Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Республіканці та демократи: різниця та за що виступають

Фото: Getty Images

Традиційно на виборах у США і в головному законодавчому органі Америки – Конгресі – беруть участь дві головні партії – Республіканська і Демократична.

У США навіть політичну систему часто називають двопартійною, маючи на увазі саме ці дві політичні сили.

Факти ICTV розповідають, в чому різниця між республіканцями та демократами, та потрібно знати про дві головні партії у США.

Що таке Республіканська та Демократична партії

У США існують дві основні політичні партії: демократи і республіканці.

Демократи це ліберальна партія, і їхнім кандидатом у президенти на цих виборах є віцепрезидент Камала Гарріс.

Вони представлені синім кольором, а їхнім талісманом є осел.

Наразі демократи обіймають посаду президента США і мають більшість у Сенаті. Однак розклад сил може змінитися вже після голосування на цих виборах.

Своєю чергою республіканці це консервативна політична партія США, їхнім кандидатом на цих виборах є колишній президент Дональд Трамп.

Іноді в американській пресі можна побачити, що Республіканську партію ще називають GOP, що є абревіатурою і під час розшифровки має значення Grand Old Party (Велика стара партія).

Партія використовує червоний колір, а символічною твариною, що виражає партію, є слон.

Getty Images

Які цінності відстоюють республіканці та демократи

Республіканську та Демократичну партію можна уявити як політичні сили правого та лівого спрямування відповідно.

Якщо демократи (ліва політсила) представляють прогресивне мислення, то республіканці (праві) – консервативну політику.

Обидві політичні партії займають позиції на умовній шкалі того, як вони ставляться до тих чи інших важливих проблем у суспільстві.

Простіше кажучи, демократи традиційно виступають за зміни, а консерватори хочуть, щоб усе залишалося як є.

Однак якщо копнути трохи глибше, то ліві стверджуватимуть, що завдання уряду – зробити суспільство більш справедливим, зокрема, субсидуючи послуги, які люди не можуть собі дозволити.

З іншого боку, праві стверджують, що уряд має менше впливати на життя людей і надавати бізнесу та суспільству вирішувати такі проблеми, як зарплата та медичне обслуговування.

До прикладу, іноді можна почути також визначення “ультраправі” щодо окремих республіканців, і навпаки, “ультраліві” щодо демократів.

Такі терміни означають, що представники цих політичних сил мають вкрай праві або ліві погляди, які часто можуть не збігатися між політиками всередині однієї партії.

Як демократи і республіканці ставляться до тих чи інших проблем

Є питання, в яких обидві партії можуть мати однакову позицію, і взаємодіють для якнайшвидшого вирішення тієї чи іншої проблеми. Яскравим прикладом є те, як на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, більшість у двох палатах Конгресу США виступили з рішучим засудженням РФ та підтримкою України.

Крім того, також інколи можна було почути про “двопартійну та двопалатну” підтримку України в Конгресі США, що й означало, що дві головні партії Америки виступають з підтримкою України.

Утім, є багато питань, щодо яких у двох партій погляди різняться, а подекуди й досить категорично. Найчастіше, йдеться про внутрішні проблеми країни. Ось деякі з таких тем:

Економічні погляди

Демократи дотримуються підходу до економіки, орієнтованого на соціальну справедливість, включно з підвищенням мінімальної заробітної плати та прогресивним оподаткуванням, за якого вищі доходи обкладаються більшими ставками податку.

Республіканці, навпаки, виступають за мінімальне втручання в ринкові процеси: вони вважають, що податки не повинні підвищуватися для жодної категорії населення, зокрема й для найзабезпеченіших верств, а заробітна плата повинна встановлюватися вільним ринком.

Соціальні та гуманітарні погляди

Демократи засновують свої соціальні принципи на ідеї колективної відповідальності, виступаючи за збільшення державних витрат на підтримку різних груп населення.

Республіканці частіше дотримуються підходу, спрямованого на скорочення державного регулювання, вважаючи його перешкодою для вільного ринку і зайнятості.

Позиція щодо смертної кари

Хоча смертна кара загалом підтримується Демократичною партією, проте члени партії часто більш критичні до цього питання і часто виступають за скасування смертної кари, посилаючись на права людини.

Республіканці, навпаки, здебільшого підтримують смертну кару як ефективний засіб правопорядку.

Позиція з питання про податки

Демократи зазвичай підтримують прогресивне оподаткування, передбачаючи вищі ставки для осіб з високими доходами і допускають підвищення податків для фінансування державних програм.

Республіканці вважають, що підвищення податків і надмірне регулювання пригнічують економічне зростання, перешкоджають капіталістичній моделі та обмежують можливості для зайнятості.

Політика в галузі охорони здоров’я

Демократична партія активно підтримує державну участь у сфері охорони здоров’я, включно з такими програмами, як Medicare і Medicaid, а також реформами Obamacare, які спрямовані на створення доступної охорони здоров’я для всіх громадян.

Республіканці віддають перевагу приватним рішенням і вважають, що медичні послуги можуть бути ефективніше надані приватними компаніями. Вони також виступають проти низки положень Obamacare, включно з обов’язковим страхуванням і обов’язковим покриттям контрацептивів.

Позиція з питань імміграції

Демократи здебільшого підтримують ліберальні реформи щодо імміграції, як-от мораторій на депортацію і можливість отримання громадянства для деяких нелегальних іммігрантів, які не мають судимостей і проживають у країні понад п’ять років.

Республіканці дотримуються жорсткої позиції, виступаючи проти амністії для нелегальних іммігрантів і проти виконавчих указів, таких як мораторій на депортацію. Вони підтримують посилення заходів безпеки на кордоні та суворий контроль за дотриманням міграційних законів.

Що таке червоні, сині та фіолетові штати

Це пов’язано з кольорами, які використовують демократи та республіканці для свого представництва.

Штати називаються кольорами, щоб описати, яку партію підтримує більшість виборців, що проживають у них.

Це означає, що виборці в “синіх” штатах віддають перевагу демократам, а виборці в “червоних” штатах схильні голосувати за республіканців.

Наприклад, Каліфорнія, Массачусетс і Нью-Йорк традиційно вважаються “синіми” штатами, а Оклахома, Канзас і Техас – “червоними”.

Це не означає, що виборці в цих штатах повинні або будуть голосувати певним чином – просто вони більш послідовні, коли приходять на виборчі дільниці.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Фіолетові штати, також відомі як “штати, що коливаються” або “поле бою”, – це штати, де немає переважної переваги на користь демократів або республіканців і часто буває, що голосування в цих регіонах матиме вирішальне значення для, наприклад, президентських виборів або представництва в тих чи інших палатах Конгресу.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-05 23:31:00