лікар-психіатр, – наголошує Нетрусова.

Кожен випадок депресії потребує окремого підходу, немає універсального лікування.

Лікар вирішує, лікуватися пацієнту амбулаторно, чи потрібні умови стаціонару, щоб людина не покінчила життя самогубством чи не залишилася без потрібного догляду та контролю за прийомом ліків.

Зазвичай депресія потребує довготривалого прийому антидепресантів, які починають працювати аж через три тижні.

Коли стан пацієнта покращується, дуже позитивно впливає на прискорення одужання психотерапія, яку можна проводити разом із медикаментозним лікуванням.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Звертайтеся вчасно за допомогою до фахівців, тоді у вашому житті знову з’являться яскраві кольори.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-15 17:03:00