Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Чи можуть заповнювати повістку перед врученням – відповідь експерта

Загальну мобілізацію та воєнний стан в Україні продовжено до 25 травня 2023 року. Відповідно, особи, які не мають проблем зі здоровʼям чи відстрочки від мобілізації, продовжують отримувати повістки на військову службу.

Водночас в Україні діють певні правила вручення повісток, яких мають дотримуватися посадові особи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (вони ж готують та вручають документ).

Факти ICTV дізнавалися, чи можуть працівники ТЦК та СП дозаповнювати повістку перед безпосереднім врученням та чи законні такі дії.

Зараз дивляться

Заповнення повістки “на колінках”: чи законно це

Адвокатка та юристка Ario Law Firm Надія Грищенко зазначає, що, отримавши повістку, будь-який громадянин зобовʼязаний зʼявитися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).

Це усім відомо та зрозуміло, але адвокат додає, що цей обов’язок не виникне, якщо повістка оформлена неналежним чином.

Варто розуміти, що повістка є виключно письмовим документом, який виписується на ім’я конкретної особи. Крім того, документ обов’язково має містити:

  • номер повістки;
  • найменування посади керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки, його підпис, ініціали та мокру печатку;
  • дату вручення;
  • адресу військкомату;
  • час, в який потрібно прибути.

Адвокат також зазначає, що повістка має готуватися завчасно, а не виписуватися при вас на колінах.

Тобто якщо вас зупинять працівники територіального центру комплектування та почнуть при вас заповнювати повістку (вписувати ваше імʼя та особисті дані), ви маєте право не підписувати такий документ! Адже він вважатиметься незаконно оформленим!

Також трапляються випадки, коли особу викликають до військкомату телефоном.

– Виклик до військкомату у форматі повідомлення на месенджери (Viber, Telegram тощо) або смс, або дзвінком на телефон – законодавством не передбачені та не можуть мати жодних юридичних наслідків, у тому числі відповідальності, – запевняє Грищенко.

Але виписувати повістки при вас або дозаповнювати частково заповнений бланк повістки працівники центрів комплектування фактично не мають права.

Оскільки в Україні є затверджена форма повістки, яка передбачає, що її повинен виписати виключно керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

– Якщо повістка оформлюється неналежним чином, то особа має право не підписувати розписку про її отримання. Але, наголошую, це можливо лише з об’єктивних причин, – зазначає адвокат.

Що робити, якщо повістку виписували при вас?

Якщо вам вручають повістку в громадському місці та вписують дані в порожній бланк із підписом керівника центру комплектування, ви маєте повне право відмовитися від отримання такого документа!

– Отже, якщо ви відмовились підписувати розписку про отримання повістки, то співробітник територіального центру комплектування та соціальної підтримки має скласти акт про відмову від отримання повістки. Бажано та коректно, щоб це робилось у присутності свідків.

Цей акт передається на розгляд керівникам ТЦК та СП, які в результаті можуть стягнути штраф за порушення правил військового обліку. Штраф можна оскаржити в суді. В такому разі ТЦК та СП має довести, що ви порушили правила військового обліку, – каже Грищенко.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Також ви можете відмовитись від отримання документа, якщо:

  • повістку дозаповнювали при вас;
  • в документі зазначено некоректні дані отримувача;
  • повістку вручає не уповноважена особа (наприклад, працівник комунальних служб);
  • немає печатки військкомату та/або підпису уповноваженого на підписання тощо.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-03-21 15:06:05