Місто і регіон

Захищаючи право дитини бути здоровим | Ніжин

За думкою міжнародних експертів Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я для зниження інфекційної захворюваності в усьому світі необхідно, як мінімум, два фактори: забезпечення населення планети якісною питною водою і вакцинація . Вакцинація призначена захистити людство від самих інфекцій , які є на Земній кулі.

Відомо , що від інфекційних захворювань за всю історію людства загинуло значно більше людей, ніж у всіх війнах , разом взятих . На сьогоднішній день в Україні з допомогою вакцин ми можемо попередити 10 захворювань , у США щеплення проводиться проти 16 інфекцій , у Австрії – проти 17 інфекцій . Щорічно з допомогою вакцинації рятується більше З мільйонів дітей . Це стало можливим завдяки тому , що в кожній країні існує національний календар профілактичних щеплень. Він враховує багато факторів , які впливають на схему проведення вакцинації тільки в тій країні, де він запропонований : рівень захворюваності інфекцією , тяжкість перебігу , зараженість . В календарі профілактичних щеплень враховуються також вікові особливості формування імунітету у дітей, вплив материнських антитіл ,побічні реакції, ускладнення. Наявність єдиних стандартів імунізації дозволяє забезпечити практично відсутність серед населення керованих інфекцій. Тільки такий підхід дозволив перемогти такі небезпечні захворювання минулого , як натуральна віспа, бубонна чума . В Європі ліквідований поліомієліт. Чому так важливо , щоб обхват дитячого населення вакцинацією був максимальним ? Тому , що тільки в цьому випадку ми можемо говорити про колективний імунітет.

Відомо , що якщо 95 % населення вакциновано , то ті люди , які з деяких причин не змогли прищепитись або щеплені частково , також надійно захищені від захворювання. З другого боку , якщо обхват вакцинацією недостатній , то ризик захворіти з’являється також у щеплених дітей . Якщо число відмов від щеплень батьків із року в рік буде збільшуватись , то дуже велика імовірність того , що епідемії , майже ліквідованих в розвинутих країнах захворювань , знову повернуться. В Україні програма імунізації населення являється державною і обов’язковою для всіх.

Як відомо , туберкульоз до цього часу займає одне із провідних місць в світі по показникам захворюваності і смертності. Збудником туберкульозу інфіковано не менше  2/3 населення планети. І факт інфікування може бути установлений тільки при допомозі туберкулінових проб, тобто реакції Манту. Кожен рік близько 8 мільйонів людей хворіє активним туберкульозом , близько 3 мільйонів із них гине . Відомо, що епідемічна ситуація в Україні по туберкульозу вкрай незадовільна .

Вважається , що вірусом гепатиту В інфіковано близько 2 міліардів чоловік , а помирає щорічно 2 мільйона чоловік. Не менш важливий той факт, що в подальшому захворювання супроводжується загрозою розвитку раку і цирозу печінки , особливо у тих людей , які були інфіковані у ранньому дитинстві.

При зараженні гепатитом В дитини першого року життя , він з 90 % вірогідністю стає його хронічним носієм. Впевнені батьки дитини , що всі родичі і знайомі із оточення дитини не є носіями вірусу гепатиту В ? Хто може дати гарантію , що цій дитині до року не знадобиться переливання крові і чи не матиме місце хірургічне втручання ? І тому щеплення проти гепатиту В повинні проводити в перші місяці життя і тільки тоді можемо бути впевнені, що дитина захищена від нього. Збудник гемофільної  інфекції визиває менінгіт, сепсис , запалення суглобів . Нів – інфекція відноситься до 5 основних причин смерті дітей від 1 місяця до 5 років. І тому саме діти перших 5 років життя потребують надійного захисту від гемофільної інфекції.

Важливо уяснити , що припинення вакцинації або зменшення об’єму імунізації веде за собою ріст захворюваності, яка контролюється з допомогою імунізації.

Яскравий приклад тому ситуація , що склалася в 90 -х роках у Європі, коли  на  фоні   відмов  від  вакцинації  спостерігався  значний підйом захворюваності кашлюку серед дітей першого року життя. В цьому віці кашлюк протікає дуже тяжко, з високою частотою смертельних випадків.

Епідемія дифтерії в 90 -х роках також виникла в результаті масових відмов від вакцинації , коли число випадків перевищило 80000. Найбільшу загрозу для здоров’я і життя людини представляє дифтерійний токсин , який на протязі 2-3 діб призводить до смерті. Зараження дифтерійною бактерією відбувається повітряно-крапельним шляхом при прямому контакті з хворим або носієм. Дифтерія дуже небезпечна своїми ускладненнями , адже по статистиці у 25 % дітей , які перенесли дифтерію , розвивається міокардит, у 75 % – на все життя залишаються розлади нервової системи (паралічі, неврити).

Поліомієліт – спричинений вірусом поліо, який вражає нервову систему та може призвести до паралічу, або навіть смерті. Вірус поліо є дуже заразним, передається через брудні руки і контакт із випорожненнями. Ліків проти поліомієліту НЕ ІСНУЄ. Імунізація – єдиний ефективний спосіб захистити Вашу дитину.

Кір залишається однією найбільш важливих причин дитячої смертності в усьому світі. У 2003 році у Європейському регіоні вона забрала 4850 молодих життів . Збудник краснухи стоїть на першому місці серед причин тяжких вроджених вад розвитку серцево-судинної системи , нервової системи, органів зору. Інформованість населення з питань вакцинації росте дуже швидко. Так , в Україні деякий час були відсутні вакцини і діти не щепилися , що стало загрозою виникнення спалахів , а можливо і епідемій небезпечних інфекцій . На даний час у дитячій поліклініці наявні вакцини проти всіх керованих інфекцій , які мають сертифікати якості. Протипоказів до проведення профілактичних щеплень згідно наказу МОЗ України № 551 від 13.10.2014 р. « Про удосконалення проведення профілактичних щеплень в Україні » на даний час майже немає  . Але дуже багато батьків чомусь безпідставно відмовляються від щеплень своїм дітям . В той час , як у розвинутих країнах відсутність щеплень у дитини є поганою  турботою  батьків  про  його  здоров’я, в українських сім’ях відсутність щеплень у дітей є уже нормою. Але жертвою батьківської недовіри і безвідповідальності стає дитина . Сумним результатом відмови батьків від щеплень в Україні став ріст захворюваності серед дітей дифтерією,кашлюком , кором , краснухою і іншими тяжкими інфекціями , ріст випадків тяжких ускладнень і інвалідизації, а інколи випадки цих захворювань закінчуються смертю дітей. Тому давайте пам’ятати , що право бути захищеним від хвороб є законним правом кожної дитини.

   Лікар педіатр   О.М. Цибульська

Джерело

Схожі статті

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Close