Місто і регіон

У Талалаївці відбулися загальні збори громади | Ніжин

Однією з форм безпосередньої участі громадян у вирішенні проблем місцевого значення є сходи сіл, які забезпечують якісний діалог між владою та громадськістю. 24 березня у селі Талалаївка відбулися загальні збори громади на яких були присутні голова Ніжинської РДА В’ячеслав Івашин, його заступник Сергій Батрак, депутат Ніжинської районної ради від ВО «Батьківщина» Микола Самойленко, помічник народного депутата О.Кодоли – Олексій Пірковський, представник: Кернел «Дружба-Нова» Віталій Фурса, дільничний інспектор Олександр Тоцький, актив громадита  та інші запрошені. Втім, з огляду на те, що на території Талалаївської сільради три населені пункти із загальною кількістю проживаючих біля 2.5 тисяч людей, то  прийти, послухати та висловити свої пропозиції проявили зацікавленість лише чоловік до 60, а це приблизно 2% із 100%. Чому така низька явка – не відомо!

Розпочав схід сільський голова Володимир Хоменко зі звіту. До складу сільської ради входять три населених пункти: Талалаївка, Хвиліка, Лустівка (1980, 306 та 31 – жителів). За минулий рік одружилася одна пара, народилося 15 немовлят, а померло 53 жителів громади. До речі на території сільради проживає аж 7  багатодітних родин.

Виконання бюджету сільської ради по загальному фонду складало 166, 7%. Власних бюджетних надходжень -1 млн. 705 тис.167 грн. , преважну кількість яких, за словами голови, використано на утримання бюджетних установ, а також чимало здійснено запланованого, а саме поточний ремонт приміщення сільської ради, ремонт дороги без твердого покриття в селах, які входять до сільської ради, ямковий ремонт  доріг асфальтним покриттям в Талалаївці, поточний ремонт пам’ятника загиблим воїнам.  Здійснювались: підтримка сільського футболу, благоустрій території. Одним з досягнень року, що минув, є створення при сільській раді місцевої пожежної охорони : «За допомоги депутата Чернігівської обласної ради Сергія Охонька та Віталія Петрика відремонтовано пожежний автомобіль та проведена його реєстрація. З МРЕО та ВДАЇ виданий новий техпаспорт та номера. Товариство «Магнат» надало приміщення, де наразі перебуває автомобіль. До приміщення гаража провели електроенергію та телефон. Кошти для ремонту насосу надав Микола Косуха, Володимир Братченко профінансував ремонт автоцистерни. Своїми силами проведено ремонт приміщення. З бюджету розвитку придбано на пожежну новий твердопаливний котел, закуплено для команди спецодяг та спецобладнання.», – прозвітував Володимир Хоменко. На даний час у команді пожежників чотири чоловіки.

Не менш актуальним з досягнень для громади у 2016 році було відновлення вуличного освітлення. На території Талалаївки підключено 26 ЛЕДівських ламп, 24 з яких надав обласний депутат від ВО «Батьківщини» Сергій Охонько.

На належному рівні працюють установи та організації села. До прикладу освітні заклади. На даний часу Талалаївській ЗОШ навчається 129 учнів, якісний показник навчальних досягнень учнів складає 45%. 10 учнів школи показали високий рівень знань з усіх предметів. Діти постійно беруть участь у конкурсах, олімпіадах, змаганнях. Зміцнюється і технічно матеріальна база закладу. Функціонує й дитячий садочок на три групи. На даний час там виховується 57 дітей. На території села працює районний будинок культури – директор Світлана Мунтянова. При БК функціонує районна школа мистецтв. Проводяться культурно-масові заходи, заклад працює над покращенням дозвілля молоді. Саме приміщення модернізувалося:  облаштовано внутрішню вбиральню та придбано нове вбрання для сцени.

Є в Талалаївці і проблемні моменти, зокрема це стосується медицини. Сільський голова Володимир Хоменко зазначив : «На сьогодні проблемним залишається відсутність аптеки в селі, так як не завжди у людей, особливо похилого віку є можливість вчасно купити ліки в Ніжині, потреба у її відкритті є. І наразі це питання вирішується.».

На території сільради функціонує ФП у Хвилівці та в Талалаївці амбулаторія загальної практики – сімейної медицини, яка обслуговує 10 населених пунктів, що відносяться до Талаївської та Безуглівської сільських рад. Фінансування амбулаторії здійснює Комунальний заклад “Ніжинський районний центр первинної медико-санітарної допомоги”. У минулому році амбулаторія повністю була забезпечена медикаментами невідкладної допомоги: «Але коштів на ремонт приміщення, придбання господарчих товарі та лікарського інвентаря не було. Сьогодні проблемним для амбулаторії є відсутність холодильника для зберігання вакцини, принтера та ліквідації дерева яке перешкоджає функціонуванню котельні. Тому ці питання окреслюємо як пріоритетні до вирішення на 2017 рік. », – зазначив голова. До цього напрямку робіт було додано пропозицію від працівника соціальної служби села, яка наголосила у необхідності й ремонту сходів в амбулаторії.

Володимир Хоменко окреслив перспективні питання на поточний рік серед яких, продовження робіт повуличному освітленню села Талалаївка, за сприянням районної влади будівництва спорткомплексу, зокрема вже замовлено сільрадою проект відведення земельної ділянки на дане будівництво, заміна вікон в дитячий садок та придбання витяжки на харчоблок, підсипка двох вулиць без твердого покриття. На перспективу –  зробити тумбу під герб села «Параскеви», яку встановлено за ініціативи небайдужих талалаївців, ремонт хреста «Скорботи», ремонт під’їзду дороги до кладовища та узаконення зупинки біля нього.

Проте, в населеному пункті ще є над чим працювати : заслуховували критичні зауваження та пропозиції присутніх представників громади, зокрема підсипка під’їзду до будинку культури, стабільність прибуття сміттєзбиральної техніки. До речі, питання сміття та благоустрою стояло досить гостро, вислів чисто не там де прибирають, а там де не смітять – напряму стосувалося кожного жителя.  Володимир Хоменко звернувся до населення викидати сміття у спеціально призначених для цього місцях та не створювати стихійні сміттезвалища, і одночасно закликав на кінець березня виходити на весняну толоку, аби спільними зусиллями, небайдужої громадськості та місцевої влади, навести лад на території села.

Землі талалаївців орендують 5 сільськогосподарських підприємств: ТОВ «Дружба Нова» Кернел, ПП «Іскра», ФГ «Десна», ФГ «Мединщина» та СТОВ АПК «Магнат». Присутній представник першого із зазначених підприємств Віталій Фурса розповів про стан виплати орендної плати за паї та соціальну допомогу, надану жителям Талалаївки. Прозвітував також про роботу з профілактики правопорушень, недопущення та розкриття злочинів  на території сільради дільничний інспектор Олександр Тоцький. Та все ж багато нарікань від талалаївців стосувалися роботи районного відділення поліції, а саме неналежного реагування та розкриття злочинів в селі, де скоєно ряд крадіжок в приватних домогосподарствах.

На загальних зборах громади був присутній депутат Ніжинської районної ради від ВО «Батьківщина» Микола Самойленко. Його діяльність, як депутата не обмежується участю в сесійних засіданнях чи роботою в комісіях. Він бере активну участь у житті громади. В першу чергу йому доводиться вирішувати здебільшого господарчі питання. Із заявами, проханнями до нього регулярно звертаються виборці– жителі сіл Талалаївка, де він проживає, а також Лустівки та Хвилівка. В межах своєї компетенції депутат допомогає: коли – словом і порадою, а коли ділом. У зимовий час власним транспортом чистив дороги від снігу. На звернення – допомагав транспортом у доставці дров родині-учасника АТО. Не можна не згадати і його волонтерську роботу – це допомога бійцям на схід. Кошти на паливно-мастильні матеріали та продукти було відправлено депутатом українським військовим.

На даний час разом з громадою продовжую справу освітлення талалаївськиї вулиць. Опікується проблемами місцевої освіти: частково фінансував проведення ремонту шкільної вбиральні, надавав кошти здійснення повірки електролічильника, долучився до придбання книжок школярам для 5 класу. Також командою ВО «Батьківщинаі» встановлено на території дитячого садочку в с. Талалаївка дитячий майданчик.

У своєму виступі на сході села Микола Самойленко акцентував увагу на необхідності оформлення громадських пасовищ на території сільради, бо як зазначив сам : “Землі “обрубують” здаючи в оренду, а треба подумати і про людей, які займаються одноосібним господарством та тримають худобу…”

Усі учасники сходу одноголосно підтримали програму розвитку села на 2017 рік, та затвердили суму самоподатку у розмірі 50 гривень, левова частка яких має піти на зарплатню наглядача кладовищ, решта – на пальне для розчистки снігу в зимову пору. Також, громада проголосувала за суму збору на пожежну у розмірі 100 гривень.

Далі заговорили про об’єднання. Більшість громадян, присутніх на загальних зборах, висували ініціативу щодо створення власної Талалаївської територіальної громади та об’єднання з Безуглівкою, що правда, та прагне бути самостійною. Керівник РДА у цьому напрямку пообіцяв запросити фахівців, та провести роз’яснюючий «круглий» стіл у форматі: громада, влада та знавці децентралізації. По тому і розійшлися…

Тетяна Марченко

фото Ольги Рогачової

Джерело

Схожі статті

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Close

Adblock виявлено

Будь ласка, розгляньте підтримку нас, вимкнувши блокування реклами, адже за рахунок реклами ми підтримуємо наш сайт. Дякуємо!