Місто і регіон

Українців масово обманюють з їжею, ліками та побутовою хімією | Ніжин

Відсутність реального держконтролю дозволяє виробникам заробляти на відвертому неліквід.
Днями у Верховній Раді мав повторно розглядатися законопроект про держконтроль якості і безпеки харчових продуктів, кормів і тварин (№0906). Як відзначають його автори, документ покликаний гармонізувати українське законодавство з європейськими нормами.

Але українські захисники прав споживачів кажуть, що наше законодавство багато в чому і так відповідає кращим європейським практикам, але от біда – його ніхто не виконує. І навіть в суді далеко не завжди вдається домогтися покарання недобросовісних виробників.

Як українців обманюють з товарами і дорогий комуналкою

«На жаль, наша організація була змушена відмовитися від співпраці з держорганами, так як це не дає ніякого ефекту. Ні Госпродпотребслужба, ні МВС або СБУ не можуть припинити порушення, не кажучи вже про те, щоб зупинити небезпечне виробництво. Тепер ми через ЗМІ активно поширюємо інформацію про всіх наших перевірках і результати тестів », – розповів UBR.ua заступник голови правління ВГО« Союз споживачів України »Олег Цільвік.

Як чи не єдиного дієвого інструменту боротьби з виробниками неякісної продукції експерти називають оприлюднення інформації про ті чи інші товари.

Втім, виробники неякісної продукції активно судяться з тими, хто «ганьбить» їх репутацію. Це істотно дешевше, ніж витрачатися на випуск хороших товарів.

Тюленяче масло і таблетки «від усього»

«На першому місці за кількістю підробок і порушень норм – молочна продукція: вершкове масло, плавлені сири, згущене молоко, сметана, кефір і навіть дитяче харчування. Потім йдуть соки, кондитерські вироби, крупи, вино і коньяк », – повідомила почесний президент громадської організації« Всеукраїнська асоціація захисту прав споживачів «Споживча довіра» Ірина Кравченко.

Ломбарди змусять працювати чесно

За її словами, з 40-50 зразків вершкового масла, відібраного на експертизу, приблизно 70% виявляється фальсифікатом.

«Є випадки, коли молочний жир повністю замінюють рослинними або тваринними жирами, походження яких навіть не можна визначити. Ми не знаємо від яких тварин, коли і як був узятий цей жир – тюленячий він, оленячий або ще чийсь – невідомо », – говорить Кравченко.

У крупах нерідко можна знайти різні домішки або заражене шкідниками зерно. Порушення зафіксовані і в відношенні борошна, нерафінованої олії та інших бакалійних товарів.

Як зазначив Олег Цільвік, безкарність виробників призводить до того, що продукти не просто стають гірше, часто вони представляють реальну загрозу для здоров’я людей.

За що найсильніше переплатять українці в 2017 році
«До нас везуть прострочені імпортні продукти, щоб, перебивши маркування, продати в Україні задешево. Це, в свою чергу, породило нову хвилю виробництва і продажу підробок іноземних брендів, які тут видають за контрабанду. Це стосується ліків, побутової хімії, пральних порошків і т.п. Підробку видає, наприклад, однаковий штрих-код на упаковках різних виробників з різних країн », – пояснив UBR.ua Цільвік.

Також буває, що інструкції на один і той же ліки в Україні та за кордоном сильно відрізняються по широті спектру дії, побічних ефектів та ін. Або просто продають копійчане засіб, наприклад, глюконат кальцію, під виглядом дорогих таблеток.

Експерти відзначають, що головним критерієм для споживача зараз є ціна, а тому на ринку навіть легально ввезені імпортні товари відрізняються від європейських аналогів. Наприклад, в складі українських кетчупів кількість томатів рідко перевищує 17-20%, а в країнах ЄС цей показник приблизно в чотири рази вище.

«Це нормальна ситуація для Європи: товар на ринку Польщі, де середня зарплата становить 500-600 євро, варто, умовно 1 євро, а в Швейцарії із середнім доходом громадян в 4-5 тис. Євро, такий же продається за 7-10 євро . Тому що це товари різної якості », – пояснив гендиректор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.

Нові способи: як гроші будуть потрапляти з РФ в Україну

За його словами, європейський виробник, дотримуючись норм безпеки продукту, може скоротити обсяг дорогих інгредієнтів або спростити технологію виробництва для зниження ціни на конкретному ринку з низькою купівельною спроможністю.

«Мало того, нещодавно я зіткнувся тим, що в Києві стало важко знайти яловичину прийнятної якості. Довелося обійти кілька магазинів, тому що не скрізь вона була. М’ясо по ціні більше 100 грн / кг користується слабким попитом і зникає з продажу », – розповів Олексій Дорошенко.

 

Так відбувається і з іншими дорогими інгредієнтами при виробництві продуктів харчування. Оскільки вітчизняні органи держконтролю, перебуваючи в стані перманентного реформування, не мають достатнього штату персоналу, інструментарію і грошей для проведення експертиз, бізнес все менше боїться можливого покарання за порушення технологій виробництва. Різні мораторій на перевірки лише погіршують ситуацію.

Непідсудна їжа

Експерти констатують, що в Україні не існує окремого органу виконавчої влади, який би захищав права споживачів. Ще в 2015 році Кабмін планував привести захист прав споживачів до норм ЄС, включаючи боротьбу з дискримінаційною ціновою політикою, забезпечення доступу до повної інформації про товар, а також припинення спроб обману споживача.

Чому іноземці розривають кореспондентські відносини з українськими банками
Як зазначає Олег Цільвік, в рамках Угоди про асоціацію з ЄС, Україна взяла на себе зобов’язання це зробити до кінця 2017 року.

Однак нездатність споживачів відстоювати свої права призвела до того, що по окремих сегментах ринку рівень фальсифікації перевалює за 80%.

«Закон про держконтроль і нагляд говорить, що скаржитися до контролюючих органів може виключно фізособа. Громадська організація може написати скаргу і докласти всіх результати експертиз та протоколи випробувань, проте держоргани ніяк на це реагувати не будуть », – нарікають в« Союзі споживачів України ».

Крім того, за словами експертів, чинний закон про захист прав споживачів фактично не поширюється на продукти харчування.

Що в Україні буде з цінами на комуналку після 1 квітня
«Із закону зникло слово якість. Його замінили терміном безпеку. Але і виконання стандартів у нас тепер теж справа добровільна. Тому багато залишається виключно на совісті самого виробника продуктів харчування », – зауважила Ірина Кравченко.

Хтось створює свої ТУ або зовсім ігнорує стандарти, хтось пише на упаковці, що товар зроблений за стандартом, а аналізи показують протилежне.

«З 2007 року закон змінили і тепер аналізи проб держава зобов’язана проводити за свій рахунок, а не за кошти виробника. Начебто прогресивна норма, але вона не виконується через регулярного недофінансування або виділення грошей в кінці року. За два місяці контролери фізично не встигають освоїти ці кошти », – пояснюють в асоціації захисту прав споживачів« Споживча довіра ».

Сьогодні вартість аналізу коливається в межах 600-1400 грн, в залежності від досліджуваних параметрів. Платити такі гроші зі свого кишені людина не буде, йому простіше просто викинути пачку масла, в якості якого він засумнівався.

Укргазбанк заявив про припинення доларових платежів через проблеми з корсчетом
Дані ж аналізів, за які платять споживчі асоціації, легко оскаржуються в українських судах.

«Оспорюється не саме акт лабораторії, акредитованої за міжнародними стандартами, а процедура відбору проб. Наприклад, у нас виробники оскаржували результати тестів тому, що проби відбиралися не в присутності представника компанії-виробника », – каже Ірина Кравченко.

Або докладають дослідження інших лабораторій, де досліджувалася та сама продукція, але з іншої партії. Але суди за формальними ознаками визнають наші результати тестів неправомірними.

«Коли виробники подають до суду на громадські організації, то нам навіть не дають висловитися, а справи, які повинні розподіляються електронною системою за дивним збігом обставин потрапляють до одних і тих же суддям», – додав Олексій Дорошенко.

Коли в Україні впадуть ціни на цукор

Судитися споживачам за свій рахунок дуже дорого. За словами Олега Цільвік, тільки судовий збір потягне мінімум на 600 грн і ще стільки ж – складання позову і підготовка документів. Треба також оплачувати роботу юриста на кожному засіданні і ці суми не можна передбачити заздалегідь. Плюс – оплата експертиз.

Джерело: ubr.ua

Джерело

Схожі статті

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Close

Adblock виявлено

Будь ласка, розгляньте підтримку нас, вимкнувши блокування реклами, адже за рахунок реклами ми підтримуємо наш сайт. Дякуємо!