Місто і регіон

У Ніжині презентовано двотомник документально-публіцистичної оповіді «Село» | Ніжин

У старому корпусі університету імені Миколи Гоголя відбулася знакова подія – презентація двотомника документально-публіцистичної оповіді «Село» знаного в Україні та світі вченого, журналіста, письменника, громадського діяча, нашого земляка з Данини Миколи Тимошика.

Кандидат педагогічних наук, доцент, Олександр Забарний, відкриваючи захід, нагадав, що саме в залі, де проходила презентація, колись була церква. Тут, перед іконостасом, стояли прославлені вихованці вишу: Микола Гоголь, Олександр Афанасьєв-Чужбинський, Євген Гребінка, Віктор Забіла, Нестор Кукольник, Євген Гуцало і багато інших відомих випускників. Тож, досить символічно, що представлення п’ятирічної праці Миколи Степановича зібрало запрошених саме тут, у цьому сакральному приміщенні.

Вітаючи зібрання, ректор університету, доцент Олександр Самойленко наголосив, що перше знайомство з доробком Тимошика – велика честь для вузу. Перераховуючи всі заслуги і регалії автора, Олександр Григорович вказав на головну й беззаперечну – він наш земляк, що не може не викликати гордості. Керівник навчального закладу переконаний, що книга викличе неабиякий резонанс не лише сьогодні, а на багато років вперед, адже автор писав її від глибоких знань, великої любові до села, від переживань за долю малої Батьківщини, а це ті цінності, які не втрачають своєї актуальності ніколи.

Розпочинаючи знайомство з аудиторією, Микола Тимошик видимо хвилювався. І хоч йому доводилося виступати перед значно більшими у багатьох країнах світу, він не приховував своїх переживань. Адже де б він не був, яких висот не досягнув би, завжди і скрізь пам’ятав про те, хто він і звідки, що народився в маленькому селі Данина на Ніжинщині, що там його коріння.

Таким українське село в нашій літературі ще не поставало. Найважливішою дійовою особою цієї книги є архівний документ.

Головним своїм завданням автор вважав не просто віднайти в хронологічній послідовності документальні, нерідко приголомшливі, підтвердження непростих процесів буття села, а й вмонтувати їх у своєрідну канву розповіді. Йдеться про реальні події в реальних українських селах. Легкість читання забезпечується неповторністю манери авторського письма: логічною послідовністю, аргументованістю, емоційністю.

Цією багато в чому новаторською книгою автор переконливо поламав усталений ще від радянських часів порядок висвітлення історичних подій, в основу якого брався так званий «погляд зверху» – з його глобальними подіями, першозначними за територіальними масштабами дійовими особами та пересіяними крізь ідеологічне сито окремими благенько вдягненими місцевими прикладами. Версія історії українського села Миколи Тимошика є поглядом знизу.

Основою фактологічного матеріалу для написання цієї книги слугували архівні фонди, які ще донедавна були заборонені навіть для дослідників, із історії сіл і містечок колишньої Ніжинської округи. Це, передусім, Данини, Шатури, Володькової Дівиці, Лосинівки, Носівки. Багато сюжетів із книги пов’язані з Ніжином, як центром округу, а також із такими селами як Безуглівка, Вертіївка, Велика й Мала Кошелівки, Вікторівка, Галиця, Дрімайлівка, Кагарлики, Кропивна, Кукшин, Крути, Курилівка, Леонідівка, Сальне, Талалаївка, Терешківка, Шняківка та низкою інших.

За масштабами охоплення матеріалу, продуманою структурою розділів, лаконічністю і завершеністю сюжетів, цінним фактологічним матеріалом, широкою джерельною базою, умілим поєднанням хронологічного викладу подій і явищ із їх сюжетним розвитком, доступністю викладу, барвистою мовою це видання на сільську тематику не має досі собі рівних.

За матеріалами газети “Ніжинський вісник”

Джерело

Схожі статті

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Close

Adblock виявлено

Будь ласка, розгляньте підтримку нас, вимкнувши блокування реклами, адже за рахунок реклами ми підтримуємо наш сайт. Дякуємо!