Чому Україні потрібен прорив у війні ще цього літа та до чого тут вибори в США
У середині березня в небі над Чорним морем російський винищувач Су-27 врізався в американський дрон. Пізніше стало відомо, що міністр оборони РФ Шойгу представив льотчика “сушки” до нагороди. Але, як влучно зауважив представник Білого дому Джон Кірбі, льотчик, який наразив себе на такий ризик, аж ніяк не герой, а “у кращому разі – ідіот”.
Повітряна “битва” над Кримом – безглузда бравада росіян
Напевно, кожен спостерігав за такою сценою. Маленький, нервовий і слабкий песик гавкає і намагається звернути на себе увагу. Але водночас дуже боїться. І другий пес, великий і сильний, який з подивом дивиться на потуги “агресора”. Росіянин на винищувачі вирішив погратися, потім розлив на дрона пальне. І догрався. Це, звичайно, непрофесійність пілота, і недарма Росія спершу не хотіла визнавати свою причетність.
Американський комік Джон Олівер має чудовий стендап: “Який стосунок мають росіяни до правди? Такий самий, як мавпа до Верховного суду: вона не знає, що це таке”.
Іноді люди не можуть відрізняти правду від брехні. У Росії правди немає зовсім. Вранці влада зрікається своєї участі у інциденті над Чорним морем, увечері трубить, що це був подвиг російської зброї. А громадяни РФ вірять абсолютно всьому, що їм розповідають по ТБ.
Чому реакція США виявилася порівняно м’якою?
Попри анекдотичність історії з винищувачем та дроном, ми маємо справу з дуже небезпечним прецедентом. По суті, це перше відкрите військове зіткнення Росії та США із початку повномасштабного вторгнення. Якою була реакція американських лідерів? Ми побачили, що вони не нагнітали, а навпаки, всіляко гасили цю новину.
По-перше, зіткнення було явно ненавмисним. Це не привід атакувати, розсудили у Білому домі. Але є й по-друге. Що буде, якщо Росія зможе використовувати або сам дрон (як технологію), або розвіддані з нього? Я дуже сподіваюся, що реакція нашої адміністрації буде симетричною. Зухвалі витівки необхідно припиняти.
Американці втрачають інтерес до війни в Україні
Але треба розуміти, що підтримка України в американському істеблішменті ніколи не була стовідсотковою. Нещодавно Дональд Трамп заявив, що коли стане президентом, то закінчить війну, зробивши лише один дзвінок Путіну. Це, безумовно, нісенітниця. Але в неї, на жаль, вірить частина американців.
Здається, що війна перетворюється на неактивну фазу. Американці слухають розмови про Бахмут і сумніваються, що Україна зможе зберегти ініціативу на полі бою. Це змушує втрачати надію.
До того ж, американці дедалі більше занепокоєні ситуацією всередині країни. Ціни зростають. Економічний стан сімей погіршується. Банкрутство регіональних банків загрожує кризою всій фінансовій системі США. Звичайній людині дедалі складніше зрозуміти – чому, коли її життя різко змінюється на гірше, пріоритетом Америки залишається суверенітет та перемога України?
На цих настроях добре грає той самий губернатор Флориди Рон Десантіс – можливий головний конкурент Трампа на виборах 2024 року. Він заявив, що до життєво важливих національних інтересів США входить безпека американських кордонів, енергетична безпека та стримування Китаю. Але аж ніяк не “територіальна суперечка” (!) між Росією та Україною.
Як у цій ситуації мають діяти українці?
Згідно з нещодавніми опитуваннями, близько 68% американців вірять, що США мають продовжувати підтримку України. Це все ще великий відсоток, і я хочу вірити, що жодні внутрішні проблеми не відвернуть Америку від російської війни в Україні.
Але розслаблятися не можна в жодному разі. Деякі експерти вважають, що Десантіс має всі шанси схилити на свій бік частину виборців Трампа. Зокрема, за допомогою антиукраїнської риторики.
Чи виграє Десантіс президентські вибори? Прогнозувати результати майбутньої виборчої кампанії сьогодні вкрай складно. Але ймовірність перемоги Десантіса не дорівнює нулю. Негативний для України сценарій у жодному разі не можна скидати з рахунків.
Тому в інтересах Байдена наростити військову підтримку українців якнайшвидше. Влітку ЗСУ мають взяти ініціативу у свої руки і максимально просунутися на полі бою. Якщо Україна не виграє цього року, наступного, 2024-го, перемогти буде набагато складніше.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Автор: Уріель Епштейн, виконавчий директор американської некомерційної організації Renew Democracy Initiative, яка просуває та захищає ліберальну демократію
Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-03-28 14:15:28