Місто і регіон

Українці з червня будуть погашати кредити по-новому: всі нововведення в законі | Ніжин

Раніше боржники в першу чергу погашали штрафні санкції і відсотки, в результаті чого “тіло кредиту” практично не змінювалося.
В Україні вже в цьому місяці запрацює новий закон “Про споживче кредитування”. У рекламі заборонять вказувати неправдиву інформацію про нульові процентні ставки, крім того, фінансові установи зобов’яжуть перевіряти платоспроможність своїх клієнтів. Це означає, що отримати кредит без довідки про доходи буде складніше. Сайт “Сегодня” з’ясував, що і як зміниться після прийняття нового закону про споживче кредитування в силу.

Нові правила для банків і посередників

Українці часто дізнаються про реальні кредитні ставки тільки після підписання договору. Виявляється, що крім “тіла кредиту” і відсотків доводиться оплачувати комісії, штрафи та послуги, про які ні в рекламі, ні в відділенні фінустанови не йшлося, йдеться в пояснювальній записці до закону №2455. Автори документа з’ясували: іноді реальна ставка по кредиту досягає 135% річних, в той час як середня по країні – коливається в межах від 22 до 38%.

Новий закон “Про споживчих кредитах” зобов’язує банки та інші фінансові установи вказувати всі витрати і ставки. На даний момент, як заявила під час круглого столу про споживче кредитування заступник голови НБУ Катерина Рожкова, центробанк готує зміни до закону. Зараз документ зобов’язує інформувати позичальника про вартість кредиту, проте інформація про вартість послуг посередників вказувати не обов’язково. Після змін, українець, який бере кредит, отримає інформацію про розмір всіх платежів. Нацбанк вже розробив методику розрахунку загальної вартості кредиту для позичальника-фізичної особи, відповідно до положень Закону України “Про споживче кредитування”.
Якщо кредит дається на суму більше, ніж 3200 гривень на термін як мінімум один місяць, в рекламі банки повинні вказувати всю інформацію і реальні процентні ставки. “У розрахунок ефективної ставки будуть включатися всі відсотки по кредиту і платежі за інші послуги кредитодавця, пов’язані з кредитом. Ця вимога буде застосовуватися лише в тому випадку, якщо рекламні матеріали містять будь-які дані (цифри) про витрати споживача”, – йдеться в документі.

Як пояснив координатор програм Відділу економічного зростання, USAID Джейкоб Моррін, реклама про кредити під “0%” без перевірки платоспроможності в Україні буде заборонена. З 20 червня закон вступає в силу – кредитний ринок буде працювати за новими правилами.

Що повинні вказувати в рекламі:

Процентну ставку по кредитах і її тип (фіксована чи ні)
Ефективну річну процентну ставку
Максимальний термін, на який видається кредит
Що не можна вказувати в рекламі
Кредит надається під процентну ставку 0%
Для отримання кредиту не потрібні документи, які підтверджують платоспроможність позичальника
“Зазначена вище інформація повинна бути зрозумілою і точною. Якщо зазначена вище інформація викладається в письмовому вигляді, вона повинна бути однакового шрифту і відображатися в основному тексті реклами”, – йдеться в документі.

Законодавець зобов’язує банк або інша фінансова установа оцінювати кредитоспроможність позичальника. Для цього українцям доведеться надавати відповідні документи, наприклад, довідку про доходи. Швидко отримати кредити тільки з паспортом стане складніше.

Як зазначає член Нацкомфінпослуг Олександр Залєтов, українці, які беруть кредити на суму менше мінімальної зарплати на короткий термін, скористатися нормами закону не зможуть. При цьому експерт упевнений: небанківські фінустанови найчастіше видають саме такі кредити, а ставки по ним досягають сотень відсотків.

Українці будуть погашати кредити по-новому

В Україні зміниться черговість погашення кредиту. Раніше боржники в першу чергу погашали штрафні санкції і відсотки, в результаті чого “тіло кредиту” практично не змінювалося. Після вступу закону в силу, в першу чергу буде погашатися сума простроченого боргу, потім “тіло кредиту” і тільки після цього – штрафні санкції. Парламентарії впевнені, що це дозволить боржникам позбутися від “нескінченного лічильника”.
Інформація про реальні ставки по кредиту повинна вказуватися не тільки в рекламі, але і в самому договорі про споживчий кредит. Цей документ повинні показувати позичальникові до моменту підписання. Крім того, законом передбачено, що договір можна підписувати в електронній формі, використовуючи електронний підпис.

У фінансовій установі позичальникові повинні показати:

Назва та місцезнаходження кредитодавця і його структурного підрозділу, через який надається споживчий кредит
Типі кредиту (звичайний, на умовах овердрафту і т.д.)
Суму, на яку кредит може бути виданий
Термін, на який кредит може бути одержаний; наявні форми кредитування з коротким описом відмінностей між ними, в тому числі між зобов’язаннями споживача;

Тип відсоткової ставки (фіксована, мене), порядок її обчислення, в тому числі порядок її зміни, а також будь-які індекси, які застосовуються до основної процентної ставки.
Види забезпечення наданого кредиту потрібні кредитодавцем; необхідність проведення оцінки предмета забезпечення за кредитом і за чий рахунок така оцінка проводиться;
Ефективну річну процентну ставку і орієнтовну загальну вартість кредиту на дату надання інформації.

Джерело: facenews.ua

всі новини міста Ніжин та регіону

всі новини Україна і світ

Джерело: Нежатин
18.06.2017

Схожі статті

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Facebook
Close