Місто і регіон

У Ніжині відбувся діалог зацікавлених сторін з проблеми річки Остер | Ніжин

22 березня 2017 року у приміщенні міськвиконкому міста Ніжина відбувся Круглий стіл, присвячений Всесвітньому Дню води. Темою Круглого столу стало: «Діалог зацікавлених сторін з проблеми річки Остер та шляхів її вирішення». Організували КС – ГЕО «Мама-86-Ніжин» та «Ніжинське міськрайонне управління водного господарства ».

В роботі КС взяли участь господарники сфери водозабезпечення та водовідведення, управлінці водними ресурсами міста, представники контрольних структур з гігієни та санітарії. представники громадськості, підприємці. В ході суспільного діалогу були обговорені основні питання  захисту та збереження екосистеми річки Остер в контексті вимог українського законодавства.

Кожного року світове співтовариство відзначає Всесвітній День води, аби ще раз привернути увагу людства до проблем природного ресурсу, що наповнює життєвою силою все живе на землі. Основними викликами, пов’язаними з водою, як зазначила Валентина Щокіна,  голова Всеукраїнської громадської екологічної організації «МАМА-86 – Ніжин» визнані наступні: обмеженість та вразливість водних ресурсів, постійне їх забруднення. Вона зауважила, що 1,8 млрд. людей на Землі користується джерелами питного водопостачання, які мають фекальне забруднення. Тим самим підвищується ризик захворювань населення на холеру, дизентерію, тиф та поліомієліт. Щорічно небезпечна вода, обмежена санітарія та гігієна спричиняє 842 тисячі смертей. Пріоритетне ставлення до води визначено документами ООН та ЄС. Такими є : «Глобальне водне партнерство» та « Спеціальна водна ціль третього тисячоліття». Дана стратегія передбачає переосмислення управління водними ресурсами за інтегрованим і басейним принципом  з попередженням ризиків негативного впливу на довкілля. Україна, керуючись Рамковою Водною Директивою, зобов’язалась досягнути «доброго» стану водних об’єктів. Для  річок, індикатором «доброго» стану є стан біологічних елементів ( риби, донних безхребетних та інше). Про основні виклики, пов’язані з екологічним станом річки Остер, говорили керівники господарчих структур, науковці, експерти, представники громадськості. Річка Остер, за ознаками господарської діяльності, відноситься до магістрального каналу меліоративних осушувальних систем, що мають довжину біля  5600км площею  30000га. Ці системи обслуговуються 618 гідротехнічних споруд. Тіло річки зарегульовано шлюзами-регуляторами. Понад 17 років не проводяться заходи з поліпшення еколого-меліоративного стану земель. Канали системи позаростали дерном, місцями закидані побутовим сміттям. Через це ускладняється скид води з осушених сільськогосподарських угідь, збільшуються терміни пропуску паводків, зарегульовується вода для гасіння пожеж на осушених торф’яних землях.

Через невизначеність меж прибережної захисної смуги часто не дотримується режим їх утримання констатував правник Кузьменко О.В. Береги річки розкопані під городи. На прилеглих територіях і в басейні річки ведеться інтенсивне землекористування із застосуванням агрохімікатів, що сприяє забрудненню води.

Відсутнє безпечне управління дощово – зливними   та стічними побутовими водами від приватних домогосподарств, розташованих поблизу річки та водовідвідних каналів. Підвищення температурного режиму в поєднанні із факторами забруднення річки призвело до  буйного «цвітіння» води.   Це погіршило  самоочищення річки. Поєднання всіх негативних екологічних і техногенних факторів у 2016 році призвело до вкрай  екстремальної ситуації на річці. Тон розмови про ситуацію на річці Остер задав керівник Ніжинського міськрайонного управління водних ресурсів  Тарасенко В.А.

Діалог активно підтримали  інші учасники Круглого столу. З результатами моніторингу якості води з річки Остер різними відповідними структурами державного і місцевого рівнів ознайомила науковець Ніжинського НДУ імені Гоголя Барановська О. В.  Особливо стурбувала присутніх інформація про  перевищення  показників забруднення річкової води фекальними та побутовими стічними водами в районі Козельця. Згідно даних Деснянського БУВР щодо якості поверхневих вод річки Остер у зимовий період з 2013 по 2017роки в районі   зафіксовано перевищення за показниками по нітрит-іонам, фосфат-іонам, залізу загальному. Учасники  Круглого столу дійшли спільної думки, що одним з найнебезпечніших джерел забруднення річки Остер є неочищені стічні побутові води та відсутність ефективного управлінні ними.  В значній мірі це залежить від побутової культури , гігієни та самосвідомості населення.

Про роботу міських очисних споруд доповів головний інженер КПВКГ Кулик В.І. Він зазначив, що підозри в питанні забруднення річки недоочищеними стоками з очисних споруд  є безпідставними та запропонував зацікавлені сторони прийняти участь у контролі даної ситуації. Свою готовність до співпраці з  небайдужими представниками громадянського суспільства щодо покращення санітарно- епідеміологічного благополуччя ніжинців заявив начальник нової « Держпромспоживнагляду» Рафальський В.С.

Представники  від активної  громадськості задали керівникам  запитання  щодо не доведення до покарання порушників екологічного законодавства, через скидання побутових стоків в тіло річки і водовідвідних каналів,

 За результатами  роботи Круглого столу були напрацьовані пропозиції щодо покращення екологічного і  гігієнічного стану річки Остер.

Серед  першочергових  наступні лобіювати до депутатів міськради  питання екологічного оздоровлення р. Остер через визначення прибережної смуги,  облатування локальних очисних споруд. Створити комісію  за участю  відповідальних осіб,  ЗМІ, громадськості , яка б виявляла  і виносила на громадський  осуд і правову відповідальність  порушників  екологічного і санітарного стану річки, зливаючи побутові води  в тіло річки. Також поставити на контроль рух асенізаційних машин, за якими спостерігаються випадки  зливів нечистот  в заборонених місцях.

Вирішення даних питань залишити на контролі  народних обранців та громадськості.

За інформацією Валентини Щокіної

фото Тетяни Марченко

Джерело

Схожі статті

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Close

Adblock виявлено

Будь ласка, розгляньте підтримку нас, вимкнувши блокування реклами, адже за рахунок реклами ми підтримуємо наш сайт. Дякуємо!