Місто і регіон

Замість допомоги по безробіттю українцям даватимуть гроші на бізнес | Ніжин

Держслужба зайнятості обіцяє до 64 тис. Грн. на розвиток своєї справи, але багато не відбулися підприємці просто проїдають ці гроші.
Чиновники хочуть намацати в українців підприємницьку жилку. Державна служба зайнятості розпочала створювати центри розвитку підприємництва, в тому числі і для наших трудових мігрантів. Вони вже функціонують в Києво-Святошинському районі столиці і в Харкові. На підході – центри в Кропивницького і Запоріжжя. Їх завдання – підготувати безробітного у майбутньої бізнес-кар’єрі.

Для держави розвиток підприємництва вигідно, адже так воно може зняти з себе турботу про працевлаштування громадян, для яких немає відповідних вакансій. Плюс – податки, які колись заплатить майбутній бізнесмен.
«Зараз тільки 7% українців хочуть почати свою справу. Для порівняння: в США таких більше 80%. Наше завдання – створити можливості. Світові тенденції такі, що в найближче десятиліття більша частина працівників будуть зайняті у власному бізнесі », – пояснив UBR.ua заступник голови Державної служби зайнятості Сергій Кравченко.

Як виковують підприємців

Стати бізнесменами пропонують, перш за все, тим, для кого немає вільних вакансій або у кого тестування виявило схильність до підприємництва. Їм рекомендують пройти навчання на курсах «Основи підприємницької діяльності». Там обіцяють дати знання з основ обліку та оподаткування, економіки, маркетингу та бізнес-планування.

Тут же беруться визначити перспективний вид діяльності і написати бізнес-план.

Через скасування печаток українців почнуть обманювати з покупками
«Багато хто хоче займатися торгівлею, але це вчорашній день. Ми радимо відкривати бізнес з надання послуг і займатися виробництвом або інноваційними стартапами. Також затребувані проекти з переробки пластикових пляшок і алюмінієвих банок. Відповідні верстати можна поставити навіть в гаражі », – розповів Сергій Кравченко.

За його словами, доводиться майже завжди допомагати писати бізнес-план. Адже більшість людей не мають ні найменшого уявлення як це робити, скажімо, плануючи відкривати кафе, включають в план витрати на закупівлю і приготування продуктів, але забувають, що є витрати на прибирання приміщення або доставку.

Потім бізнес-план захищається перед комісією з питань одноразової виплати допомоги по безробіттю. У неї тепер включають представників місцевого бізнесу та органів самоврядування.

Якщо план схвалений, то безробітні реєструються як підприємці і відкривають рахунок у банку, куди і перераховуються кошти на відкриття своєї справи.

Вранці гроші, ввечері – бізнес

За даними Держслужби зайнятості, середній розмір допомоги від держави на відкриття своєї справи становить зараз близько 20 тис. Грн. Максимальна сума – 64 тис. Грн, а мінімальна – 5,4 тис. Грн. (Для тих, хто взагалі не платив ЄСВ).
Але, не чекаючи змін законодавства, чиновники намагаються збільшити розміри допомоги підприємцям-початківцям за рахунок місцевих бюджетів і міжнародних організацій.

Якщо бізнес-ідея цікава, то місцева влада, крім допомоги від ДСЗ, можуть виділити додаткову фінансову підтримку або, скажімо, допоможуть недорогим приміщенням.

«Зараз хочемо пояснити главам сільрад і міст вигоди економічної кластеризації регіону. Простіше кажучи, коли ми «розкладемо» країну на кластери, буде видно, які бізнеси краще розвивати в тому чи іншому районі », – кажуть у службі зайнятості.

Якщо ідея перспективна, то на неї можна зібрати гроші і за методом краудфандінга. Спеціальна інтернет-платформа створюється за допомогою програми ООН. На ній майбутні підприємці під свої бізнес-плани можуть отримати гроші від людей і компаній з різних країн.
За даними ДСЗ, у 2016 році свою справу відкрили близько 3,8 тис. Чоловік. За два місяці 2017 го таких набралося ще 102. Скільки з них залишилося на плаву, в службі зайнятості не говорять.

«В Україні, як і в усьому світі, за статистикою, закривається приблизно 80% всіх нових бізнесів. У нас, звичайно, є свої особливі умови ведення бізнесу, але виною всьому відсутність у людей здатності розвивати свою справу. Як показує практика, схильних до підприємництва громадян не більше 5% від усього працездатного населення », – розповів UBR.ua глава Асоціації власників малого та середнього бізнесу м.Києва Руслан Соболь.
За його словами, сьогодні найчастіше відкриваються бізнеси в сфері послуг (від консалтингу до надання побутових послуг), сільського господарства та ІТ. Більшість підприємців реєструється як ФОП. І тільки якщо потрібно залучення інвестицій відкривають ТОВ або торговий дім.

«Добре йдуть послуги. Ми безкоштовно вивчили жінку на перукаря і купили їй інструменти, щоб вона могла орендувати крісло в діючій перукарні », – підтверджує Сергій Кравченко.
Але і в сфері послуг часом потрібні чималі інвестиції. Наприклад, один з підприємців витратив 40 тис. Грн. на покупку б / у підйомника, щоб облаштувати СТО в своєму гаражі.

«Ще один показовий випадок – дівчина з дипломом юриста після безуспішних пошуків роботи почала пекти торти. Ми організували їй нічну оренду кухні в кафе, яке бере у неї частину продукції », – кажуть у Держслужбі зайнятості.

До кінця року чиновники хочуть створити єдиний портал, на якому зібрати інформацію про всі бізнес-проектах і потім аналізувати, яка ідея «вистрілить» краще. Для навчання майбутніх підприємців наймуть менторів, щоб вони допомагали відкрити той чи інший бізнес.

Крім того, Держслужба зайнятості обіцяє пільгові кредити.

«Ми хочемо домовитися з Приватбанком і Ощадбанком, про безкоштовне обслуговування таких підприємців в перші півроку роботи. Але поки цей процес важко йде », – говорить Сергій Кравченко.
Механізми контролю за витрачанням грошей поки тільки розробляється. Як стверджують в ДСЗ, ще на етапі узгодження бізнес-плану намагаються відсіяти тих, хто хоче тільки отримати кошти, але не займатися бізнесом. Для цього є фахівці з профорієнтації та психологи. Але скільком претендентам вдається обдурити чуття чиновників і витратити отримані гроші на свій розсуд, а потім знову йти на біржу і претендувати на допомогу – історія замовчує.

Проблем вистачає

Як зазначає член координаційної ради Асоціації МСБ України Едуард Курганський допомогу в організації бізнесу і навчання важливі. Але головне – це
доступ до кредитів.

«Лекції про те, як вести бізнес – дуже правильна ініціатива. Але питання отримання грошей на розвиток стоїть дуже гостро. Держава не повинна просто роздавати кошти, воно може тільки полегшити доступ до них, компенсуючи відсотки. Треба мінімізувати корупцію в цьому питанні, зробивши процес виділення грошей зрозумілим і прозорим. Ось яка стратегія потрібна », – говорить експерт.
Поки держава готова допомагати з оплатою відсотків тільки аграріям. Та й то, як зазначають представники малого бізнесу, на практиці багато хто взагалі не зможуть взяти участь в держпрограмі на 300 млн грн, так як не мають адекватних застав, належного рівня фінансової звітності і т.д. Тому зниження процентних ставок не зробить істотного впливу на доступ до кредитів.

Крім того, як повідомив UBR.ua керівник секретаріату Ради підприємців при КМУ Андрій Забловський, в квітні уряд планує затвердити Стратегію розвитку малого і середнього підприємництва в Україні на період до 2020 року.

«Зараз МЕРТ закінчує обробку пропозицій громадськості, в тому числі бізнесу, і після узгодження з Мін’юстом і Мінфіном вона буде винесена на Кабмін», – повідомив Андрій Забловський.

Однак версія, оприлюднена на сайті МЕРТ в лютому, була сильно розкритикована бізнесом. Зокрема, як зазначає старший науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень Дмитро Ляпін, цей проект побічно передбачав скасування спрощеної системи оподаткування. Зокрема, в поданій до стратегії аналітиці вказувалося, що багато бізнесів створені для виживання, а не сьогодення підприємництва. Інша ж частина використовується для мінімізації податків великим бізнесом. Крім того, за словами експерта, в документі жодного разу не згадується слово дерегуляція.
«Це черговий варіант стратегії, який був розкритикований і рекомендований до переробки. Яким буде оновлений варіант – подивимося. Але 14 квітня біля Кабміну закінчується імунітет і його можуть розпустити, а тому не факт, що навіть прийнята стратегія буде здійснюватися нинішнім складом уряду », – розповів член Всеукраїнського об’єднання підприємців малого та середнього бізнесу« Фортеця »Олександр Плива.

Джерело

Схожі статті

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Close

Adblock виявлено

Будь ласка, розгляньте підтримку нас, вимкнувши блокування реклами, адже за рахунок реклами ми підтримуємо наш сайт. Дякуємо!