Будівельні матеріали м.Ніжин Будівельні матеріали м.Ніжин
Новини Чернігова

6 років після нападу: чернігівський журналіст дійшов до Європейського суду з прав людини

6 років після нападу: чернігівський журналіст дійшов до Європейського суду з прав людини

Відомий чернігівський журналіст Владислав Савенок звернувся із позовом до Європейського суду з прав людини.

За інформацією регіонального представника Інституту масової інформації (ІМІ) в Чернігівській області Павла Пущенка, приводом стала відсутність належного розслідування справи про перешкоджання журналістській діяльності та завдання тілесних ушкоджень. Ідеться про напад на медійника під час агітаційного  заходу нинішнього міського голови Владислава Атрошенка, який трапився 7 листопада 2015 року.

Позов датований  25 червня. До  Європейського суду надійшов 1 липня.

У своєму зверненні  до нього Владислав Савенок пояснив: упродовж 6 останніх років використав всі ефективні правові засоби захисту в Україні для встановлення справедливості.

Восени 2015 року йому, як кореспонденту видань «Українські новини» та «Svoboda.FM», голові місцевої організації Незалежної медіапрофспілки фізично перешкоджали вести професійну діяльність охоронці народного депутата Владислава Атрошенка, який балотувався на посаду міського голови Чернігова. Журналіст під час виборчої кампанії вільно зайшов на реєстрацію учасників заходу у фойє обласного філармонійного центру і спробував зробити фото. Однак охоронці виштовхнули його до коридору, повалили на підлогу, забрали фотокамеру та винесли з приміщення. Крізь прочинені двері віддали фотоапарат та загублені окуляри. Пізніше експертиза підтвердила в журналіста наявність травм після інциденту.

Владислав Савенок наголошує: тоді діяв як журналіст і намагався дізнатися інформацію щодо можливого підкупу виборців одним з кандидатів в мери міста, тобто збирав інформацію, що мала важливе суспільне значення. Правоохоронні органи мали провести ефективне розслідування цієї ситуації.

Досудове розслідування тривало 5 років. Зрештою, його припинили у зв'язку із закінченням строків притягнення винних осіб до відповідальності. За цей час справу закривали кілька разів, але потім поновлювали за зверненням потерпілого. Врешті,  слідство так і не змогло  встановити тих, хто повалив, відібрав фотоапарат і виштовхнув з агітаційного заходу  журналіста. При цьому усіх свідків поліція так і не допитала. 

Останнє кримінальне провадження закрили 28 грудня 2020 року. Владислав  Савенок подав скаргу. Проте Чернігівський апеляційний суд відмовився її задовольнити. Саме це рішення є остаточним. 

Деякі подробиці додали в Головному управлінні Національної поліції в Чернігівській області.

Як твердять правоохоронці, вони провели необхідні слідчі експерименти, допити, впізнання у кримінальному провадженні. Деяких осіб до слідчого поліції викликали повторно.

Результат невтішний: не вдалося встановити особу, яка спричинила тілесні ушкодження. Сам потерпілий на конкретну особу не вказує.

«Прокурор вносив клопотання до суду про закриття кримінального провадження на підставі п.3-1 ч.1 ст. 284 КПК України, коли не встановлено особу, яка вчинила кримінальне правопорушення, і закінчилися строки давності притягнення до відповідальності. Ухвалу про закриття кримінального провадження виніс суд”, – пояснили поліцейські.

Водночас сам потерпілий сподівається на справедливість в Європейському суді. На думку журналіста, слідчі  доклали усіх зусиль, аби  не розслідувати справу.

«Я би хотів,  щоб  Європейський суд з прав людини поставив  у цій справі крапку і всі  прізвища тих  поліцейський і прокурорів, які  діяли не по закону, затягуючи справу, мали санкції і обтяжуючу обставину, яка б не дозволила їм просуватися по службовій  драбині. Рано чи пізно Україна має  стати справжньою Європейською державою, яка поважає права людини, свободу слово і право на неупереджене слідство», – впевнений Владислав Савенок.

Нагадаємо: начальник охорони міського голови Чернігова Владислава Атрошенка Віталій Хрустицький керував охороною під час інциденту з журналістом. Наступного року він очолив міське комунальне підприємство «Муніципальна варта», а у 2020-му став депутатом міської ради від партії мера «Рідний дім».

Джерело ВИСОКИЙ ВАЛ
02.09.2021

Залишити відповідь