Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Відповідальність за неповернення в Україну – що передбачено

Під час дії воєнного стану в Україні діють певні обмеження щодо перетину державного кордону. Чоловікам, які досягли призовного віку, заборонено покидати межі країни.

Проте від початку повномасштабної війни чимало українських чоловіків виїхали за кордон та не повернулися. Таких осіб можуть карати за порушення закону.

Факти ICTV дізнавалися, яка відповідальність загрожує чоловікам, які не повернулись в Україні, або незаконно перетнули кордон, або втекли від мобілізації в іншу країну.

Зараз дивляться

Відповідальність за неповернення в Україну після 24 лютого 2022 року

Адвокат Катерина Котенкова зазначає, що багато чоловіків віком від 18 до 60 років не повернулися до України після 24 лютого 2022 року. За її словами, для них не передбачено жорсткого покарання, лише штраф.

– Тобто військовозобов’язаних громадян можуть після повернення додому притягнути до адміністративної відповідальності. У таких випадках передбачено штраф у розмірі від 3, 4 тис. до 5,1 тис. грн, – каже адвокатка.

Котенкова додає, покарання буде жорсткіше, якщо виявиться, що особа незаконно перетнула кордон чи втікла від мобілізації в іншу країну.

Що передбачено за незаконний перетин кордону та ухилення від мобілізації під час війни

Адвокат та юрист Ario Law Firm Антон Діденко каже, що за незаконний перетин кордону у 2023 році передбачено:

  • адміністративна відповідальність;
  • кримінальна відповідальність.

Адміністративна відповідальність передбачена за незаконний перетин державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон, або в пунктах пропуску через державний кордон без відповідних документів (або з використанням підробленого документа).

За такі дії статтею 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено штраф від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3 400 грн до 8 500 грн) або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб.

Що стосується кримінальної відповідальності, то до неї можуть притягнути лише тих чоловіків, котрі ухиляються від мобілізації на військову службу.

– Якщо чоловік намагається здійснити перетин кордону з метою ухилення від призову під час мобілізації, то йому загрожує кримінальна відповідальність за ст. 336 КК України Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, – додає Діденко.

Таким ухилянтам загрожує від трьох до пʼяти років ув’язнення. 

Варто наголосити, що кримінальну відповідальність передбачено саме за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації. Тобто якщо не вдасться довести, що чоловік ухилявся від мобілізації, втікши за кордон, йому загрожує лише штраф (тобто адміністративна відповідальність).

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Іншими словами, до кримінальної відповідальності можуть притягнути лише тих чоловіків, котрі отримали повістку та втекли за кордон.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-04-03 17:46:36