Реформа профільної середньої освіти на Чернігівщині: що чекає на учнів та вчителів
“На Чернігівщині 100 навчальних закладів середньої освіти з 2026 року не отримуватимуть державної підтримки на заробітну плату вчителям”, — про це повідомив начальник управління освіти і науки облдержадміністрації Юрій Музика.
31 травня у Чернігові відбулися громадські обговорення на тему “Реформа профільної середньої освіти: Чернігівська область” за інціативи Міністерства освіти і науки України у партнерстві зі швейцарсько-українським проєктом DECIDE “Децентралізація для розвитку демократичної освіти”, — пише Суспільне Чернігів.
За словами Юрія Музики, з 1 вересня 2025 року з державного бюджету не будуть фінансуватися заклади освіти, кількість учнів в яких становитиме менш ніж 45. Таких в області налічується 63 заклади. А також з 1 вересня 2026 року це стосуватиметься закладів освіти, де менш ніж 60 учнів. Таких — 37 школи.
“Ми маємо на сьогодні 36% малокомплектних шкіл. Хочу наголосити, що ці зміни не стосуються початкових шкіл”.
Фото: Начальник управління освіти і науки облдержадміністрації Юрій Музика. Джерело: Суспільне Чернігів
Згідно із Законом України “Про повну загальну середню освіту” до 1 вересня цього року мають бути затверджені плани формування мережі закладів середньої освіти.
За словами менеджерки Проєкту DECIDE Валентини Полторак, прийнята мережа не буде остаточною і її можна буде змінювати.
“Це такий гайдлайн, вказівка для уряду щодо того, як планувати фінансування і опрацьовувати нормативну базу, як працювати для того, аби 2027 року ця мережа запрацювала повноцінно”.
Фото: Менеджерка Проєкту DECIDE Валентина Полторак. Джерело: Суспільне Чернігів
Протягом 2025-2026 навчального року триватиме етап пілотування.
“На сьогодні є різні моделі, які працюють за кордоном. Ми цей досвід вивчили, але ми всі розуміємо, що Україна тут іде своїм шляхом. У нас достатньо якісна освіта в країні, але ми хочемо її покращити, щоб дати можливість дітям для самореалізації. Тому пілотується декілька моделей. З них буде вибрана найкраща або декілька найкращих, які будуть найбільше відповідати запиту нашої країни”, — пояснила Валентина Полторак.
Фото: Обговорення на тему “Реформа профільної середньої освіти: Чернігівська область”. Джерело: Суспільне Чернігів
Так, в Чернігові учасником пілотного проєкту нової моделі освіти стане “Чернігівський обласний науковий ліцей”, розповів Юрій Музика.
З 2027 року запроваджується трирічна профільна середня освіта (10-12 класи) за двома спрямуваннями: академічним та професійним.
У 2029-2030 навчальному році, коли в ліцеях вперше одночасно навчатимуться 10, 11 і 12 класи, учні зможуть обирати профіль навчання, предмети й курси для поглибленого вивчення — і так готуватися до опанування професії ще в школі.
Заступник міністра освіти і науки України з питань цифрового розвитку Дмитро Завгородній розповів про організацію освітнього процесу.
“Станом на зараз ми намагаємося зробити таку мапу, де будуть позначені всі заклади освіти, які функціонуватимуть з 2027 року: академічні ліцеї, професійні заклади освіти. Завдяки цій мапі ми будемо бачити, де необхідно створити новий заклад, де треба щось добудувати, відремонтувати. Побачивши загальну мапу по всій країні, ми зрозуміємо кількість виключень. Наприклад, опорні гімназії, які матимуть старші класи, тому що навколо немає іншого жодного варіанту”, — каже Завгородній.
Фото: Заступник міністра освіти і науки України з питань цифрового розвитку Дмитро Завгородній. Джерело: Суспільне Чернігів
На обговоренні була представлена мапа Чернігівської області, де на сьогодні позначено 55 таких закладів. Тут враховуватиметься наближеність закладів освіти до місць проживання учнів. Експерти пропонують такі показники: 30 кілометрів до ліцею — для підвезення дітей і проживання в гуртожитку, 10 кілометрів — для щоденного доїзду.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Як повідомляв MYNIZHYN, 30 травня у стінах Ніжинської міської ради відзначили медалістів 2024 року.
Viber
Джерело: mynizhyn.com
2024-06-01 09:00:40