Україна і світ

Як Петро Порошенко обманув українців, щоб отримати безвізовий режим

Однією з умов отримання безвізу було е-декларування. Як же запустити антикорупційний інструмент так, щоби він не виконував свого головного завдання – боротьби із корупцією? Для цього була придумана ціла кампанія із залученням спецслужб, НАЗК, Генпрокуратури і народних депутатів.

Президент Петро Порошенко не може і ніколи не збирався боротися з корупцією. Безвіз для нього – це найбільша політична перемога в очах виборців, які голосували за нього після Євромайдану. Тому він був готовий на все, аби цей безвіз отримати: не тому, що йому важливе майбутнє України, а тому що дуже хоче залишитись при владі.

Для отримання безвізу треба було виконати цілу низку вимог, однією з ключових серед яких була і залишається антикорупційна реформа і окремим пунктом – е-декларування. План полягав в тому, щоби запустити е-декларування, але одразу взяти під свій контроль, щоб заблокувати будь-які можливі результати, відзвітуватись перед народом і міжнародними партнерами, отримати безвіз, а далі – дискредитувати систему, оголосити про створення нової, довго і нудно її створювати і так ніколи і не створити.

Про те, що саме таким і був план свідчать події останніх півтора роки і документ під назвою “Техніко-економічне обгрунтування модернізації Реєстру”. Півтора роки тому запуск системи був зірваний структурою під назвою Держспецзв’язок. Тоді Президент Порошенко публічно взяв запуск е-декларування під свій контроль. Для всіх, хто активно слідкує за антикорупційними реформами, це давно зрозумілий знак – якщо Президент бере щось під свій контроль – чекай зради. Так і сталося.

Було зроблено все можливе, щоби передати систему в руки Держспецзв’зку, в тому числі фальсифікація зламу системи, про яку заявили депутати від БПП і НФ, і до якої причетні структури самого Держспецзв’язку. ЗМІ також повідомляли, що Порошенко викликав до себе керівників Держспецзв’язку і НАЗК, після чого було прийняте рішення, що Держспецзв’язок повинен доопрацювати програмне забезпечення до його запуску.

Саме про це “доопрацювання” Порошенко заявив, що “програма кардинально перероблена”. І саме після цього система почала постійно ламатись, а автоматизована перевірка декларацій так ніколи і не була запущена.

Коли система була запущена, Президент урочисто прозвітував в Україні та за її межами про запуск е-декларування. Оскільки е-декларування було останньою з вимог для безвізу із антикорупційного блоку, Україна невдовзі отримала такий бажаний безвіз.

Щойно це відбулось, розпочався наступний етап кампанії – систему треба було дискредитувати і знівелювати всі можливі наслідки від її запуску та наслідків від її роботи.

Як Петро Порошенко обманув українців, щоб отримати безвізовий режим


Державний реєстр електронних декларацій

На відміну від Президента, який пишався системою, говорив і продовжує говорити про е-декларування як свій успіх у всіх виступах: як в Україні, так і за кордоном. Майже цілий рік народні депутати, в основному від Блоку Петра Порошенка, прямо говорили про те, що програма погана, неефективна, і взагалі в такому вигляді нікому не потрібна, і що в цьому винний розробник програмного забезпечення. Вони говорили про це в телевізійних ефірах, на засіданнях парламенту і комітетів, на зустрічах з міжнародними партнерами.

Паралельно Генеральна прокуратура всіляко намагалась переконати в цьому ж суспільство, для чого відкрила справу проти розробників, в якій робилося багато маніпулятивних заяв. Увесь цей час їм активно допомагали геть усі – Держспецзв’язок блокував будь-які спроби запустити автоматизовану перевірку. Контрольоване НАЗК з усіх сил саботувало роботу, депутати з завидною винахідливістю придумували закони, які б заблокували розслідування і покарання за брехню в деклараціях і незаконне збагачення, суди як могли затягували розгляд справ, які НАБУ таки спромоглося відкрити за цими статтями.

Потрібен був час, щоби всі втомились і розчарувались в е-декларуванні і повірили, що у непрацюючій системі винен розробник. Бо коли всі в це повірять, буде дуже просто обґрунтувати та запустити кампанію по створенню нової системи е-декларування.

Коли цей план став очевидним, єдиним способом раз і назавжди зняти маніпуляції навколо якості системи стало проведення незалежної експертизи. Однак експертиза так ніколи і не була проведена, бо Держспецзв’язок відмовився надавати іноземним експертам доступ до системи.

Натомість контрольоване з Адміністрації Президента НАЗК один за одним почало оголошувати тендери на аудит системи, умови якого виписані таким чином, щоб його могла виграти тільки підконтрольна Держспецзв’язку структура. Фактично – перевіряти самих себе. І найгірше – узаконити свій висновок про необхідність створення нової системи.

Цей висновок готувався ще у 2016 у вигляді документу під назвою “Техніко-економічне обгрунтування модернізації Реєстру”. Електронне декларування було запущене 1 вересня 2016 року. Якщо припустити, що на підготовку такого документу потрібно кілька місяців, це означає, що його почали готувати практично одночасно із запуском системи. Саме в той час або невзовзі після того, як Держспецзв’язок спочатку зривав запуск системи, а потім “доопрацьовував” її за дорученням Президента Порошенка.

У документі детально описується, яким має бути як програмне забезпечення, так і обладання для Реєстру, який вони пропонують створити. Підготовлено навіть два варіанти його створення з описом конкретного обладнання і постачальників. Вартість також прорахована – у двох варіантах: дешевше – 8,4 мільйони доларів, дорожче – 12,7 мільйонів долірів.

Висновок з документу один – система настільки погана, що треба створювати нову. Тобто героїчно рятуючи запуск е-декларування у 2016 році, Президент уже реалізовував свій план.

Через півтора року е-декларування не виконує свого головного завдання – боротьби із корупціонерами. Бачачи це, ЄС вже засумнівалися в правильності свого рішення надати Україні безвіз.

Як Петро Порошенко обманув українців, щоб отримати безвізовий режим
Петро Порошенко

У результаті, наприкінці минулого року, Україна опинилась перед загрозою його втрати і вже втратила 600 мільйонів макрофінансової допомоги від ЄС. Таким чином обманули і нас, і ЄС: нас – коли замість боротьби з корупцією її саботували, а ЄС – коли звітували про виконання умов для отримання безвізу, які насправді не виконуються.

І тепер, коли очевидно, у Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана є шанс все виправити – забезпечивши виконання власного ж допущення про проведення незалежної експертизи. Однак попри пряму вимогу від громадянського суспільства нещодавно він раптом робить те саме – доручає Держспецзв’язку “визначитися і реалізувати певні кроки, які дозволять раз і назавжди забезпечити роботу не тільки системи декларування, а й системи перевірки декларацій”. Іншими словами – запустити створення нової системи е-декларування.

Як Петро Порошенко обманув українців, щоб отримати безвізовий режим
Володимир Гройсман

Усі биття Володимира Гройсмана себе в груди, що е-декларування найважливіший антикорупційний захід, всі ці безкінечні доручення розібратись із проблемами системи і забезпечити її повноцінну роботу, всі ці гучні вимоги звільнити членів НАЗК через те, що вони провалили перевірку декларацій – це все обман, фікція, показуха. Це лише початок передвиборчої компанії та бажання за будь-яку ціну залишитися при владі, об’єднавши зусилля всіх нинішних, так званих, борців з корупцією від влади.

Якби Прем’єр-мінстр справді хотів, щоби е-декларування працювало, він мав би зробити одну просту річ – забезпечити виконання власного ж доручення про проведення незалежної експертизи за участі іноземних експертів. Бо в кінцевому рахунку єдине що має значення – це результат, а не його видимість. І для цього почати треба із проведення незалежної експертизи системи е-декларування, яку Гройсман може організувати звернувшись до міжнародних аудиторських компаній і міжнародних партнерів України.

Кінець кінцем все буде добре, і якщо зараз не добре, – значить, це ще не кінець.

Джерело Телеканал новини «24»
06.03.2018